Digital Electronics dersinden

Başlatan veliusta, 07 Ocak 2014, 20:10:45

Saruman

Sorular aşırı derecede basit.

Bundan yaklaşık 4 yıl önce bize  yüksekokulda sınavda "dijital saat" tasarlattırıyorlardı.

Kabil ATICI

veliusta

bu devreyi dijital komutatör olarak düşünebilirsin. Tek farkla girişle çıkış arasındaki bağlantılar control line ile yapılır.  İşlemciler içinde bu tür sistemlerden var. Örneğin kesmeler gibi. Yada timer'ın çeşitli kaynaklardan kontrolu gibi.
İşlemciler gerçekten birçok olayı kolaylaştırsa da hala işin temelini bu tür devreler oluşturuyor.
Bu devre için kullanılabilecek alanlardan sinyal üreteci. Her bir girişi birbirine göre farklı frekanslarda sinyal uyguluyorsun. Bu frekanslardan sadece senin belirlediğin (kontrol hattından) sinyalin çıkışını alıyorsun.
Hatta sayısal santralın temeli bile diyebiliriz...

Buradaki asıl amaç kişiye farklı bakış açıları kazandırabilmek. Görüyorum ki sen asıl verilmek istenenleri almak yerine almamak için bahaneler buluyorsun. (burada konu ezber değil) Buradaki amacım seni kırmak, gücendirmek veya suçlamak değil. Bizde öğrenciydik, yaptığımız en büyük hata aynı dersi tekrarlamak zorunda kalan öğrencilerin telkinleri etkisinde kalmaktı.

Şu an için sana diyebileceğim, sen o okula ben sizin okulunuzda okuyabilecek yeterliliğe sahibim ve eğitimimi bu  yönde sürdürmek istiyorum dediğin için gidiyorsun. (Eğer başka bir amacın varsa onu bilemem!) Şimdi asıl konu bundan sonra ne yapacağın! Şu anda bulunduğun noktaya zembille gelmediğine sana düşen çalışmak diyorum ve istersen başarabileceğine inanıyorum..
ambar7

muhittin_kaplan

2 soru tartisilmis ama unutmayin say.elk. de FF larda var.

veliusta

10 Puan Aldım  :( , Lisede benzer dersim 100 dü  :-\

Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler, Bütünlemede geçeceğime inanıyorum. Çünkü en sevdiğim ders bu  :)