Digital Electronics dersinden

Başlatan veliusta, 07 Ocak 2014, 20:10:45

veliusta

Kaldım  :'(

1)Dokuz Logic kapılı devreli soru (50p).
4 Girişli_ Tablo + karnaugh map + logic circuit
2)3 bitlik bir sayının karesini alan devreyi tasarla.(30p).
3)3x8 encoder devresi tasarla(15p).
4)Multiplexer nedir? (5p).

Sorular böyle arkadaşlar.

1 ile 4. soru ları yapabildim.

2.soru Hocamız derste işlemediği bir soru sormuş. O soru nasıl yapılıyor?

İÖ 1.Sınıf Digital Electronics Namık Kemal Yüksekokulu Sizce Sorular zor mu?

Tesla.25

Kardeşim ben elektronikçi değilim ama bana çok zor, spesifik sorular gibi gelmedi. Bir elektronikçinin bilmesi gereken temel şeyler sanki ???

Neyse sıkma canını, canın sağolsun da geçersin elbet. ;)

Icarus

2. soru bence biraz abes olmuş. Diğerleri normal gibi

carirt

Alıntı yapılan: Icarus - 07 Ocak 2014, 22:06:20
2. soru bence biraz abes olmuş. Diğerleri normal gibi
abes değil and kapıları çarpma işlemi yapar yapması gereken sadece üç bitlik sayıyı aynı üç bitlik sayıyla and kapılarıyla çarpmak

mufitsozen

Alıntı yapılan: veliusta - 07 Ocak 2014, 20:10:45
Kaldım  :'(

1)Dokuz Logic kapılı devreli soru (50p).
4 Girişli_ Tablo + karnaugh map + logic circuit
2)3 bitlik bir sayının karesini alan devreyi tasarla.(30p).
3)3x8 encoder devresi tasarla(15p).
4)Multiplexer nedir? (5p).

Sorular böyle arkadaşlar.

1 ile 4. soru ları yapabildim.

2.soru Hocamız derste işlemediği bir soru sormuş. O soru nasıl yapılıyor?

İÖ 1.Sınıf Digital Electronics Namık Kemal Yüksekokulu Sizce Sorular zor mu?

sayin @veliusta, eger gercekten 1. soruyu anlayarak yaptiysaniz 2. soru cok basit bir sekilde cozulebilir. bu cozumunde derste ozellikle gosterilmesi gerekmez, yani derste islenmedi saviniz dogru değil. Bence siz soruyu zihninizde cok zor diye dusundugunuz icin yapamamissiniz.

En kolay sekilde 2. soru soyle cozulebilir:

3 bitte 0 ile 7 arasinda sayilar kullanilabilir, yani sonuc 0 ile 49 arasinda olacak yani 6 bit kullanmak gerekecek.

o zaman soyle bir lojik tablosu yapilabilr
giris bitleri a,b,c cikislarida m,n,o,p,r,s ile gosterirsek su tabloyu kurabilirsiniz

a b c   m n o p r s
0 0 0   0 0 0 0 0 0   0
0 0 1   0 0 0 0 0 1   1
0 1 0   0 0 0 1 0 0   4
0 1 1   0 0 1 0 0 1   9
1 0 0   0 1 0 0 0 0   16
1 0 1   0 1 1 0 0 1   25
1 1 0   1 0 0 1 0 0   36
1 1 1   1 1 0 0 0 1   49

simdi cozume gelirsek
m = a . b
n = a.c + a.b'
....
s = c

digerlerinide siz cozebilirsiniz. cozumler icin kolay bir online tool olarak http://www.ee.calpoly.edu/media/uploads/resources/KarnaughExplorer_1.html kullanilabilir

mesaj birleştirme:: 07 Ocak 2014, 22:29:32

bu arada bahsetmeyi dogru buluyorum, ben digital design dersini (ve karnaugh map bahsini) 1974 senesinde aldim ve ondan sonra elektronik ile değil yazilim ile ugrastim. Arada bazi digital devre tasarimi ve kurulumu yaptim ama standard 74 serisi vb ile.

yani, anlayarak yaparsaniz 30 sene sonra bile  bu konular hatirlanir.

Bir kere daha tekrarlamak isterimki hoca bu soruyu derste islemedi diyerek siz zihninizde kendi kendinizi engellemissiniz.

Keske bu soruyu bildiklerimle cozebilirim diye dusunseydiniz.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

krmtpc

yapılamayacak bi sınav değilmiş.

Icarus

Alıntı yapılan: carirt - 07 Ocak 2014, 22:13:46
abes değil and kapıları çarpma işlemi yapar yapması gereken sadece üç bitlik sayıyı aynı üç bitlik sayıyla and kapılarıyla çarpmak
Bunu yapamaz ki yani "A and B" eşit değildir "A * B"

@mufitsozen: Söylediğiniz tekniğe look-up multipier deniyor ama eğer bunu "kare" olarak almaz ve A*B yani 3bit * 3bit gibi düşünürseniz.
64 byte'lik veriyi lojik kapılarla "sınavda" çizmeniz gerekir. Kısaca pek olası değildir. O yüzden bu soru abestir. (Siz Kare olmasının size sağladığı avantajı kullanıyorsunuz o başka) Bu kullandığınız tekniği hiçbir dijital çarpma sistemi neredeyse kullanmıyor çünkü sadece 8bit'lik çarpma yapmak için yaklaşık 64kb'a ihtiyaç duyarsınız :D. LUT bu yüzden çarpma teknikleri arasında belkide hiç kullanılamayanı

Belki de bizim eğitim sistemimizin asıl sorunu bu öğrenciye hep anlamsız sorular sormak. Onun yerine gerçekten kullanılan çarpma teknikerini öğrenseniz belki insanlar kendi ALU'ları yapacaklar...

mufitsozen

Alıntı yapılan: Icarus - 07 Ocak 2014, 22:42:04
Bunu yapamaz ki yani "A and B" eşit değildir "A * B"

@mufitsozen: Söylediğiniz tekniğe look-up multipier deniyor ama eğer bunu "kare" olarak almaz ve A*B yani 3bit * 3bit gibi düşünürseniz.
64 byte'lik veriyi lojik kapılarla "sınavda" çizmeniz gerekir. Kısaca pek olası değildir. O yüzden bu soru abestir. (Siz Kare olmasının size sağladığı avantajı kullanıyorsunuz o başka) Bu kullandığınız tekniği hiçbir dijital çarpma sistemi neredeyse kullanmıyor çünkü sadece 8bit'lik çarpma yapmak için yaklaşık 64kb'a ihtiyaç duyarsınız :D. LUT bu yüzden çarpma teknikleri arasında belkide hiç kullanılamayanı

Belki de bizim eğitim sistemimizin asıl sorunu bu öğrenciye hep anlamsız sorular sormak. Onun yerine gerçekten kullanılan çarpma teknikerini öğrenseniz belki insanlar kendi ALU'ları yapacaklar...

sayin @icarus ben soruda 64bytelik veriyi nasil carparsiniz diye bir sey okumadim. Siz bunu neden ve nerden dusundunuz bilemedim. turkce disinda bir anadiliniz oldugu icin olabilirmi?  :)

digital carpma sisteminde kullanilmiyor derken ne bildiginiz konusundada bazi eksikleriniz oldugunu dusunuyorum. 80x86 icin kullanilan floating point hesaplama birimleri aritmetik islemleri tablolar ile yaparlar. bu yuzden hizlidirlar vs.

Yasinizi ve tecrubenizi bilemiyorum ama 1994 yilinda Pentiumlarin FPU unitelerindeki FDIV hatasi boyle bir tablodaki yanlisliklardan dolayi olmustur ve EXCELde bazi hesaplamalarda gorulen hatalar sayesinde ortaya cikmistir.

Detaylar icin http://www.willamette.edu/~mjaneba/pentprob.html

z

Mufitsozen hocam, soruyu 3 bitlik sayinin karesini bulan diye değil de asagidaki gibi sorsalardi eminim ki cozerlerdi.

ABC seklinde 3 girisi,  X,Y,Z,W,Q,T seklinde 6 cikisi olan decoderin dogruluk tablosu asagidadir.
Bu devreyi tasarlayiniz.

A B C  X Y Z W Q T
0 0 0   0 0 0 0 0 0   
0 0 1   0 0 0 0 0 1   
0 1 0   0 0 0 1 0 0   
0 1 1   0 0 1 0 0 1   
1 0 0   0 1 0 0 0 0   
1 0 1   0 1 1 0 0 1   
1 1 0   1 0 0 1 0 0   
1 1 1   1 1 0 0 0 1   

X=A AND B
Y=(A AND C) OR (A AND !B)

Digerleri de benzer sekilde bulunur...

mesaj birleştirme:: 08 Ocak 2014, 01:21:58

Alıntı Yap
......Söylediğiniz tekniğe look-up multipier deniyor ama eğer bunu "kare" olarak almaz ve A*B yani 3bit * 3bit gibi düşünürseniz.
64 byte'lik veriyi lojik kapılarla "sınavda" çizmeniz gerekir. Kısaca pek olası değildir. O yüzden bu soru abestir. (Siz Kare olmasının size sağladığı avantajı kullanıyorsunuz o başka) Bu kullandığınız tekniği hiçbir dijital çarpma sistemi neredeyse kullanmıyor çünkü sadece 8bit'lik çarpma yapmak için yaklaşık 64kb'a ihtiyaç duyarsınız :D. LUT bu yüzden çarpma teknikleri arasında belkide hiç kullanılamayanı ...

A ve B atiyorum N bitlik iki sayi olsun. ( N icin siz deyin 2 ben diyeyim 8 )

AxB islemini yapan bir lojik tablo yapalim.  (Decoder yada encoder gibi bir sey)

Simdi bu tabloyu kullanarak  AB x CD  daha buyuk sayilari nasil carpacagimiza bakalim.

Burada AB A yada B den iki kat daha uzun bit uzunlugunda bir sayi. Bir baska deyisle;

AB= Ax2^n + B
CD= Cx2^n + D

AB x CD=(Ax2^n + B)x(Cx2^n + D) = AxCx2^4n + (AxD + BxC)x2^n + (BxD)

Buradada n bitlik tablo kullanilarak 2n uzunluktaki sayilar carpildi.

Dolayisi ile 64 byte lik sayilari dahi bu teknikle carpabilirsin.

Tabloyu 2 bit değil de 4 bit yaparsan carpma islemi daha hizlanir. 8 bit yaparsan daha da hizlanir.....

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Icarus

Alıntı yapılan: mufitsozen - 07 Ocak 2014, 23:12:29
sayin @icarus ben soruda 64bytelik veriyi nasil carparsiniz diye bir sey okumadim. Siz bunu neden ve nerden dusundunuz bilemedim. turkce disinda bir anadiliniz oldugu icin olabilirmi?  :)
Hmm. Yanlış anlamış olabilirim.
Ben şöyle anladım. Kare alma kısmını atalım.  A * B = ?, A ve B 3-bit uzunluğundadır.
Tablo bazlı (LUT) çarpma için hesap yapalım. Sonuç 3*2 = 6 bit uzunluğunda olmalı. Oluşturulması gereken tablodaki eleman sayısı 2^(3*2) = 64. Her bir eleman 6bit ise
64* 6 = 384 bit eder. Bunun elle çizmek benim için zor. Size A = B için özelleştiriyorsunuz. Benimde söylemek istediğim A ve B bağımsız değişkenler ise elle yapılmasının abes olduğudur. Bu sebebte bu özel durumu (A = B) sınavda sormak kötü bir tekniktir.
Alıntı yapılan: mufitsozen - 07 Ocak 2014, 23:12:29
digital carpma sisteminde kullanilmiyor derken ne bildiginiz konusundada bazi eksikleriniz oldugunu dusunuyorum. 80x86 icin kullanilan floating point hesaplama birimleri aritmetik islemleri tablolar ile yaparlar. bu yuzden hizlidirlar vs.
Yasinizi ve tecrubenizi bilemiyorum ama 1994 yilinda Pentiumlarin FPU unitelerindeki FDIV hatasi boyle bir tablodaki yanlisliklardan dolayi olmustur ve EXCELde bazi hesaplamalarda gorulen hatalar sayesinde ortaya cikmistir.
Detaylar icin http://www.willamette.edu/~mjaneba/pentprob.html
Tavsiyenize uydum ve okudum. Intel'in algoritmasını açıkladığı siteye bakarsak
http://www.intel.com/support/processors/pentium/sb/CS-013008.htm
Tablo bazlı olmadığını görürüz. Hybrid. Bu tip işlemler var. 64bit'i çarpmak için 4-bit, 3-bit tablolar + shift + add +shift + add gibi bir sürü teknik var.
Ama sizin gösterdiğiniz gibi sadece tablo bazlı çarpma/bölme'in uygulaması yok. Ör: 64bit sadece tablo bazlı çarpma yaparsak 2^(2*64) * 128 = yaklaşık 5 x 10^17 Terabyte'a ihtiyacımız olur.

mufitsozen

Alıntı YapBen şöyle anladım. Kare alma kısmını atalım.  A * B = ?, A ve B 3-bit uzunluğundadır.

Sayin @icarus YANLIS anlamissiniz. soru 3bit sayilarin karesini alan devre diyor. Bunun anlasilmasinin neresi sizin icin problem? belki o konuya odaklansak daha dogru olur.

Ayrica bu ozel durumu(??) sinavda sormak iyi bir teknikmidir diyede bir mesele yok! butun bunlari nereden cikartiyorsunuz? 1. sinif yani YO da ilk somestresindeki ogrencilere oldukca basit bir soru sorulmus, bunun neresi sizi rahatsiz ediyor onuda ben anliyamadim.

Alıntı YapTavsiyenize uydum ve okudum. Intel'in algoritmasını açıkladığı siteye bakarsak
http://www.intel.com/support/processors/pentium/sb/CS-013008.htm
Tablo bazlı olmadığını görürüz. Hybrid. Bu tip işlemler var. 64bit'i çarpmak için 4-bit, 3-bit tablolar + shift + add +shift + add gibi bir sürü teknik var.
Ama sizin gösterdiğiniz gibi sadece tablo bazlı çarpma/bölme'in uygulaması...

ben "aritmetik islemleri tablolar ile yaparlar" diye yazmisim, cunku algoritmanin nasil oldugunun detaylari konumuz disi. Ama siz ne benim yazdigimi nede intel web sitesindeki aciklamayi tam olarak anliyamamisiniz. ben SADECE TABLO bazli demedim. Onu siz o sekilde anlamissiniz. Yanlis anlamissiniz!

Gereksiz yere konuyu sundurmeyiniz diye size cok haklisiniz, bu soru YO ilk sometresindeki bir ogrenci icin yanlis bir ornek, onun yerine 64bitlik sayilarin algoritmalari sorulsa daha dogru olurdu, boylece gencelerden bazilari chip tasarlardi onermenizi kabul ettigimi soylersem bu konuyu burada kessek.

Benim niyetim sizinle tartismak, yada elektronik egitimde kalite vb degil. Bu konu basligini acan arkadasimiza, sorunun aslinda o kadarda zor olmayan bir (yada birden fazla) cozumu oldugunu belirtmek ve en azindan bir cozumu burada yazmak idi.

Herseyi bilirim iddiasinda degilim, ve belkide bu sinava ben katilsaydim o stresle bu soruyu bende cozemiyebilirdim. yazilanlardan baska anlamlar cikarmasak diyorum.

veliusta

@mufitsozen hocam,

Sınıf mevcudu yaklaşık 55 Kişi. Bizim sınıftan tahminimce Final sınavını geçecek Maks. 6 kişi olur. Bu normal birşey mi?
Hocamız sürekli ezberletiyor. O Karnough haritaları ile neler yapılabilir diye birşey sorsalar sınıfa kimse cevap veremez.

Ben elektroniği ezberleyemiyorum. Önce ne işe yaradığını. Sonra bunlar ile neler yapabileceğimi öğrendikten sonra. Derslerime çalışıyorum.

Multiplexer, Demultipler ne olduğunu halen anlamadım? Ama  Ezberleseydim sınavda yapabilirdim.

deMutliplexer 'internetten baktım çıkış çoklayıcıya benziyor. ama sadece tek bir çıkış veriyor.
Onun yerine 8-bit shift register kullanmak daha mantıklı değil mi?

Multiplexer ile neler yapabilirim ?? Nerede Kullanabilirim ??

mesaj birleştirme:: 08 Ocak 2014, 20:42:26

Şuan tekrar baktım;

Microdenetleyici ile sadece 3 giriş ile. A - H pinlerindeki farklı Bilgileri(Dataları) çıkışa aktarmak mı?

Bu data'ya PWM veya SERİ İletişim bilgisi olabilir mi?

Yanlış mı düşünüyorum..

Yuunus

şöyle düşünün: A..H arasında sürekli veri akışı var ve hangi veri hattını çıkışa sürecekseniz onu adresleyebilirsiniz(1,2,3 control lines ile) ve bu adres geldiği anda da çıkışı okursunuz. Nerede lazım olur dersen hayalgücüne kalmış.Mesela birsürü hattan kontrollü veri toplayabilirsin.
Zaten diğeri de bunu tersi.

olemiss

Alıntı yapılan: veliusta - 08 Ocak 2014, 20:33:20
Sınıf mevcudu yaklaşık 55 Kişi.
Bu bir sınıf için kalabalık bir sayı değil mi?   Bu 55 kişi laboratuvarı aynı anda mı kullanıyor?
Yazılım Mühendisi, Çevirmen.

veliusta

Diğer derslerde sınıfı bölüyorlar