PIC Mcu'lar neden bozulur?

Başlatan canbulut, 08 Ocak 2014, 18:26:12

pwm.c

Alıntı yapılan: erpay - 16 Ocak 2014, 23:38:25
http://www.egonomik.com/wp-content/uploads/2012/06/cin-yapimi-harddisk-1.jpg

Benim favorim bu çakma harici disk :)

sanki adam bunu kendi yapmış gibi görünüyor. bozulan sistemi söküp yerine flash bellek bağlamış. yinede emin değilim bundan.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

ercan_t

diot

çakma olayında Çinlileri geçtik  bu da Türk zekası çakma iphone.

http://www.objektifhaber.com/turk-isi-cakma-iphone-4s-1161-video/

Maxim

Alıntı yapılan: diot - 17 Ocak 2014, 09:41:28
çakma olayında Çinlileri geçtik  bu da Türk zekası çakma iphone.

http://www.objektifhaber.com/turk-isi-cakma-iphone-4s-1161-video/

yuhhh artık !
bunlar hep bedavacılara göre üretilmiş çözümler işte
ucuz ucuz diye arananlar varya, ucuz birşey bulunca maden bulmuş gibi sevinen uyanıklar
işte onlar olmasa böyle birşeyde olmaz
bilmiyorlarki karşıdaki daha uyanık

benim etrafımda da var böyle çakma telefon satın alan
böyle derken bu kadarda çakma değil tabi :)
atıyorum tlefonun orjinali 850 TL
bu alıyor 480 tl ye ve alırkende taklalar atıyor sevincinden ucuza kapattım diye
ve adama söylüyorsun dayı bak bu sahte!! düşündüğün şey gelmeyecek
dinlemiyor...
ve bir tarafına kaçıyor
hiç acımıyorum iyi oldu diyorum

muhendisbey

Diot hocam onun adı sadece Türk işi. Aslında yanlış haber. Bu da Çin malı. Sadece bizim Türkler'den birkaçı oltaya geldiği için böyle zannetmişler.
Geçenlerde bir harici hdd de benzer bir olay görmüştüm. HDD'nin içine demir çubuk koyarak ağırlaştırmışlar. İçerisinde 128mb hafıza koymuşlar ve 500GB olarak satıyorlar. 128mb dolunca tekrar üzerine yazıyor ancak aygıt 500GB olmadığını anlayamıyor.
http://freshinfos.com/2012/06/14/fake-hdds-in-china/
http://www.slashgear.com/fake-hard-drive-has-short-term-memory-not-500gb-08145144/
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mistek

Hayretlerim şaşıyor bunlar ne böyle :)

Orjinalini yapan 1 birim zekalıysa çakmasını yapan 3 birim zekalıdır. 128MB flash bellek çok zekiceymiş.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

pwm.c

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

ipek

mp3 player'lerde sık görülen vaka 1GB diye satıyorlar,menüye girdiğindede doğru gözüküyor,
lakin yüklemeye başladığında boş yer kalmadı uyarısı geliyor.

tekosis

böyle tabiri caizse beleşçilere hiç acımıyorum. ha özellikle yaşlı kişiler var gerçek aldıklarını zannedip orjinalinin fiyatına sahte ürün alabiliyorlar onlara üzülüyorum işte.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

z

Aliexpress de malzemelere bakarken STM32F407 için aşağıdaki ibareyi gördüm.

5PCS STM32F407VGT6 STM32F407 ST LQFP-100 ORIGINAL

Bir diğeri de

STM32F103C8T6 QFP-48 50PCS/LOT IC 100% Original
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhterem

Alıntı yapılan: z - 12 Mart 2014, 18:14:31
5PCS STM32F407VGT6 STM32F407 ST LQFP-100 ORIGINAL
STM32F103C8T6 QFP-48 50PCS/LOT IC             100% Original

Alt alta getirince daha bir manidar oldu  ::)

Günümüzün para kazanma yolu SAHTEKARLIK !

Müşterilerini kazıkla geç, nasıl olsa hesap soran olmaz. En fazla arkandan anana, bacına, karına vs. söverler, onuda duymazsın !

Yaratıcıya ve hesap verme gününe olan inanç çok büyük bir meziyet.

İstisnalar hariç sahtekarlık yapamayanların tek çaresi el kapısında üç kuruşa çalışmak.

t2

Sadece şu aşağıdaki ifadelere bakıp da adam sahtekar ilan etmek    mümkün olmasa gerek. BU kodlarda çelişkili veya eksik kısım var mı? ben bilmiyorum. ilgilenen bilir sanırım.  anlamadığıız yer varsa satıcıya sorar açıklama istersiniz.

Alıntı Yap5PCS STM32F407VGT6 STM32F407 ST LQFP-100 ORIGINAL
STM32F103C8T6 QFP-48 50PCS/LOT IC             100% Original

100% Original Kelimelerine ilaveten, Brand New de vardır. Bunlar o sitelerde bir terim gibidir. 

Aklımıza bunu söylemeye gerek var mı ki? Zaten orijinal olmayacak mı? yeni olmayacak mı ? diye gelebilir. ama gerçekten bu kelimelere gerek var.

Yenilenmiş, hurda veya çalışıp çalışmadığı bilinmeyen veya taklit ürünler için  de ayrı ayrı terimler vardır. Aliexpress üzerinden aldığınız malı beğenmezseniz onay vermezsiniz Veya istenen ürün yerine başka gelmiş, bozuk gelmiştir. ozaman satıcı yanlış yapmıştır. Sahtekar da olabilir. Veya kullanılmış ürün sattığını  çok ufak yazmıştır. görememişsinizdir.

Şikayet edip paranızı geri istersiniz. Yorum da yazılabilir. Tabi sizin yorumu gören kötü satıcı hemen üyeliğini kapatıp başka üyelik açabilir.

Faraday

Alıntı yapılan: canbulut - 08 Ocak 2014, 18:26:12
Arkadaşlar sa.
Elimde 3 adet pic16f877a var.3ünüde hex attığım programda "mcu bulunamadı" diyor.ilk bi tanesi bozuldu ,gittim iki tane daha aldım.2.sini 5-10kere programladım sonra bozuldu.hemen ardından 3.yü taktım bir kere programladım her zaman kullandığım kartıma taktım 2x16  lcd'ye normal geldi.sonra ekran siyah karelere düştü.bir daha programlayım dedim yine mcu bulunamadı dedi.paraya yazık nerdeyse kdv dahil 10tlye geliyor tanesi.ve bu kadar kısa sürede kısa devre ters gerilim yok olsa bile bozulmaz diye düşünüyorum.bundan önceki denemelerimde çok uzun tutmamak şartıyla bozulmamıştı çünkü.böyle bişeyde yok.sorun ne olabilir?
Aynı sorun ile bende karşılaştım, yani yalnız değilsin ve bu senin başına gelen münferit bir olayda değil.

Malesef dünya üzerinde üretilen hemen hemen bütün mikrodenetleyicilerin patates baskı diye adlandırılan bozuk veya pek çok özelliği çalışmayan modelleri mevcut.

Bu durumdan kurtulmanın tek ve en emin yolu malzemeyi direkt olarak üreticisinden almak.
Konu PIC mikrodenetleyici olduğu için direkt olarak MICROCHIP firmasından satın almanızı öneririm araya ana firma ısrar etmedikçe distribütör dahi sokmayın.

Veya benim yaptığım gibi projelerinizde "PIC" yerine "STM8" e geçiş yapabilirsiniz. Bu arada aynı koşullar STM8 içinde geçerli.

Aslında buradaki bütün sorun nerede biliyor musunuz ?

Hani gidiyorsunuz ya x markanın distribütörüne ve 250 adet şu MCU dan diyorsunuz ve 3-5 hafta sonra alıyorsunuz ürünü. İşte sorun burada, çünkü bir daha gittiğinizde o  x markanın distribütörüne (daha önce 10 parti = 2500 tane bile almış olsanız) ne oluyor ? Aaa aaa kusura bakmayıınn, stoğumuzda kalmadııı, taze bittiii vs.. külliyen yalan, gelmediki bitsin, benim siparişim kadar ürün geldi.

Peki benim Almanya 'daki meslektaşım ne yapıyor ? Onun hiç böyle bir sorunu yok arkadaşlar. Ne zaman telefonu kaldırsa en fazla 3-4 iş günü içinde MCU su elinde. Spesifik durumlar hariç. Neden ? Almanya 'da 3 ayrı şehirde MICROCHIP firmasının kendi ofisi olduğunu biliyor muydunuz ? Distribütörleri saymıyorum bile...

Kısacası arkadaşlar haala 8nci dünya ülkesiyiz, haala elektronik konusunda ana üretici firmalar bize Çin kadar uzak ve tavsiyem elbette tedbir hatta projeye başlarken daha MCU seçiminde 2 kez düşünün derim.

canbulut

benim sorunum daha sonra belli oldu diye hatırlıyorum .Sorun fazla akım çekmeden kaynaklı olarak hatırlıyorum.