PIC Mcu'lar neden bozulur?

Başlatan canbulut, 08 Ocak 2014, 18:26:12

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: skara1214 - 09 Ocak 2014, 11:43:28
Evet allegro hocam yaşadığın olayları fikirlerini duyduk şimdi altın soru geliyor; Hangi firmadan mal almalı hangi firma sıkıntı çıkartmıyor?
Siz kimden malzeme temin ediyorsunuz yada nasıl bir yol izlenmeli?

Distribütörden alacaksın tabi ki,

Alıntı yapılan: Maxim - 09 Ocak 2014, 11:48:02
her çalışmayan - bozulan entegreyi patates sanmakta doğru değil
insan bir süre sonra paronayak olur
o patates bu domates... olmaz

bu konudaki sıkıntının hala donanım veya programlayıcı hatası olduğunu düşünüyorum.

gerçek patatese bir örnek:
https://www.picproje.org/index.php/topic,46743.msg346940.html#msg346940

Her çalışmayan/bozulan entegre çakma mal demiyoruz.
Genelde kullanılan, değerli komponentlerin ( LM2575 - 76 gibi ) çakmaları var.

Klonların içinde düzgün çalışanı da var, çalışmayanı da

Orjinal ürünü çalıştıramayan bozan kişiler daha farklı bir konu.

Orjinal PICKIT2 alın diyoruz onlara :)

MrDarK

O değilde yanarım da patates baskı yüzünden geçen gereksiz onca süreye yanarım.

İnsan bazen kendinden bile şüphe ediyorsa orada bi dk ya demek lazım :o
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Tagli

Ben de patates LM35'e denk gelmiştim. Adamlar kılıf aynı olunca, transistörün üstünü kazıyıp LM35 yazmışlar anlaşılan. Almış olduğum birkaç taneden birinin üstünde kazınma ve eski yazının bir kısmı açıkça belli duruyordu.
Gökçe Tağlıoğlu

frederic

Bende bir çok kere sahte işlemci ile karşılaştım. Çalışmasında o an bir sıkıntı yoktu fakat üzerindeki yazıların biçiminden şüphelenip, digikeyden aldığım aynı işlemci ile karşılaştırınca büyük bir fark olduğunu anladım. Bahsettiğim işlemci 18F46K22 ve hatta orjinal pickit3 bu işelmcileri 18LF46K22 olarak görüyordu.

Bunun yanında bana göre piyasada en çok dolaşan patates malzemeler, regülatörler ve mosfetler.

pwm.c

sahte malzemelerden biride bana denk geldi.
eskiden lazım olur diye Yıldırım'dan 7812 almıştım. bir süre elimde bekledi, sonra bir devre için lazım oldu ve oraya kullandım. giriş voltajım biraz yüksekti yani 30v civarı ama çıkış akımım 20ma den fazla değildi. bu şartlarda güvenle çalışması lazım ama 24 saat test sırasında bozuldu. malzemenin sahte olduğunu düşünüyorum. yerine LM317 ile ayarlayarak 12v elde edip bağladım. şuanda 5 yıldır hala çalışıyor hemde 24 saat enerjili halde.
sizde aynı şekilde elinizdeki 7805 entegrelerine fazla güvenmeyin.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

muhendisbey

@pwm.c
78 ve 79 serisi regülatörlerde fazla voltaj vermek genellikle problem oluyor. Mümkün olduğunca ticari işlerde uzak durmak gerek. Yada kullanılacaksa giriş gerilimi ile regülatör arasında fazla fark olmamalı.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Ali_54

en başta tabiki yüksek gerilim.

ikinci olarak ESD olayına dikkat.
   peki nasıl olur? pıc çalışırken pinlerini mıncıklama yeter. başka?

programlayıcı program atarken sakın ha sakın çekip çıkarma. (başıma geldi) başka?

ZIF Soket temassızlık yapar bazen o yüzden tanıyamaz. çıkar tekrar tak.
1 harf öğretenin 4 gün kölesi olurum.

ipek

Konu ile pek ilgisi yok ama,esd diyoruz programlayıcı diyoruz elbette hepsi mantık çerçevesinde doğrudur kuraldır,peki digikeyden gelen malda niye bir sıkıntı çıkmıyor?. masa mikroskubunda burdan aldıklarımızı ve getitirttiklerimizi karşılaştırdım ,sahte diyemiyorum fakat iyi inceleyince fontlar bile uyuşmuyor.bence öneride geçen şıkkı iyi değerlendirmek gerekiyor yani sıkıntı çıkaran pic'leri temsilciye iade edip ilaveten ABD ofisine hemen yazı yazmak gerekiyor.bu güne kadar niye böyle bir problem yoktuda yeni başladı?.
proglamlayıcı Update edilmiş Picstart Plus microchip'in kendi malı.
merak ediyorum Atmel'de böyle sorunlar varmı?.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: ipek - 10 Ocak 2014, 01:56:46
Konu ile pek ilgisi yok ama,esd diyoruz programlayıcı diyoruz elbette hepsi mantık çerçevesinde doğrudur kuraldır,peki digikeyden gelen malda niye bir sıkıntı çıkmıyor?. masa mikroskubunda burdan aldıklarımızı ve getitirttiklerimizi karşılaştırdım ,sahte diyemiyorum fakat iyi inceleyince fontlar bile uyuşmuyor.bence öneride geçen şıkkı iyi değerlendirmek gerekiyor yani sıkıntı çıkaran pic'leri temsilciye iade edip ilaveten ABD ofisine hemen yazı yazmak gerekiyor.bu güne kadar niye böyle bir problem yoktuda yeni başladı?.
proglamlayıcı Update edilmiş Picstart Plus microchip'in kendi malı.
merak ediyorum Atmel'de böyle sorunlar varmı?.

Eğer dist. haricinde hacimli atmel satılmaya başlanırsa elbette atmelde de olur.
Nihayetinde Mcu tasarımını yapabilen bir firma elinde hazır numunesi komut seti spekleri olan bir malzemeyi kopyalamayı tercih eder.
Orjinal tasarım yapmaktan daha kolay ve ekonomik birşey,
Ayrıca pazarlama faaliyetine de pek ihtiyacı yok,
Reklamı zaten Atmel yapıyor... misal.

Amaç sadece para kazanmaksa neden olmasın ?

Veli B.

Bu malzeme konusu başlı başına bir dert.
Hacimli üretim yapan ve özellikle dizgi yaptıran firmalar için daha da büyük bir dert.
Dizgiye giden malzemeyi çoğu zaman görmezsiniz dahi.
Siparişi verirsiniz, sevkedilir ve dizilir.

Bu sebeple;

Yönetimin de onayı ile bir bölüm açılır ve burada şikayetler dile getirilirse ve ilgili tarafa da cevap hakkı tanınırsa ki bu mümkün, piyasa bilgisi ve kontrolü anlamında ciddi bir platform oluşabilir.
Bu hem forum, hemde sektör açısından ciddi bir avantaj sağlayabilir.

Bu durumlar hepimizin başına geliyor/ gelecek.
Kendi aramızda, telefon/skype/mail vb bilgi paylaşımı çok kısıtlı kalmakta ve karşıya cevap hakkı da vermemekte.

Ben böyle bir bölüm açılmasını talep ediyorum.

Andromeda

Üreticiler ne diyor bu konuda?Birşey söylüyorlar mı resmi olarak.., vardır yada yoktur diye..
Son kullanıcının sahte ve gerçeği ayıracak teknik imkanları yok çünkü..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Maxim

Alıntı yapılan: katana - 10 Ocak 2014, 12:00:36
Bu malzeme konusu başlı başına bir dert.
Hacimli üretim yapan ve özellikle dizgi yaptıran firmalar için daha da büyük bir dert.
Dizgiye giden malzemeyi çoğu zaman görmezsiniz dahi.
Siparişi verirsiniz, sevkedilir ve dizilir.

Bu sebeple;

Yönetimin de onayı ile bir bölüm açılır ve burada şikayetler dile getirilirse ve ilgili tarafa da cevap hakkı tanınırsa ki bu mümkün, piyasa bilgisi ve kontrolü anlamında ciddi bir platform oluşabilir.
Bu hem forum, hemde sektör açısından ciddi bir avantaj sağlayabilir.

Bu durumlar hepimizin başına geliyor/ gelecek.
Kendi aramızda, telefon/skype/mail vb bilgi paylaşımı çok kısıtlı kalmakta ve karşıya cevap hakkı da vermemekte.

Ben böyle bir bölüm açılmasını talep ediyorum.

sizin düşünce güzel ama uygulaması imkansız
çünkü böyle birşeye hemen itiraz ediyorlar
zaten bu bir tür şikayet-kötüleme gibi birşey olduğu için uygun gelmiyor karşı tarafa

üstelik insanlarında "gerçekten" patates-domates  ayrımı yapması %100 kesin olmuyor
alın çok klasik
-senelerdir picler kilitlenir derler
halbuki lisedeki adam 7805 çıkışına kondansatör takmaz,100nf nedir bilmez ve mlcr ucunu boş bırakır.
-işte bu topic, arkadaş picler bozuluyor diyor belkide programlayıcısı bozuk?

herkes allegro gibi %100 emin olarak bu patetes ürün diyemezki?
inanın her devresi çalışmayan buraya yazmaya başlar, her ürün patates olur.

picusta

@Katana'nin dedigi baska gibi. Platform diyor, bu forum yetmez.

Maksat, sadece aracilari kötülemek degil.

Patates'i satan nihayetinden baskalarindan aliyor, bilerek veya bilmeyerek.
Belki güvenli diye aldigi malin %1'i - %2'si patates, gerisi orijinal.

Nasil polis kalpazanlarla mücadele ediyorsa, sahte para veya sahte çek'e karsi, bu da böyle topyekün bir mücadele olmali.

Elinize sahte para geçti diyelim. Ne yaparsiniz ?
Polis'e mi gidersiniz parayi verene mi gidersiniz  ? O sahte paranin kaynagini bulmak gerekir.

Patates'i sektörden tamamen silmek için birlik sart.

engerex

Patatesi silmenin mümkünatı yok. Çinden flash bellek ithal edip piyasaya satanlsr var. 8gb diye alınıyor. Numuneler kontrol ediliyor paketler açılıyor dorun yok. Bir kaç koliden sonra bir bakılıyor alttaki ürünler gerçekte 128mb. Bu adam ne yapacak? Ya hepsini çöpe atacak yada kendine yapılan gibi satacak. Buda işin başka yönü.

diot

Bu sitede patetesci firmaları ifşaa edecek bir kara liste sayfası öneriyorum.  Bu patates malzemeler insanın canını çok sıkıyor. Bir aralar pazarlamacının elinde 16f877 ler görmüştüm 1tl. 1 kere programlanıyor çalışırsa ne mutlu size. bir miktar 2n3055 (npn) transistorlar aldım hepsi patates çıktı. Hepsi (PNP) idi :) . Yanlış basmışlar.  Bir keresinde 25W (npn) verici çıkış katı transistoru aldım oda aynı firmanın malı ve Oda (pnp) çıktı.