LCD'de gösterme

Başlatan bg29, 09 Ocak 2014, 23:24:28

bg29

PIC 16f628 ile LCD de gelen bilgiye göre doluyor yada boş yazan bir kod üstünde çalışıyorum. Kodum proteusda çalışıyor fakat board üstünde çalışmıyor. Sizce sebebi ne olabilir.
KOD
http://s3.dosya.tc/server16/D0WiEp/LCD.rar.html
DEVRE
[IMG]http://i1333.photobucket.com/albums/w632/skyreaktif/EkranAl1310nt1310s1310_zps099ddbb8.jpg[/img]

ipek

Yarım bilgi verir isen yarım bilgi alırsın.dosyalar yok ,decompile edilmiş asm var bu hic bir işe yaramaz.
ama LCD sürdüğün işlemcide PORTA,4 kullanılmş ,bu portun çalışabilmesi için 4K7 Ohm'luk bir direnç ile
+ 5 Volta bağlaman gerekir.bu port Open collector'dur sana High üretemez.LCD Pic'ind kristal gözükmüyor
öyleyse internal RC OSC seçeneği işaretlimi.?

Ateş Erim

@ipek'e ilaveten mclr ucu da boşta. Eğer config satırında mclr off yapmadıysanız, onu da yukarıdaki pic gibi, bir dirençle VDD'ye çekmeyi unutmayın.
Kolay gelsin
Bu mektup icin hic agac kesmedim. Sadece elektronlari durtukledim.

z

LCD ye 9v veremezsin. Ustelik pilin +/- uclari ters.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

selimkoc

Niçin iki tane PIC kullanıldı?

bg29

Alıntı yapılan: ipek - 10 Ocak 2014, 00:57:49
Yarım bilgi verir isen yarım bilgi alırsın.dosyalar yok ,decompile edilmiş asm var bu hic bir işe yaramaz.
ama LCD sürdüğün işlemcide PORTA,4 kullanılmş ,bu portun çalışabilmesi için 4K7 Ohm'luk bir direnç ile
+ 5 Volta bağlaman gerekir.bu port Open collector'dur sana High üretemez.LCD Pic'ind kristal gözükmüyor
öyleyse internal RC OSC seçeneği işaretlimi.?
LCD için port 4 e gelen bilgi elektrot olduğu için bana direk 5 volt gönderiyor.
Proteusta mc clr ve kristalleri takmadım realde kurduğum devrede vardır.
Kodda build succes veriyor. Hata var ise mantıksal bir hata gibi çünkü proteusta kurulan devredeki lcd doluyor ve boş yazılarını veriyor.
Realde kurduğum devrede sadece lcdnin ışığı yanıyor ama yazılar çıkmıyor. teşekkürler
Alıntı yapılan: ta2cye - 10 Ocak 2014, 04:46:04
@ipek'e ilaveten mclr ucu da boşta. Eğer config satırında mclr off yapmadıysanız, onu da yukarıdaki pic gibi, bir dirençle VDD'ye çekmeyi unutmayın.
Kolay gelsin
Teşekkürler mclr halledildi hala çalışmıyor.
Alıntı yapılan: z - 10 Ocak 2014, 06:47:18
LCD ye 9v veremezsin. Ustelik pilin +/- uclari ters.
LCDnin 9 volt bacakları düzeltilmiştir.
Alıntı yapılan: selimkoc - 10 Ocak 2014, 14:46:40
Niçin iki tane PIC kullanıldı?
daha sonrasında 1. picin diger bacaklarıda kullanılcak ve daha fazla bacaklı picler kullanmadan yapılmak zorunda

ismail yılmaz

pıc bağlantıları proteus da olduğu gibi değildir realde bağlantıları kontrol et özellikle enerji bağlantılarını