Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

Hi -tech derleyicisi

Başlatan selvi, 10 Ocak 2014, 09:48:46

Gökhan BEKEN

Evet eski ide taş gibi, c18 ile yazılan aynı projeyi mplab ve mplabx'de sırasıyla derleyin göreceksiniz ki mplab çok daha hızlı derliyor,
ama bununda özellikleri cezbediyor, fonksiyonun adına ctrl ile tıklayıp, tanımlandığı yerlere gitmeler, otomatik kod tamamlamalar, tema değiştirmeler, bir sürü güzel özellik, insan yazdığı koddan zevk alıyor en azından.

Ama en kıl olduğum şey, proje dosyasına tıklayarak açamamak. İlla mplabx'i açacan ordan open project demek gerekiyor...
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

z

Bunu isletim sisteminde yapacagin bir tanimla halledemezmisin?

Bence hallolur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erhan YILMAZ

Bundan sonra IDE yok IDP var oda Atmel'de var. Bedava derleyicisi de var (GNU C/C++)
Her şeyi para, battıkça batıyor. bırakın şu pici felan.

http://www.atmel.com/microsite/atmel_studio6/

robomaster

XC8.  For pic 10-12-16-18
XC16 for pic 24 and dspic
XC32 for pic 32

mesaj birleştirme:: 12 Ocak 2014, 10:51:44

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 12 Ocak 2014, 10:40:57
Bundan sonra IDE yok IDP var oda Atmel'de var.

IDP olunca ne avantajı oluyor

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: robomaster - 12 Ocak 2014, 10:49:42
IDP olunca ne avantajı oluyor
IPE=Integrated Development Platform(tümleşik geliştirme platformu)
IDE=Integrated Development Environment(tümleşik geliştirme ortamı)
Ben ciddi bir fark göremiyorum.

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 12 Ocak 2014, 10:40:57
Her şeyi para, battıkça batıyor. bırakın şu pici felan.
Bırakma konusuna katılıyorum. Ama başlangıç için bence çok iyi.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Erhan YILMAZ

IDP lafın gelişi dedik be kardeşim bi indirin inceleyinde IDE görün. Adamlar öyle çarpma çurpma eclipse, net beans falan değil microsoftun visual studio IDE'sini kullanmışlar. En önemlisi bedava C/C++ derleyicisi var. Ticari bir uygulama yapmak isterseniz derleyici parası vermenize gerek kalmaz. Avr'lerin avantajından bahsetmiyorum bile. Şimdi LED yakıp söndürüyorsun, programları kürekliyorsun, ilaçlıyorsun falan güzel. Ya ticari bir girişimde bulunursan?

Ticari bir iş yapmak isterseniz birde beleş PCB programı kullanın ör: www.designspark.com/eng/page/designspark-pcb-home-page , istediğiniz gibi ürününüzü tasarlayın satın. Çok yönlü ileriye dönük düşünmek lazım.

Ha ben 32 bit arm kullancam derseniz yine beleş bir IDE olan CooCox COIDE'ye bakın. Muhittin abinin yazıları vardı hatta inceleyebilirsiniz.

Alıntı YapIn summary, standard integrated development environments (IDEs) are suited for creating new software for an MCU project. By contrast, the Atmel Studio 6 IDP also:
Facilitates reuse of existing software and, by doing so, enables design differentiation.
Supports the product development process with easy access to integrated tools and software extensions through Atmel Gallery.

Mr.Java

Neden ticari uygulamalarda patch'li Microchip ürünü kullanmayayım ki ? Crack'li uygulamalar ile ticari uygulama geliştirilmez diyenler bunca plastik kalıp,3 boyutlu çizimler piyasada nasıl oluyor ? Tüm esnaflar mı orjinal solid kullanıyor ?

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 12 Ocak 2014, 15:42:56
Neden ticari uygulamalarda patch'li Microchip ürünü kullanmayayım ki ? Crack'li uygulamalar ile ticari uygulama geliştirilmez diyenler bunca plastik kalıp,3 boyutlu çizimler piyasada nasıl oluyor ? Tüm esnaflar mı orjinal solid kullanıyor ?

Tüm kalıplar solid ile mi yapılıyor?

Kullan kardeşim istediğini kullanma diyen yok. İş yerim olsaydı şahsen ben iş yerimde cracklı program kullanmayı göze almazdım. Ayrıca hak hukuk olarak uygun görmüyorum.

Mr.Java

Evet büyük çoğunluğu.Başka program ile piyasada yapılanı görmedim.

Kabullenmek lazım.Atmel piyasaya hakim olamadı.Özellikle ülkemizde.Derleyiciyi free yapıp satış potansiyeli artacağını umut etmesinler.Ayrıca işlemci fanatikliği yapmanında gereği yoktur..

AsHeS

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 12 Ocak 2014, 15:42:56
Belli ki çalıştığınız iş yeri hiç baskın veya uyarı yememiş.

robomaster

Bir kaynağa göre satış yüzdeleri pazarda şöyle(kaynak : gartner inc)
Renesas 20
Freescale 10
Samsung 7
Microchip 6
Atmel 6
Texas 6
Infenion 6
ST 6
Fujitsu 5

mesaj birleştirme:: 12 Ocak 2014, 16:34:30

Bir ara NEC in satış yüzdesinde yüksek diye bir haber de denk geldi ama bu sayılar ne ifade eder onanda emin değilim

Erhan YILMAZ

İşlemci fanatikliği nedir? Ben şuanda msp430 hatta piclerla uğraşıyorum. Hangi piyasadan bahsediyorsunuz öğrencilerin 3-5 tane mcu aldığı piyasa mı? Bir kaç tane cihaz sökünde içine bakın. Atmeli bilen alıp kullanıyor zaten. Polemiğe girmiyorum mevzu uzamasın IDE(yada IDP)'den haber vermek için yazmıştım.

Mr.Java

Sökmeye gerek yok.Yaptığımız güç kaynakları,statik regülatörler,invertör cihazlarında hepsinde pic serisi kullanıyoruz.Konuyu fazla saptırmak istemiyorum bende.Hatta tamiratını yaptığım ithal cihazlarda dahi pic geliyor.Sadece 2 cihazda atmel gördüm o kadar.

subram

arkadaşlar yapmayın bunu. elektroniğe yeni başlamış insanlar değilsiniz. robomaster hocam verileri vermiş. Sen gördün ben görmedim ile olmuyor bu işler. kim işine/kolayına ne geliyorsa onu kullanıyor.

1. sırada renesas varmış ne yapalım gidip renesas mı öğrenelim? gerek var mı?
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

LukeSkywalker

Hâla projeye göre mcu  seçmemiz gerektigini ogrenemedik. Elektronik elemanlari kullanmayi biliyorsak, İngilizcemiz iyi ise, üst düzey C programlayabiliyorsak mcular arasi geçiş problem degil. Hangi projede hangisi işime gelirse onu kullanirim. Zaman ve kâr orani önemli....