pic basic ile yazılmış saat hex dosyası içerisnde değişiklik yapma hakkında yard

Başlatan onurx5, 10 Ocak 2014, 23:50:36

Bayramsumbul

Bir Elektronik Meraklısının Serüveni...

z

Saatin semasi gerekiyor. En azindan displaylerin islemciye nasil baglandigi. (Şemayi bekliyorum)

Disasm listesi cok uzun. Gerekli yerlerini yazacagim.

lbl_153	movlw 7	; d'7' b'111' a'¶'
	movwf pclath
	movf 0x3D,w
	addwf pcl,f
	retlw 3F	; d'63' b'111111' a'?'           SIFIR 
	retlw 6	; d'6' b'110' a'¶'                  BIR
	retlw 5B	; d'91' b'1011011' a'['          IKI
	retlw 4F	; d'79' b'1001111' a'O'         UC
	retlw 66	; d'102' b'1100110' a'f'        DORT
	retlw 6D	; d'109' b'1101101' a'm'      BES
	retlw 7D	; d'125' b'1111101' a'}'       ALTI 
	retlw 7	; d'7' b'111' a'¶'                  YEDI
	retlw 7F	; d'127' b'1111111' a''         SEKIZ 
	retlw 6F	; d'111' b'1101111' a'o'       DOKUZ
	retlw 63	; d'99' b'1100011' a'c'         USTTE KUCUK SIFIR EN ALTDA CIZGI   0/
	retlw 39	; d'57' b'111001' a'9'           BUYUK C
	retlw 40	; d'64' b'1000000' a'@'        EKSI

Gozle yapilan tarama sonucunda yukaridaki rutinin segmentler icin decoder gorevi yapan rutin oldugu anlasiliyor. Bu bir ipucu.

Ramda 0x3D adresi, ekranda gosterilecek karakterin  degerini sakliyor.

| |
| |

karakterinin degeri, 0x36

_
_
_

karakterinin degeri 0x49

C karakterinin degeri 0x39

_

_

karakterinin degeri 0x09

Ters C nin degeri 0x0F

mesaj birleştirme:: 12 Ocak 2014, 09:47:25

lbl_153 u cagiran nokta da bir ip ucu. Bu rutin sadece lbl_143 tarafindan cagriliyor.
lbl_143 u cagiran rutinler lbl_58 i de cagiriyor. lbl_58 den sonra da lbl_149 cagriliyor

o halde lbl_58 de ip ucu bir rutin.

lbl_58  btfsc intcon,gie
           return
           bsf pclath,3
           goto lbl_57	; lbl_57 = 0x724

Disasm pclath degerini hesaba katip labellari isimlendirmediyse disasm ye guvenilmez.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

onurx5

z

Semaya bakacagim diye ISIS yuklemem lazim. Isime gelmez.

JPG vs  dosyayi forumda dogrudan resim olarak gorecegimiz formatta yayinlarsan daha iyi olur. (Ilk mesajindaki gibi)

onurx5

buyrun hocam umarım bu resimler işinize yarar selametle

onurx5

z hocam sizden haber bekliyorum kusuruma bakmayın forma ara sıra giriyorum açık öğretim sınavım yaklaştı oldu o yüzden progarımın içindeki değişiklikte acele ediyorum biraz kusuruma bakmayın yardımınız için çok çok teşekkür ederim lütfen hocam beni bilgilendirseniz çok sevinirm selametle

z

İşin acele ise kusura bakma, benim de çok uğraşlarım var ancak kafa dağıtmak adına fırsat bulunca bakıyorum.

Şemanın doğru olduğundan eminiz değilmi? PB0 ve PB1 bacakları ile ilgili şüphelerim var.

predator

Alıntı yapılan: z - 11 Ocak 2014, 15:58:10
O kadar umutsuz olmayın.

Zamanında yakın bir arkadaşımın  Fizik mühendisliğinden mezun olacak kardeşi, internetten bulduğu saat projesinin şeması ve hex kodlarıyla bana geldi ve saat ilk çalıştığında kısa bir süre için ekranda görünen proje sahibin adı yerine kendi adının çıkmasını istedi. (Bitirme projesi olacakmış)

Yaptım.

Nasıl mı?

notepad vs editorle hex kodları okuyup, arama kutucuğuna
Ad ve soyad bilgisinde her bir karakterin ASCI değerini yana hex yazıp ara dediğinizde size ilgili satırı bulacaktır.
Yeni ad soyadı eskisinin üzerine yazacak ve eksik karakterleri space yada 0 la dolduracaksınız.
(Tabiki yeni yazacağınız ad soyad eskisinin uzunluğu ile aynı yada daha az olmalı.)

Ardından en sağdaki check sum değerini yeni verilere göre yeniden hesaplayıp onları da değiştireceksiniz.

Sözkonusu değişiklikleri yapıp çipi programlamam 10 yada 15 dakikamı ancak almıştır.

Burada istenen şeye kafa yormadım. Ama yapılmaması için hiç bir neden yok.

Sınırlarınızı aşın. Bu çalışmayı yapmak belki de size yeni baştan program yazmaktan çok daha fazla tecrübe kazandırır.

7seg ekana yapılmış proje karakter asciisi çıkarmı ki? LCD olsa tamam direk karakter gidiyor da.. , sonucu burdan paylaşırsanız çok sevinirim

onurx5

şema doğru hocam 3 renkli (rgb) saat devresi sayın hocam devre onunla alakalı olabilir belki işim acele derken hocam sayın hocam nete sık sık giremeyebilirim onu demek istedim siz ne uygun görürseniz o benim için lütfen yanlış anlamayın z hocam saygılarımla siz nezaman yapmak isterseniz o benim için sayın hocam

onurx5

z hocam proje ile ilgileniyorsunuz dimi ?? hocam sakın beni yanlış anlamayın aceleciliğimi af edin birazda sabırsızlanıyorum sizden çok çok özür dilerim oyüzden bukadar aceleceyim eğer olursa bu istediğim şey sizin sayenizde büyük ve güzel bir ğroje olacak Allahımın izniyle hayırlısıyla

z

Evet bittiğinde çok süper bir proje olmuş olacak.  ;D

Bir iki gündür elimi sürememiştim.

Program disassemblerden geçirildikten sonra PB0 ve PB1 pinlerine data çıkartan herhangi bir komut bulunamadı.
Olsaydı iyi olacaktı.

PB2 HC595 in Latch sinyali ve

BSF PORTB,2 ve
BCF PORTB,2

komutları ile  2087, 2098  satırlarında karşılaşıldı.

PB0 ve PB1 pinlerinin işlemci içinde bağlantılı olduğu data çıkartan özel bir donanım da yok.

Bu durumda indirek adresleme ile erişildiği açık.

PortB adresi 0x06 olduğuna göre FSR registerine 0x06 yükleyen satırlar nerede diye araştırılınca (bunu disasm dosyada  text search ile yapabilirsiniz)

1229, 1250, 1270, 1287, 1371, 1426, 1542, 1585, 1606, 1622 ve 1658 nolu (decimal) flash adreslerinde olduğu görüldü.

MOVLW 6
MOVWF FSR

Sonuçta 11 ayrı noktadan çağrılıyor.

Display tarama rutini Köşeye sıkışmaya başladı.

Devamı gelecek....

onurx5

inşallah hocam inşallah :) hocam sabırsızlıkla bekliyorum progarmın full hex ve asm kodunu sabırsızlıkla bekliyorum uğraşan elleriniz dert görmesin Allahım sağlık versin Allah sizden bin kat razı olsun çok çok teşekkür ederim z hocam Allah ne muradınız varsa versin

z

Bu arkadaşa yardımcı olmak için proteus simulasyonu şart oldu. Proteus için bir link verebilirmisiniz?

@onurx5

proteus dosyaları için verdiğin linkte bir şey göremedim. Dosyaları başka bir linkten verebilirmisin?

onurx5

Z hocam burdan proteus 7 indirseniz daha sağlıklı olur bence fotografta bir şey anlamıyorsunuz programı kurup baksanız bencede daha iyi olur hocam link buyrun hocaam:http://uploaded.net/file/egp71lqa

buda crack:linki hocam:https://drive.google.com/file/d/0B857sH3uf8bmTk52ZFFRV2lRYmM/edit?usp=sharing

z

@onurx5

Yarin isyerindeki makineme yuklemek uzere proteusu indirdim.

Ancak crack linki sorunlu. Isyerindeki internet sistemi genellikle program indirme sitelerini yasakladigi icin muhtemelen isyerinde de indiremeyecegim.

Eger crack programinin boyutu fazla buyuk degilse email ekinde yollayabilirmisin?