4 x 24 LCD

Başlatan z, 11 Ocak 2014, 04:20:46

z

Hurdalarin arasindan 4 x 24  LCD cikti.

2x16 yerine bagladigimda sorunsuz calisti.

Ancak:

1. satirdaki yazilar 2x16 da oldugu gibi bunda da 1 satira cikarken

2x16 da 2.satira cikan yazilar 4x24 de 3. satirda cikiyor.

Satir adresleri  ile ilgili bir kural varmi?

ZIOS yaziliminda herhangi bir tanim yapmadan 2x16 da takilsa 4x24 de takilsa 2.satira yaz dersem her ikisinde de 2.satira cikmasini isterim.

Yazilimla bir LCD nin kac satir kac sutun oldugunu anlamanin yolu varmi?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Kabil ATICI

DDRAM adresleme ile ilgili bir konu. Üreticinin amacına göre değişebiliyor.
http://www.hantronix.com/files/data/1278552390char-comm.pdf
sayfa 4 ve 5
İncelediğim LCD'ler arasında tek satır olupta  sanki iki satırmış gibi çalışanları var. LCD'nin ilk yarısında 1. satır LCD'nini ikinci yarısında 2. satır olarak gösteriliyor. (özel bir yapı olabilir)

Normalde DDRAM tümüne veri yazılabiliyor ve ekran kaydırma komutu ile görüntülenebiliyor.

Hiç dikkatimi çekmedi veya veri kağıtlarında görmedim, ürün ile bilgilerin yazıldığı bir ROM alanı var mı diye. Aynı kontrol entegresi her boy LCD için kullanılabiliyor.
ambar7

mozkan87

Piyasada bulunan 2x20 lcd lerde bu şekilde 1 ve 3 arka arkaya adreslenirken 3 ten sonra 2 geliyor yani adres 1->3->2->4 olarak devam ediyor. LCD ye 0,0 koordinatından 80 karakter basmaya başlayınca 1->3->2->4 şeklinde devam ediyor yazıyor.

z

En iyisi header dosyada kullanilacak LCD nin satir sayisini define ile kullaniciya sectirmek o zaman.

Kullanici hangisini secerse program on a gore adresleri kendi olustursun. Keske bu is otomatige baglansaydi da kullanici hic ugrasmasaydi.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com