Stm lerde anlayamadıklarım

Başlatan Ramiz, 11 Ocak 2014, 22:49:07

Ramiz

Merhaba,

Yakın zamanda stm32 mcu içeren bir proje ile haşır neşir olacağım ve bu yüzden stm mcular hakkında bilgi edinmeye çalışıyorum. Netim sınırlı olduğundan kısıtlı olarak ilerleye biliyorum.

Soru1:
Pwm üretmek için tim birimlerini kullanıyoruz. MicroXplorer ile bir adet tim e yetki verdiğimde dört adet pin aktif oluyor. Ayrıca netteki örneklerde hep bir adet tim e yetki verip, 4 adet pwm üretilmiş.. 2 adet pwm üretme, diğer pinleri I-O olarak kullanma şansım yokmu?

Soru2:
Stm de External Interrupt farklı bir isimlemi adlandırıldı? MicroXplorer da Ext. Int. diye birşey göremiyorum.

Soru3:
Datasheet te 18 kanal ext. int olduğu yazılı. Bunları nasıl kullanıyoruz?

Soru4:
Swd ile programlamak şartı ile minimum çalışma ve programlama şemasını yayımlarmısınız? (beslemeler, osc, programlama uçları)

Soru5:
St nin sitesi ve dökümanları sanki birşeyleri bulamamamak yapılmışlar.. Bu site ve dökümanlarla nasıl başa çıkıyorsunuz?

Şimdilik bu kadar. İlerledikçe daha çok sorular gelecek..

Teşekkürler.
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

z

1) Timer cikislarini kullanmak istiyorsan Alternate fonksiyon tanimi yapiyorsun.
4 tane cikis istemiyorsan, istemedigin cikislara ait alternate fonksiyon tanimi yapmazsin.

2) I/O pinlerin hepsi EXT Int  icin kullanilir. Bu yuzden.

3) ARM ogreniyoruzda ornek programlarda uygulama yaptik.

4) STM32F4 Discovery semasina bakabilirsin. Ya da; http://www.cncdesigner.com/wordpress/wp-content/uploads/stm32f103c8sema.pdf

5) Buldugun dokumani bir kenarda sakla. Ben de durumdan hosnut değilim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

camby

Alıntı yapılan: Ramiz - 11 Ocak 2014, 22:49:07
Soru5:
St nin sitesi ve dökümanları sanki birşeyleri bulamamamak yapılmışlar.. Bu site ve dökümanlarla nasıl başa çıkıyorsunuz?

Dökümanlar bence yeterli , çip ile ilgili 2 ana dökümanda ( datasheet ve ref manuel ) her şey bulunuyor.

Ramiz

Soru1:
Seçtiğim herhangi pinler(örneğin A0,B4,C0,A3 vs vs) tek bir interrupt fonksiyonunda toplanabiliyormu?

Soru2:
Örneğin stm32f100c8 için(lqfp48) tim1 i pwm olarak seçince PA8,PA9,PA10,PA11 kullanılmış olarak gösteriliyor. Madem tim1 i kullanıp, bir pwm bile kullanma şansımız var. Neden böyle gözüküyor? fonksiyon tanımı hakkında kesin eminiz öyle değilmi?

Yanıt1:
Kavga çıkmasını katiyen istemiyorum. Nxp ile tasarım yaparken böyle şema sorunları oluşmuyor.. St nin datasheetlerini inceliyorum. Hangi pinde, hangi fonksiyonlar var göremiyorum bile. Bakın nxp soru işaretlerini nasıl hemencicik ortadan kaldırıyor göstereyim.

Neyse bu konu hakkında daha fazla isyan etmenin anlamı yok..

mistek

Alıntı yapılan: Ramiz - 11 Ocak 2014, 23:59:52

Yanıt1:
Kavga çıkmasını katiyen istemiyorum. Nxp ile tasarım yaparken böyle şema sorunları oluşmuyor.. St nin datasheetlerini inceliyorum. Hangi pinde, hangi fonksiyonlar var göremiyorum bile. Bakın nxp soru işaretlerini nasıl hemencicik ortadan kaldırıyor göstereyim.

Neyse bu konu hakkında daha fazla isyan etmenin anlamı yok..

Doğru yere bakarsanız soru işareti oluşmaz.

Sayfa 24'ten başlıyor.
http://www.st.com/web/en/resource/technical/document/datasheet/CD00251732.pdf
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Ramiz

Alıntı yapılan: mistek - 12 Ocak 2014, 00:10:32
Doğru yere bakarsanız soru işareti oluşmaz.

Sayfa 24'ten başlıyor.
http://www.st.com/web/en/resource/technical/document/datasheet/CD00251732.pdf

:) Bu kısımları incelemediğimi düşünmediniz, öyle değilmi..?

Açıklayıcı değil. İnsanın aklında bir sürü soru işareti bırakıyor ve bu konuda daha fazla tartışmanın manası yok. Çünkü yıllarca konuşsak bile bizi bir sonuca götürmeyecek.

Soru1 ve Soru2 ile devam ediyoruz..

mistek

Soru1:
Seçtiğim herhangi pinler(örneğin A0,B4,C0,A3 vs vs) tek bir interrupt fonksiyonunda toplanabiliyormu?

Stm32'lerde bütün pinler EXTI kaynağına bağlanıyor. Bunlarda kendi içerisinde birkaç gruba ayrılmış

Mesela Pin: 0,1,2,3,4 ayrı ayrı kesme fonksiyonuna sahipken
Pin: 5-9 olanlar aynı kesme fonksiyonu içerisine gidiyor... gibi birkaç detay var ama hepsi sonuçta EXTI oluşturuyor.

Soru2:
Örneğin stm32f100c8 için(lqfp48) tim1 i pwm olarak seçince PA8,PA9,PA10,PA11 kullanılmış olarak gösteriliyor. Madem tim1 i kullanıp, bir pwm bile kullanma şansımız var. Neden böyle gözüküyor? fonksiyon tanımı hakkında kesin eminiz öyle değilmi?

Program sizin ne yapacağınızı bilmez sadece yol gösterir. Tim1 e ait şu şu pinlerden PWM alırsın istersen sağ tıkla durumu değiştir veya manuel olarak kendin aktif et. Bütün pinleri donanımın izin verdiği ölçüde değiştirmekte özgürsün. Daha fazla detay için Bknz: Datasheet.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

camby

Soru2 için :

STM'de gördüğüm bir çok çevrebirimi Timer biriminin içine tıkamışlar , toplamda timer'ın çalışma modları arasında baya bir seçenek vardı. Encoder girişi , motor control birimi vs vs bu birimler ayrı yapılarda değil.

Soru2'de doğru anladıysam neden böyle olduğunu sordunuz sanırım. 4 Tane olmasının sebebi H-Bridge sürme imkanı oluyor bu şekilde. Araya dead-time da ekleyebiliyorsunuz. Yada 2 pin kullanıp half bridge sürülebiliyor. Benim tecrübe ettiğim dökümanlardan çok STM'in yazdığı driverlar birimleri anlamak adına daha hızlı ilerletiyor.

z

MicroXplorer'da timeri sectiginde 4 pinin de isaretleniyor olmasinin sebebi, bak timeri sectin bu pinler timerin demek istiyor. Sen istersen timeri kullan ama 4 pinin hic birisini secme. Bu senin elinde.  MicroXplorer bu kisma karismiyor zaten eksik bir program.

MicroXplorer bacaklari gosteriyor bu sana hangi bacaklari hangi amacla kullanagin sorusuna kolayca cevap vermeye yariyor. Bence bu programin asil faydali oldugu kisim, projede kullanacagin cipin ne olacagina kolayca karar vermek icin.

Bu programdan haberim yokken forumda soru sormus ve en az bacak sayisinda, bilmem kac tane pwm cikisi olan, bilmem kac tane ADC girisi olan STM CM3 bir cip onerin demistim.
Aksi takdirde ST nin sitesinde cip secim sayfalarinda tirmalayacak ya da tek tek tum ciplerin kisa veri kitapciklarini indirecektim. Fakat MicroXplorer olunca secim isini cok kolay yapabiliyorsun.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com