Demir Bobin'in diğer adı nedir?

Başlatan veliusta, 16 Ocak 2014, 00:49:26

veliusta

Demir Bobin'in diğer adı nedir? (Demir Nüveli Bobin'in diğer adı nedir? Soru böyle de olabilir tam hatırlamıyorum ama cevaplar aşağıdaki gibi)

A) Henry  B) Troid  C) Şok Bobini  D) Ferit

Arkadaşlar dün elektronik sınavında testlerin birinde bu soru vardı. Doğru cevap ne olacak sizce ?
Cevabı Hocama sordum. Doğru yapmışım ama soru yanlış bana göre.

elektronart

Demir nüve denilen malzeme aslında ferittir. Feritin üzerine bobin şeklinde kablo sarılmış haline de toroid denir.
her bir kelimeyi google aratabilirsin, görüntüsü sana hadi yaa dedirten doğrudur :)
Açık Elektronik

metaltrrocker

A) henry: indüktansın birimi
B)Troid: iç salgı bezi:)  (doğru yazım Toroid olmalıydı) Toroid ise geometrik bir şekildir.Toroid sargılara toroid diyorlarsa bilemem.Ben işin bilimsel kısmını yazıyorum buraya.İngilizcede toroid coil olarak geçiyor Türkçede ise Toroid.Galiba bu Türkçe teknik terimlerin doğrulandığı bir kaynak olması lazım bilen varmı?
C)Şok bobini : Ani akım çekimlerini azaltarak koruma sağlayan bir malzeme.
D) Ferrit :Demir nüve(çekirdek),demir anlamındadır burda.

Sizin verdiğiniz bilgilere baktığımız zaman bunların arasında doğru cevap şok bobini.Şok bobini ne şimdiye kadar gördüm ne de iç yapısı biliyorum.İnternetten bakıp yazıyorum bu bilgileri.

veliusta

Alıntı yapılan: metaltrrocker - 16 Ocak 2014, 01:29:57
A) henry: indüktansın birimi
B)Troid: iç salgı bezi:)  (doğru yazım Toroid olmalıydı) Toroid ise geometrik bir şekildir.Toroid sargılara toroid diyorlarsa bilemem.Ben işin bilimsel kısmını yazıyorum buraya.İngilizcede toroid coil olarak geçiyor Türkçede ise Toroid.Galiba bu Türkçe teknik terimlerin doğrulandığı bir kaynak olması lazım bilen varmı?
C)Şok bobini : Ani akım çekimlerini azaltarak koruma sağlayan bir malzeme.
D) Ferrit :Demir nüve(çekirdek),demir anlamındadır burda.

Sizin verdiğiniz bilgilere baktığımız zaman bunların arasında doğru cevap şok bobini.Şok bobini ne şimdiye kadar gördüm ne de iç yapısı biliyorum.İnternetten bakıp yazıyorum bu bilgileri.

Doğru bildiniz hocam.  :) Şok bobinleri genelde Ferrit malzemeden yapıldığını biliyorum. Step-up devrelerinde özellikle. Şok bobini yüksek frekanslarda çalışıyor diye biliyorum. (Örnek;Tasarruflu lambalardaki mini trafo)

Icarus

Ferrit nüve, demir nüve değildir. Muhtemelen soruyu yazan "Fe" 'nin latincesi ile "ferrite core"'u bir birine karıştırıyor.

metaltrrocker

Alıntı yapılan: Icarus - 16 Ocak 2014, 09:29:27
Ferrit nüve, demir nüve değildir. Muhtemelen soruyu yazan "Fe" 'nin latincesi ile "ferrite core"'u bir birine karıştırıyor.
Açıklamayı burayı referans alıp yazdım. http://en.wikipedia.org/wiki/Ferrite
Bu Türkçe'ye çevrilen teknik terimlerin doğru yazım şekilleri ve açıklamasının bulunduğu resmi bir sözlük varmı TDK güncel sözlükten baktım çoğu yok.

mesaj birleştirme:: 16 Ocak 2014, 12:37:40

Alıntı yapılan: metaltrrocker - 16 Ocak 2014, 12:08:30
Açıklamayı burayı referans alıp yazdım. http://en.wikipedia.org/wiki/Ferrite
Bu Türkçe'ye çevrilen teknik terimlerin doğru yazım şekilleri ve açıklamasının bulunduğu resmi bir sözlük varmı TDK güncel sözlükten baktım çoğu yok.
Gözümden kaçmış. http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_bilimsanat&view=bilimsanat

z

Soruyu soranın ne sorduğundan haberi yok.

Bu soruyu soran şahısın meslekle alakası varmı?

Soru daha güzel kelimlerle oluşturulsa, mesela demir göbekli bobinin diğer adı nedir dense bile

aşağıdakilerden hiç birisi cevap olamaz.

A) Henry  B) Troid  C) Şok Bobini  D) Ferit

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ipek

eskiden lambalı radyolarda şok trafosu vardı.300 volt'a seri olarak bağlanırdı.bunu söktüğünüzde E saçlar bir tarafta, I saçlar diğer tarafta, aralarındada separatör incecik bir fiber kağıt vardı.piyasa jargonu şok bobini idi.

z

Şok bobini, DC besleme hattına seri olarak bağlanmış bobin demektir.

DC beslemenin üstüne binmiş AC sinyalleri bloke etmek gibi basit bir amacı vardır.

Eğer DC besleme üstüne binmiş sinyal 50Hz gibi düşük bir frekansa sahipse bu durumda bobin göbeği demir olur.

Atıyorum frekans, 10Khz ... 1 kaç Mhz ise bobin göbeği ferit olur.

Yok frekans çok daha yüksekse bu durumda bobin göbeği hava olur.

RF alıcıların şok bobinleri genelde ferit ya da hava göbeklidir. Genellikle tek bir sarımı olur.

SMPS devrelerindeki şok bobinleri ferit nüvelidir.

Pi tipi filitre barındıran,  şebeke frekanslı gerilimlerin doğrultma devrelerinde, örneğin lambalı devrelerin besleme kaynaklarında kullanılan şok bobinleri ise ister istemez demir göbekli olacaktır.

Bu soru hiç ama hiç güzel bir soru değil.

mesaj birleştirme:: 16 Ocak 2014, 15:01:11

Alıntı yapılan: veliusta - 16 Ocak 2014, 04:11:40
..... Şok bobinleri genelde Ferrit malzemeden yapıldığını biliyorum. Step-up devrelerinde özellikle. Şok bobini yüksek frekanslarda çalışıyor diye biliyorum. (Örnek;Tasarruflu lambalardaki mini trafo)

Bahsettiğiniz bobinler şok bobini değiller.  Her ne kadar DC besleme hattına seri bağlanmış olsalar da orada kullanım amaçları şok bobin görevi yapmak değil.

Ferrite, yabancı bir kelime ve bize ferit olarak geçmiş. (Belki de bizdeki sanayi dili.)

Ferrite seramik esaslı bir malzeme, içinde demir, çinko, manganez, nikel barındırır. Ancak demir külçe olarak değil partikül halinde bulunur. Bir birleştirici ile çok yüksek basınçta preslenerek ve fırınlanarak yapılır. Böylece elektriksel anlamda nerede ise yalıtkan fakat magnetik olarak çok iletken bir malzeme elde edilmiş olur oldukça da kırılgandır.

Demir göbek dendiği zaman trafo sacından yapılmış göbek anlaşılır.

Şebekeye bağlı transformatörler, asenkron motorlar, DC motorlar vs vs demir göbeklidir. (Trafo saçından yapılmıştır.)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com