Şekildeki devreye ne yapabilirim ?

Başlatan tekniker_murat, 18 Ocak 2014, 17:46:26

tekniker_murat

Herkese selamun aleyküm hayırlı iş bereketli kazançlar dilerim...

Değerli ustalarım epeyce zamandır bir proje ile uğraşmaktayım uğraştığım proje de karşıma bir küçük sorun çıktı devrenin şemasını buraya yüklüyeceğim. sonra da sorumu soracağım

Şimdi bu devrede irf640 mosfetini enerjiliyip 250uS kadar enerjili tutup enerjiyi kestikten sonra 250 us kadar da enerjisiz bekletip tekrar enerjiliyorum yani mosfetin g ucuna bir kare dalga sinyal uyguluyorum bu durumda   osiloskobun A giriş probunun bağlı olduğu diyotta bir sinyal mydana geliyor bu sinyal metal dedektörünün arama başlığı oluyor yani metal var ise farklı sinyal metal yok ise farklı sinyal değerli metallerde farklı değersizlerde farklı gibi bir sinyal oluşuyor... Burada da o sinyalden bir örnek paylaşacağım

Şimdi sorunum ise şu : Bu sinyal şekline bakılırsa değerli metallerde sinyal sağa doğru kayarken hiç metal yokken sinyal ortada dururyo değersiz metallerde ise sola doğru kayıyor.Metale yaklaştıkça gerilim değeri yukarı doğru 0,7 volta doğru çıkıyor uzaklaştıkça 0 volta doğru yaklaşıyor...

Şimdi biz bu sinyali Adc işlemine tabii tutarak hangi zamanda nerde olduğunu tespit ettirip ne kadar uzakta olduğunu tespit ettirip sonuca ulaşmayı amaçlıyoruz...Tabii ki bu osiloskop probunun bağlı olduğu diyottan sonra 4066 gibi elemanlar da var ve bu elemanları da zamanla açıp sinyalin istediğimiz kısmını ele alabiliyoruz bu sayede de hangi zamanda hangi voltta hangi durumda olduğunu tespit edebiliyoruz.

Fakat konuda en çok önem arz eden kısım burası. Bu resimdeki sinyal osiloskobu bağladığımız diyotun uçlarında oluşuyor yani osiloskobun şase ucu bu diyotun katot ucuna bağlı. Dolayısıyla Bizim devremizde diyotun anot ucunda şaseye karşı bakarsak 11-12 volt falan bir gerilim görünüyor fakat metale göre değişim gösteren sinyalin max seviyesi 0,7 volt ve bu değer şaseye karşı değil diyotun iki ucu arasında oluşuyor

Oysa bize Adc işlemi için şase değeri kesinlikle şart yani adc nin - referans değerini diyotun 12 volt olan ucuna bağlayamıyoruz mevburen - ye bağlamamız gerekiyor bu durumda da hiç gereği olmayan 11-12 volt seviyelerindeki sinyali adc işlemine tabii tutmuş oluyoruz ve bizim o diyotun uçlarındaki değişim hiç görülmüyor bile 

Bu devreyi daha önce yapan ustalarımız bu diyotun anot ucundan opampa gitmişler geri beslemeler ile katlarca kat yükseltmişler işte değişik değişik şekillerde bir sürü devre elde etmişler Bu durumda da sinyaldeki parazitler de büyümüş sinyal de büyümüş bu sefer sinyalleri filtre etmek için değişik değişik filtre yöntemleri kullanmışlar vs vs devre olmuş curcuna :)

Şimdi benim sorum şu : ben bu diyotun üzerinde değişen 0,7 volt ile 0 volt arası gerilimin değerini adc işelemine tabii tutmam için ne yapmam gerekir ? Çünki şaseye karşı 11-12 volt seviyesinde bir gerilim oluşuyor oysa bana şaseye karşı oluşan kısmı lazım değil sadece bu diyotun üstündeki eğriyi adc yapmam gerekiyor ? Bu diyotun üzerindeki gerilimi nasıl adc yapabilirim Bunun için nasıl bir devre gerekir bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz 

Herşey için teşekkür ederim.

[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

z

Bir suru yolu var.

En guzeli Mosu P yap. Bobin diyod vs hepsini Gnd tarafina al. Bu dertlerden kurtul.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tekniker_murat

Alıntı yapılan: z - 18 Ocak 2014, 17:54:28
Bir suru yolu var.

En guzeli Mosu P yap. Bobin diyod vs hepsini Gnd tarafina al. Bu dertlerden kurtul.

Evet çok mantıklı aslına bakarsanız bunu ben de düşündüm fena bir fikir olmadığını gördüm Fakat yukarıda yazmayı unuttuğum birkaç durum daha var...

Enerjilenip kesilen bir bobin olduğu için bunun üstünde bir zıt emk mutlaka oluşuyor herşeyden önemlisi ise osiloskobu bağladığım diyotun ucunda gerilim negatif polaritede oluşuyor kazanç sağlatmasam bile mutlaka bir tane eviren tip opamp kullanmam gerekiyor aslında...

İşte bu sebepledir ki farklı yollar da aramaya başladım belki daha değişik bir yol bulabiliriz diye...

:D neden olmasın belki negatif gerilime adc yapan bir entegre üretilmiştir ve bunu da ben bilmiyorumdur neden olmasın ki :D

Bu arada adc işlemini yapacağım entegrem ise mcp3204 ile yapılan 12 bitlik spi çalışan bir adc entegresi fikirlerinize bunları da göz önünde bulundurmanız belki işe yarar diye düşündüm...

İlgi ve alakalarınız için teşekkür ederim.

z

Diyod uclarindaki gerilim negatif olmasi sorun değil.

Opampta toplama yaparak negatif voltaji oteleyebilirsin.

Tercumede hatan var.

Kirmizi egri, herhangi bir nesne yokken ki durum.
Yesil egri, demir, nikel gibi ferro magnet malzemeler.
Mavi egri ise non ferro tipi magnetik olmayan malzemeler. Aluminyum, bakir vs vs.

Acikcasi altini bu sekilde anlayabilirmisin emin değilim. Bu egriler metalin bobinden uzakligina gore degisecektir. Dolayisiyle ne uzaklikta bilmedigin bir metalin altin mi yoksa bakir mi oldugunu anlayamazsin diye dusunurum.

tekniker_murat

Alıntı yapılan: z - 18 Ocak 2014, 18:09:38
Diyod uclarindaki gerilim negatif olmasi sorun değil.

Opampta toplama yaparak negatif voltaji oteleyebilirsin.

İşte benim de öğrenmek istediğim konular buralar bu toplamayı yapmak için ne yapmam lazım devresi nasıl olmalı ayrıca negatif voltajı ötelersem elime ne geçecek ki zaten sinyal negatif olarak ürüyo ve mikro saniyeler içinde kaybolup yok olup biityor...

Aslında ilk cevapta söylediğiniz gibi p mosfet kullanıp bütün herşeyi şaseye taşısam ardından da bir opamp ile oluşan gerilimi tersleyip 10 kat falan büyütüp adc işlemine tabii tutsam daha mantıklı olur gibi acaba bu durum istenmeyen farklı sonuçlar doğurabilir mi sizce de ?

Evet kontrol ettim söylediğiniz gibi söylediğiniz yerdeki tercümede hatam var bunun için özür dilerim

z

Bu devrede ADC ye gerek yok.

Bobin akimini kestigin ana sifir dersen, Akim tam yariya dustugunde komparator islemcini durter.

Akimi kestigin anda saymaya baslayan yuksek hizli bir counter islemcinin durtulmesi ile birlikte durdurulur.

Counter icerigi sana egrinin yariya dustugu anin ne kadar zaman sonra oldugunu soyler.

Bu egriler diyodun sicakligindan da cok etkilenir.

elektronart

sanırım senin aradığın şey bir differential ADC. Bu ADClerde + ve - olarak iki giriş verebilirsin illa ki toprağı referans alman gerekmez. Differential ADCye sahip işlemciler bile var. Hangi aile mikrodenetleyici kullanıyorsun bilmiyorum ama differential input ADC ve işlemci ailesinin ismini aratırsan birşeyler bulursun. O olmazsa sadece differential input ADC diye aratırsan da herhangi bir işlemci ile birlikte kullanabileceğin bir ADC bulabilirsin.
Eğer bu da olmazsa bir op-ampı differential giriş olarak kullanıp toprak referansına göre işleyebileceğin hale dönüştürebilirsin. Op-ampın girişlerine diyotun anot ve katotunu bağlarsın kazanç durumuna göre çıkıştan alacağın voltaj toprağa göre olacaktır. 3 seçenekten birini seç beğen kullan.
Açık Elektronik

sadogan

tekniker_murat

Alıntı yapılan: elektronart - 18 Ocak 2014, 21:19:51
sanırım senin aradığın şey bir differential ADC. Bu ADClerde + ve - olarak iki giriş verebilirsin illa ki toprağı referans alman gerekmez. Differential ADCye sahip işlemciler bile var. Hangi aile mikrodenetleyici kullanıyorsun bilmiyorum ama differential input ADC ve işlemci ailesinin ismini aratırsan birşeyler bulursun. O olmazsa sadece differential input ADC diye aratırsan da herhangi bir işlemci ile birlikte kullanabileceğin bir ADC bulabilirsin.
Eğer bu da olmazsa bir op-ampı differential giriş olarak kullanıp toprak referansına göre işleyebileceğin hale dönüştürebilirsin. Op-ampın girişlerine diyotun anot ve katotunu bağlarsın kazanç durumuna göre çıkıştan alacağın voltaj toprağa göre olacaktır. 3 seçenekten birini seç beğen kullan.

Ustam kullandığım mikro denetleyici serisi pic ve pic18F452 kullanıyorum içinde differential adc olması şart değil şöyle ki farklı bir entegre olarak differential adc olsa da onu da arayıp bulmaya çalışırım sıkıntı olmaz sanırım...

Fakat bu differential adc nin giriş ucuna negatif polaritede gerilim vererek bu gerilimi adc işlemine tabii tutabiliyormuyum benim için en önemli özellik ise bu ;)

birde bu şase olayını tam olarak anlayamadım şase muhabbeti tam olarak nedir ? Simetrik beslemede + ile - nin birleştiği yer şase olarak ele alınıyor ama opamplarda bu neden önem arz ediyo yani opampın girişini neden - ye değil de şaseye veriyoruz burdaki olay nedir ?

elektronart

Şu dökümana bir bakmanı öneririm.
http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/00842a.pdf
Negatif gerilim ölçebilirsin ama senin işini görecek ADCde + ve - referans voltajları ve + ve - girişlerinin olması lazım.
Açık Elektronik

z

Kucucuk problemi enstrumantasyon opamplarla, diferansiyel adclerle devlestirdiniz ya.

Yahu siz hayatinizda hic mikrosilemci icindeki siradan ADC ile hic negatif voltaj olcmedinizmi?

z

Daha once bu tasarimi hic kullanmadim. Opampi +5v Gnd ile calistirdiginda sorun olmamasi lazim.

Buradaki anahtar PMOS'u simgeliyor.

Mos iletime gecince ADC girisinde 0 v okuman lazim.

MOS acilinca ADC noktasi 5v'a yaklasabildigi kadar yaklasir ve zamanla sifira duser.

Sorun cikarsa bu devreye eklenti yapariz yada daha baska tasarima yoneliriz.

Devreyi mossuz calsitirdiginda ADC noktasinda kac volt okuyorsun oncelikle ona bir bakmak lazim. Sifirdan cok farkli voltaj olcersen semaya mudahale etmemiz gerekir.

Opamp olarak LM358  den daha hizli olmasina dikkat et ama LM358'i de bir dene.

mesaj birleştirme:: 19 Ocak 2014, 15:43:25

Yalniz semanda 1mH lik bobine 250us boyunca 12v verdiginden bahsetmissin.

Mos acildiginda kesmeye calistigin bobin akimi mosu delebilir.