Transistörlerde ki voltaj kayıpları

Başlatan ensar, 18 Ocak 2014, 22:36:10

ensar

Selamün aleyküm.

Pic'in pwm çıkışından opamp'a giriş yapıyorum pwm'i DAC gibi kullanıyorum. Bunda sorun yok. Ancak ,Opamp çıkışında 14.50 v okurken transistörün emiter'inde ki voltaj 14.10 civarına iniyor.

lm358 üzerinden BD139'u sürüyorum. Bu transistör üzerinden de denemek için tip41 sürdüm. Asıl projede BU 508DFI kullanıyorum.

Bu voltaj kayıplarını nasıl telafi edebilirim ?  transistörlerin iç direnci bu kadar yüksek mi ?

Ekleme: Vermiş olduğum şema yanış. Yanış çizmişim :) pot'un diğer ucunu çıkışa bağlayacağım yerde 3. girişe bağlamışım. Devrem doğruda çizim yanış :)

rree

Transistör ü emiter topraklı kullanırsan iç direnc oldukça küçülür  kollektör toprakrı kullanırsan diyot özelliği devreye girer
0.7 voltan büyük olur.

berat23

emiter toprağa bağlı olsa da Vce(sat) kadar bir gerilim kalacaktır transistör üzerinde. bunlar temel konular, biraz araştırın sonra uygulamaya geçin derim.

OptimusPrime

Şema versen daha iyi olurdu.
anladığım kadarıyla opamp çıkışını transistör üzerinden yüke bağlıyorsun. dolayısı ile transistörü emetör çıkışlı olarak kullanıyorsun. durum bu ise opampın geri beslemesini transistörün emetör çıkışından alırsan gerilim düşümünü ortadan kaldırabilirsin...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

ensar

Opamp'ın kazancını artırdım. Yazınızı okuyunca aklıma geldi.Tüm cevaplar için teşekkür ederim.
Eklemeyi unuttum:

Opamp'ın besleme voltajı 16 v civarında idi doğal olarak 2 - 2.5 v'luk bir düşüm oluyordu.

asma

Merhaba
Şema eklemediğiniz için sorunuz da cevaplar da havada kalmış.
Aynı sebepten teşekkürünüz de cevabınız da sizden başkasına fayda sağlamaz.

Elbette pic çıkışından 5V bile elde edemezken devreden 15V bekliyorsanız op-amp ın yükselteç olarak kullanıldığını anlıyoruz.
Sizin sorununuz en yüksek çıkış voltajının hesaplanandan düşük olması ise düşük voltajlarda her şey normal demektir ve transistörün çıkışından geri besleme alıyorsunuzdur. Bu da transistördeki gerilim düşümünü problem olmaktan çıkartır.
LM358 de ardarda iki emiter çıkışlı transistörle pozitif çıkış elde edilir bu da Vcc-1,5V değerinde max. çıkış voltajına izin vermesi demektir.
Siz döngü içinde iki transtör daha eklerseniz besleme gerilimini, hesabınıza göre elde etmeniz gereken en yüksek voltajdan en az 3V fazla besleme gerilimi kullanmalısınız.
Transistörler döngü dışındaysa  her değer için transistör başına voltaj düşümü de normaldir.
Bağlantınız değişirse bu değerlerde değişir, op-amp içinde 50 tane transistör var hepsinde çeşitli kayıplar olur ve olmalı. Bu kayıplar belirli sınırlar dahilinde asla işlenen sinyali etkilemez.
Sizi rahatsız eden parametre sanırım VOH High-level Output Voltage ve uygun besleme voltajıyla çözülür.
Sonuç, açık şema yoksa anlatım yeterli değilse hepimiz kendimizce yorumlarız, kimi kısa kimi benim gibi uzun yazar.  ::)
Şema olsaydı herkez aynı şeyi anlatırdı. (yine kimi kısa ve öz, kimi uzatır)

Kolay gelsin.

ensar

Şema eklemememin sebebi ücretli olan yazılımları gayri resmi olarak kullanmak istemeyişimdendi insanlar pek önemsemiyor ancak arada eklemiş olayım  ekmek çalmaktan pek de farkı yok. Telif hakkı var sonuçta ahirette zor olur :( neyse...

Expres  sch adında bir yazılım ile çizdim şimdi. Bu şeması :(şemada ki 10k'lık direnç 100 k)

sonradan aklıma geldi. Opamp üzerinden fet sürmek daha mantıklı.

z

Elestirime kizacaksin ama;

Boyle opampli deve tasarimi olmaz.

En cikisa BSM300GA120DLC atsan daha mi iyi olur ne?

Opampin kullanimi ile ciddi bilgi eksikliklerin var.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

asma

Arkadaş anlattıklarınla çizdiğin şemanın alakası yok.
Yapmak istediğinide anlamış değilim.
Dizaynda önemli hatalar yapman bir yana emiterden şu kadar voltaj alıyorum yazdığın için sana yorum yazıyoruz, sen yükü kollektöre bağlamışsın.  :o

Ayrıca insanlar kağıt kalem ile çizdikleri resmin fotografını eklerken veya böyle basit bir şemayı 5dk da paintte çizip yüklerken hiç bir gayri resmi işlem yapmazlar.  ;)

Sen şema eklemeden önce yazılan her yorum ve geçen zaman boşunaymış.
Eğer ne yapmak istediğini anlatırsan, belki bir çizimle sana yardım etmek isteyen çıkar.
Kolay gelsin.

ensar

Eleştirilere niye kızayım Aksine teşekkür ederim. Ben amatör olarak elektronik ile uğraşan bir adamım bundan dolayı her yaptığım şeyden yeni bir şey daha öğreniyorum. Hatta dün fet'i  0-5 v arasında yöneterek yüksek voltajları yönlendirebileceğimi öğrendim. Kimisine garip gelebilir  ;D

direk tip41'in emiterini yük bağlamadan ölçdüğüm değeri yazdım ilk mesajıma sonradan sizin yazdığınız mesajlar doğrultusunda yükü kollektöre çektim. Demek ki zaman kaybı olmamış. Mesajlarınız işe yarıyor.

Nasıl bir şey yapmamı tavsiye edersiniz ? Yapmak istediğim pwm çıkışı ile voltaj ayarı yapmak başka bir şey değil.

Ekleme: Vermiş olduğum şema yanış. Yanış çizmişim :) pot'un diğer ucunu çıkışa bağlayacağım yerde 3. girişe bağlamışım. Devrem doğruda çizim yanış :)

Bu kullandığım :

z

Yukten gecen akimi PWM yontemi ile degistirmek istiyorsan pwm i analog voltaja cevirip daha sonra bu voltajla da araya guc amplifikatoru koyup yuku surmene gerek yok.

Eger yukun yuksek frekansdaki voltaj darbelerinden dolayi isini yapamamazlik yapmayacaksa pwm darbelerini transistor uzerinden yuke ver.

Mesela isitici, flamanli lamba, DC motor vs gibi yukleri dogrudan pwm darbeleri ile surebilirsin.

Bu amacla transistor yerine MOS kullanirsan yuksek base akimi olusturma gibi sorunlarla da bogusmazsin.

http://www.electronics-lab.com/projects/motor_light/005/

Senin devrende PWM RC filitreden gectikten sonra DC voltaja donusmus ama bunu opampla islerken gerbesleme vs yapmamissin. Opamp orada anlamsiz kalmis.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Ali_54

Ancak MOS larda yüksek frekansta Vdrain-Source jonksiyon kapasitesi nedeniyle yüksek akım çekmeye başlar diye okumuştum bir kaç yerde. Mos sürücü push-pull larda bu yüzden var (sanırım).
1 harf öğretenin 4 gün kölesi olurum.

asma

Alıntı yapılan: ensar - 19 Ocak 2014, 16:07:58
Demek ki zaman kaybı olmamış. Mesajlarınız işe yarıyor.

Nasıl bir şey yapmamı tavsiye edersiniz ? Yapmak istediğim pwm çıkışı ile voltaj ayarı yapmak başka bir şey değil.

Devrenizi bu şekilde değiştirirseniz; pwm ile oluşturduğunuz (düşük) gerilimi belirli bir oranda yükseltip çıkıştan elde edersiniz.
Elde edeceğiniz en yüksek gerilim op-amp beslemesinin izin verdiği en yüksek değere kadar yaklaşık 3V eksiği olur.
Çizimde 21V kullanılıyorsa çıkış voltajı max. 17-18V olabilir.

Malesef kaybolan zaman telafi olmuyor.  :)

Sayın Z nin bahsettiği yolda ise yüke uygulanan güç pwm ile kontrol edilir. %0-100 gibi. (şemada %5-95 miş)
Bu yöntemde pwm çıkışında R C diyot ve op-amp olmayacak.
R ve C pwm palslerini bahsettiğiniz gibi analog voltaja çevirir. Yöntemin düzgün uygulanması için pwm bozulmadan kullanılmalı.
Böyle bir uygulamada mosfetimiz uygunsa voltaj yükseltme veya başka sebeple op-amp kullanmak gereksiz olur.
555 li devrede olduğu gibi devrenizi kurup 555 yerine pic kullanacaksınız, yük voltajıyla pic voltajını farklı kullanacasınız.
Ben gate ucuna seri 100-150 ohm bir direnç bağlanmakta yarar var diye düşünüyorum.
Frekansınız birkaç Khz olduktan sonra sürücüye gerek olmaz.
Hatta hepsinden vazgeçip 555 li devreyi yaparsanız onun çıkışı yeterince güçlü push-pull yapıdadır, hiç bir şey olmaz.  :)

Kolay gelsin.

OptimusPrime

pin numaralarında bir gariplik var gibi.
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm158-n.pdf
kontrol etmende fayda var...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

asma

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 20 Ocak 2014, 06:56:14
pin numaralarında bir gariplik var gibi.
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm158-n.pdf
kontrol etmende fayda var...
358 görünümlü 741 olmuş.  ;D Ya da tersi.
Ben pin numaralarına hiç bakmamışım, kopyala kurcala yapıştır metodu kullandığım için aradan kaçmış demek ki.  :-[

Kolay gelsin.