vısual basic paint

Başlatan westlaw, 18 Şubat 2005, 00:42:40

westlaw

arkadaslar
benım sızden bı rıcam olacak su an bı proje uzerınde calısyorum cnc tezgahı yapıyorum tabıkı bıtırma odevı olarak tıcarı amacla degıl yanı :)
bu projeyı vısual basıc +pic kullanacagım.
vısual da paınt tarzı basıt bı program hazırlamak ıstıyorum mouse ıle cızdıgım herhangı bır seklı cnc tezgahındaki parca uzerıne cıkaracagım
serı port ve konusunda ıyı oldugum pıc kısmını hallettım 8) basıclede bıraz ugrastım fakat bır yerde takıldım cızdıgım herhangı bır seklın hex kodlarını nasıl cıkaracagız forumları baya bı arastırdım hepsını tek tek gezdım ılgınc projelerede rasladım :)  fakat aradıgım seyı bır turlu bulamadım ıcınızde bana yardımcı olabılecek arkadas varmı acaba :?: cızılen seklı bana hex kodlarına cevırecek bı programda yardımcı olursa sevınırım.
hepınıze kendı projelerınınzde sımdıden ıı calısmalar

diot

paint türü bir çizim ile biraz zor yaparsın. Biz delphi ile bu işi hallediyoruz. Genel kural cizgileri ve şekilleri CAD programlarının yaptığı gibi vektörler halinde tutmak . BMP,jpg türü resim dosalarını önce vektörlere dönüştürmelisin.

tavsiyem cad ile ciz dwg formatı visual basic programına ver ve cizim başlasın.

SpeedyX

cad ortamında yaptığınız çizimlerinizi jpg, gif gibi resim formatına çevirdiğiniz zaman çizimleriniz milimetrik olmaktan çıkar ve pixelasyona girer.

yani özeltle, hesaplar tutmaz.
bana kalırsa düzgün birşey yap ve arkadaşın dediği gibi dwg dosyalarını işlemeye çalış. çok kaynak bulursun nette, tavsiyem delphi.

westlaw

yanı dıyorsunuzkı basıc ı bırak
ah keske bırakabılsem delphı hakında hıcbısey bılmıyom acıkcası en ufak bı kodlunu bıle bılmıyorum o yuzden orada daha cok zorlanırım.basic ile bı caresını bulmam lazım
bide sanırım ya sız yanlıs anladınız yada ben yanlıs anlattım bmp yada jpg dosyaları uzerınde calısmıyacagım basıc le yaptıgım arayuzde o an mouse la rasgele bırsey cızecem cıktı al dedıgımde cnc tezgahı calısacak hex kodlarını alarak aynı seyı cızecek
ınsallah bı caresını bulurum :?

westlaw

arkadaslar arastırmalarım sonucu ıstedıgım seyı  buldum
bunu sizlerlede paylasmak isterim.
dosyayı buraya eklıyemıyorum bılgısayarımdan o yuzden bende bu lınke yukledim.
visual basicle yapılmış paint programının aynısı:

www.picproje.dahisi.com  sitesindeki download bolumunden paint.zip dosyası indirebilirsiniz

genede tam aradıgımı bulmus sayılmam bana yardıcı olacak arkadasları  beklıyorum
istedigim:painte rasgele bır sekıl cızdım bır buton koyacam butona bastıgımızda cızım alanını tarıyacak {sol ust kordınatı (0,0)} ve nokta olan yerın kordınatını txt dosyasına sıra ıle kaydedecek   ölcü birimi milimetre.

yardımlarınızı beklıyorum

NecroCapo

o dediğini biraz api bilgisiyle halledebilirsin.Tavsiyem Getpixel ve Setpixel apilerini kullanman...
for -----next ile...
if getpixel(x,y) = rgb (0,0,0) then '' o noktadaki renk siyah ise

gibi bişi kullanabilirisin

Aynı proje bizim de aklımıza gelmişti cnc tezgahı için.Hatta kamera koyup görüntüyü ekrana yansıttıktan sonra direk üzerinden işlem yapmak daha bi hoş :D Gerçek görüntü ile  de daha bi güzel oluyor tabi.Eğer bu konuda daha fazla konuşmak istiyorsan,:

Msn : necrocapo@hotmail.com

Bi de yukarıda verdiğin link çalışmıyor sanırsam...