Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

Boreas Linux Hakkında

Başlatan boreas, 20 Ocak 2014, 12:59:39

boreas

Merhaba arkadaşlar, bundan yaklaşık 10 yıl önce cd.den çalışabilir bir dağıtım derlemiştim. Boreas Linux adında. Amacım linux'daki elektronik yazılımlarını insanlara tanıtmaktı ardından ubuntu linux çıktı ve pek çok dağıtımdan çok daha iyi bir paketleme sistemi oluşturdu ve bende artık Boreas Linux gibi bir dağıtıma ihtiyaç kalmadığını düşünerek devam etmedim.

Şimdi yeni çıkan donanımlar - yazılımlar vs. nedeniyle sizce güncel bir dağıtım çıkarmak çok anlamlı mı yoksa sizde benim gibi aynı şeyi düşünerek artık ihtiyaç olmadığını mı düşünüyorsunuz ?

Tagli

Ortalıkta çok fazla dağıtım var. Hal böyle iken, yeni bir dağıtım çıkarmak bana biraz gereksiz geldi. Ayrıca, dağıtım çıkarma işi bence bir kişi için fazla büyük bir iş. Sadece yazılım paketlemesi için bile pek çok gönüllü olması gerekiyor.

Ancak ihtiyaç olayın sadece bir boyutu. Eğlence ve öğrenme amacıyla bir dağıtım oluşturulabilir. Özellikle gömülü sistem tasarlamak isteyenlerin, kendi basit dağıtımlarını oluşturmaları gerektiğini düşünüyorum. Kullanılacak bir şey olmasa bile, hiç değilse öğrenmek için.

Karmaşık bir süreç olduğu ve çok zaman ayıramadığım için ben bu konuda fazla ilerleyemedim. Yaptığım şey kernel derleyip üzerine busybox kurmaktan öteye geçmedi pek. Ama yine de kendi deyimimizle "shell'e düştük" diyebileceğim bir noktaya kadar geldim.

Bir ara LFS ile de uğraştım ama Temel ile Dursun'un Amerika'ya yüzme hikayesindeki gibi, sonlarında bir yere gelip shell'e düşmeden sıkılıp bırakmıştım. Bir ara tekrar denerim belki.
Gökçe Tağlıoğlu

trgtylcnky

Açıkçası ben bu konudaki çabaların gereksiz olduğunu düşünmüyorum. Çözülemeyen bir sürü sorun var yeni dağıtımlar bir ümit olabilir. Mesela Linux Mint ile Ubuntu'nun bazı sorunları çözülüyor ya da Antegros ile Arch Linux'un. Önemli olan boşa vakit harcamamak yani tekrardan öteye geçmek.

Elektronik konusunda bir dağıtım belki vardır, sorunları olabilir. Üzerinde çalışılır, çok temel bir sorunsa tamamen yeni bir dağıtım geliştirmenin zararı olmaz diye düşünüyorum. Sonuçta elektronik programlarına odaklanmış bir dağıtım önemli, bu programların yüksek performansta ve en az sorunla çalışması az bir şey değil.