2 kablo ile hem data hem enerji taşımak.

Başlatan since1990, 20 Ocak 2014, 14:06:30

since1990

Arkadaşlar hepinizin bildiği üzere kablolu (ahizeli) sabit numaralı telefonlarda 2 kablo ile hem ses(data) hemde enerji (telefonun çalışması için gereken enerji) taşınıyordu hemde mesafesi bayağı fazlaydı.
Hem data hemde güç'ün taşındığı bir haberleşme var mı gibi?
Projemde cihazlar arası bir ağ kullanmak istiyorum ve cihazlar aralarında sadece 2 kablo ile hem data hemde enerji alsın istiyorum. Mümkün müdür?
(Birbirleri ile bağlanacak cihazlar maksimum 100mA çekecek)
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

serhat1990

Hocam tam işlevinizi bilmiyorum ama one wire haberleşmeyi araştırabilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.

skara1214

1 line parazit power gibi bir tabiri vardı dediğin haberleşmenin
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Ali_54

KNX ev otomasyonu cihazları bu bahsettiğin haberleşmeyi kullanıyor. hem de tüm ev tesisatı. belirli mesafede bir repeater ve power güçlendirici kullanılıyor. o sistemden de esinlenebilirsin. yapısına internetten bi bak.
1 harf öğretenin 4 gün kölesi olurum.

mufitsozen

Alıntı yapılan: since1990 - 20 Ocak 2014, 14:06:30
Arkadaşlar hepinizin bildiği üzere kablolu (ahizeli) sabit numaralı telefonlarda 2 kablo ile hem ses(data) hemde enerji (telefonun çalışması için gereken enerji) taşınıyordu hemde mesafesi bayağı fazlaydı.
Hem data hemde güç'ün taşındığı bir haberleşme var mı gibi?
Projemde cihazlar arası bir ağ kullanmak istiyorum ve cihazlar aralarında sadece 2 kablo ile hem data hemde enerji alsın istiyorum. Mümkün müdür?
(Birbirleri ile bağlanacak cihazlar maksimum 100mA çekecek)

http://www.hepsiburada.com/liste/search.aspx?sText=powerline
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Bayramsumbul

Şimdi bir hatta data yı diğer hatta ise data sinyalinin tersini verirsek alternatif akım üretiriz.Karşı tarafta ise doğrultucu devre ile doğru akıma çevrilir data hattı ise direkt alıcıya girilir.Bence bu şekilde yapılabilir...
Bir Elektronik Meraklısının Serüveni...

mistek

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

elektronart

Açık Elektronik

OptimusPrime

çuvalla örneği var bu uygulamanın. benim en sevdiğim yangın alarm sistemlerinde kullanılan. koca bir bina düşün sadece 1 alarm paneli var ve tüm dedektörler besleme hattı üzerinden panelle haberleşiyorlar. acil bir durum anında cihaz nokta atışı yapar gibi şu katta şu odada risk algıladım diyor.

mantık besleme hattını aç kapa şeklinde data ile modüle etmek veya besleme üzerine data bindirmek. bunlardan bir tanesini yapabilirsin. ayrıca karşı tarafında yanıtını alacak şekilde donanımı dizay edebilirsin...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||