Clone USB Blaster sorunu

Başlatan MC_Skywalker, 20 Ocak 2014, 16:45:23

MC_Skywalker

AliExpressten USB BLaster aldım. PC takıp Alteranın sürücüleri ile yükledim sorunsüz yüklendi. Quartus içinden Programlama için USB0 da bulunan chiazı seçip programla dediğimde  JTAGCain bulunamadı diye bir hata veriyor.

Quartus II Web 13.1.

sorun ne olabilir?

Ersin

Aynısı bende de var , bir sıkıntı yok (Quartus II 11.0 , W7/32  ) onda birebir orijinal usb blaster gibi görüyor USB0. Kablosu ters olmasın ona bak, kutuyu açıp en azından gnd yi kolay bulursun ölçü aleti ile kontrol et.
Kartında programlama için herhangi bir jumper var mı onu kontrol et,  birde hangisine program atacaksın direk fpga mı yoksa flash a mı.

MC_Skywalker

Örnekleri yaptığım için FPGA atacağım Flash değil.  bu akşam bir kontrol edeyim. bana sanki JTAG kablosu ters gibi geldi. akşam detaylı bakarım.

MC_Skywalker

USB Blaster yine Cyclone IV EP4CE10 u görmedi. 10lu JTAG kablosunu ters çevirdim sorun aynı.  USB den gelen 5v sorunsuz ölçüyorum.  PC USB blasteri sorunsuz gördüğünü söylüyor. MAX7000 CPLD vardı biryerlerde ona bir uzay montajı yapı birde öyle test edeyim

hll

Cyclone IV olduğu için olabilirmi bende aynı blasterı almıştım alırken satıcının sayfasında
Support Stratix, StratixII, Cyclone, CycloneII, ACEX 1K, APEX20K and FLEX 10K yazıyordu
aldığınız satıcıya bi bakın derim

MC_Skywalker

Sorun çözüldü. FPGA kartı üzerinde  2 besleme noktası görülmekte 5V ve 3.3V. bende mic29710 3.3V regülatörle birşeyler yapmıştım hazır masa üsütnde bu varken kartı 3.3V ile besledim. 5V girişinden beslemem gerikiyormuş 3.3V ile işaretlenene yer giriş değil çıkışmış. 

Acele etmeden sakin sakin hareket etmek gerekliymiş bunu birkez daha öğrenmiş oldum.  Yarımcı olan arkadaşlara teşekürler.

speak48

kartı ve blaster ı kaça aldın
merak ettim ram flash varmı

MC_Skywalker

speak48

MC_Skywalker

Cyclone IV EP4CE10F17C8N tanesi ~$9 civarı tek satan yok ayrıca kart yapacak durmda olmadığım için tercih ettim.

Yapmak isteyen olursa diye akşama devre şemasını paylaşırım.