YENİ BİR PROGRAMLAYICI LAZIM

Başlatan HEXF2, 18 Şubat 2005, 12:05:14

HEXF2

dediklerinizin hepsini denedim ama sonuç nafile şimdi ben yaptıklarımı ve çıkan hataları tekrar yazıyorum artık bundan sonra da bir sonuç alamazsam bırakıyorum bu işi millet çatır çatır programlıyor bizde tık yok neyse

ilk olarak 16F84 ü IC-PROG la siliyorum ve @ete nin dediği gibi 3FFF değerini PIC e yazdırıyorum "başarılı" anlamında bir msj alıyorum daha sonra PIC i okutuyorum ve içinde 3FFF değeri görüyorum herşey normal ama PIC e yüklemek için bir HEX dosyası açıyorum yükle diyorum hooop
o allahın belası mesaj "doğrulama hatasının oluştuğu adres 00000h!"

daha sonra "ulan boşver 84'ü  628'le çalış diyorum bu sabah aldım bir HEX dosyasını 628'e yükledim sonra sileyim başka dosya yükleyeyim dedim hoop bundada o mesajı aldım sonra şunu bir okutayım dedim bir baktım önceki HEX kodlar hala içinde duruyor siliyorum silinmiyor başka dosya yüklüyorum o mesajı alıyorum

yani acaba IC-PROG işlemciyi silemiyor mu diye düşündüm code protec zaten var içinde yeni bir dosya yüklemek istediğimde içindekiyle yeni yüklenen çakışıyormu karşılaştırıyorda hata mı veriyor anlamadım

Başka bir PIC deniyeyim dedim ve 877 aldım bunuda sildim ve 3FFF değerlerini denemek amacı ile yükledim bundada o mesajı aldım hemde program yüklemeden sonra başka bir HEX dosyası açıp 877 e yüklemek istedim yine o mesaj artık bu PIC lerin içine cin filan kaçtığını düşünüyorum bana gıcıklık olsun diye sürekli msj mı yolluyolar anlamadım ya beyler iki haftadır yazıyorum buraya bana biri harbide şşöyle güzel bi yardım etsin yaa valla sinirlerim bozuldu başlıycam PIC ede ZIK ede

koordinat

kardeş ben de de jdm vardı.güzel çalışıyordu.muhtemelen seninkide çalışıyordur.
ic-prog da bir zaman ayarı var.mutlaka gormuşsundur.işte oradaki zaman ayarını arttırırsan bazen işe yarıyor.oradaki değer default olarak 10 felan.sen 10 20 gibi değerleri dene.muhtemelen çalışır. :)

aster

HEXF2,
sen şimdi bu iş böyle olmuyor deyip te pes edersen ayıp etmiş olursun
elektronik mesleği biraz nankör ve sabır gerektiren işlerden biridir
herkes anasının karnında öğrenmedi ya ?
ben 30 senedir içindeyim hala öğrenemedim pes etmiyorumda sana ne oluyor da hemen pes ediyorsun izah edermisin ?
herkes nasıl öğreniyorsa sen de aynı taşlı yolları bir tırman bakalım illaki tepeye ulaşacaksın
hem sen şanslısın burada bu kadar kişi var
bizim zamanımızda olsaydın demekki başlamadan bitirecektin
böyle soru soracak kişi bulmak felan hak getire
biri bir şey öğretecek de öğreneceğiz diye amelelik yaptığım günler hiç te az değil  :D

ete

@Hex2F,

Seninde sorunun muhtemelen JDM programlayıcı üzerindeki Zener Diyotlar.
Üzerinde 2 adet zener diyot olması lazım. Bunlardan birisi 5,1V olacak, diğeri ise 8,2V olacak.
Bu zenerlerden özellikle 8,2V olan zener yerine 8,1V veya 8V zener takıyorlar. Buda bazen aleti çalıştırıyor bazende çalıştırmıyor. Birde şayet notebook kullanıyor isen zaten hepten göçtün demektir.
Şayet notebook kullanıyor isen mutlaka bir masaüstü PC de aynı işlemi dene.
Zenerleride kontrol et ve şayet dediğimin aksine bir zener var ise değiştir.
Geçenlerde yine benzer sorun yaşayan ve yine karaköyden alınmış bir JDM programlayıcı da aynı sorun vardı. Arkadaş tavsiyemiz üzerine zenerleri değiştirdi sorunu düzeldi.
İşin aslı Pic programlama voltajı olarak aslında 13,3 Volt istiyor.
Bazen 13 volt ilede çalışabiliyor. Ancak 13,3 volt işin garantisi.
Dolayısıyla JDM de bu voltajı 5,1V + 8,2V = 13,3 volt olarak elde ediyor. Bu nedenle zenerler gerçekten kritik. İstersen direkt bu zenerleri değiştir. Büyük ihtimal ile sorunun ortadan kalkacaktır.

Kolay Gelsin.
ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

HEXF2

ete sağol zenerlere bir bakayım bu arada
@ester beni momçak sandı heralde:) ben bu sene marmara teknikten elektronik ve haberleşme mühendisliğinden mevzun olacağım bu yolun çetrefilli olduğunu bende bilirim öğrenci olduğum halde sektörde bende çalışıyorum bende

daha evvel 8051 ve 8052-basıc gibi denetleyicilerle çalıştım ama sıktı bazı durumlarda yavaş kalıyor ve komut seti malum

neyse ben dediklerinizi de bir deniyeyim yine yazarım

HEXF2

ya beyler IC-PROG dan başka JDM donanımını destekleyen seri porttan çalışcak başka birprogramlayıcı yazılım yok mu ? pıc  ler için

HEXF2

arkadaşlar dün elime bir kitap geçti arkadaştan aldım "her yönüyle PIC16F628" diye arkasından bir progrmlayıcı devresi gördüm ve benim kendi devremi bu devreyle bir kıyaslama yaptım benim programlayıcım 877,876,84,628 ve 24CXX serisi eepromları programlayabiliyor şimdi devrede bir tane zener diyot bir yane de normal 1N4001 diyot var kitaptaki devreyle karşılaştırdım anodu seri portun GND pinine bağlanmış katodu da kondansatöre filan gidiyo benim devrede baktım o kısımın bağlantısı aynı ama kiyaptaki zenerin değeri 13V bendeki 6,2 gibi bir değeri var çıkarttım onun kitaptaki gibi 13V luk zener taktım şimdi 16F628 i sorunsuz bir şekilde programlıyorum ama 877 ve 84 de durum aynı hala aynı mesajı alıyorum 877 nin içinde adc ve SSP gibi bir sürü özelliği var benim bunları kullanmam gerekebilir ama 877 programlayamıyorum nedir bu yaaa

arslan74

Kaliteli ve kendin yapabilecğin bir programlayıcı arıyorsan. sana tek tavsiyem Micropro dur.

www.kitsrus.com sitesinden kit149BC devresini kullan. Kesinlikle beğeneceksin.

ete

HEXF2,

Sorun 877 de ise acaba RB3 (Lov voltage Prog. Pin) pinini 1K dirençle GND ye pull down yaptınmı?. Yapmadın ise mutlaka yap sorun odur.

Aslında JDM programlayıcıda 13V zener kesinlikle yok. Şayet seri port'a direkt olarak takılan ve harici beslemesi olmayan bir programlayıcı ise 13 Volt zener üzerinde olmaması gerekir. Zire hiç bir yerden 13V gelme ihtimali yok.
Senin sorunun önceki markadaşınki ile aynı. ONda da 8,2 V zener yerine 6,2V takılı idi. Değiştirdi işler düzeldi. Sen benim dediğimi yap.

ETE

HEXF2

ya hoca şimdi iki tane diyot var biri zener biri 1N4001 zeneri 8,2 mi yapayım birde zaten RB3 pull-down la toprağa çekilmiş ama ben yine bir kontrol edeyim inşallah hallolur ben yine sonucu yazarım bu arada bu kadar ilgilenen bir bu sitede gördüm eyvallah beyler

ete

@HEXF2,

Aletin bağlantılarını aşağıdaki şema ile karşılaştır. Bakalım aynımı?. Aynı olmadığı belli ama bakalım ne kadar farklı,

Zenerlerin yerini görüyorsun.

Kolay gelsin
ETE

HEXF2

hoca benim devreyle bu devre çok farklı yazdım daha evvel ama benim programlayıcı 877,876,628,84 ve 24CXX serisi eepromları programlıyabiliyor senin verdiğin devreyle pek uyuşmuyor ama ben bir daha incelerim sağol

cozturk

Alıntı yapılan: "HEXF2"ya beyler IC-PROG dan başka JDM donanımını destekleyen seri porttan çalışcak başka birprogramlayıcı yazılım yok mu ? pıc  ler için

https://www.picproje.org/index.php/topic,5137&highlight=

http://hyvatti.iki.fi/~jaakko/pic/picprog.html

HEXF2

ya beyler herşeyi denedim  ama bişey kaldı komik gelcek belki ama şimdi benim programlayıcı devrede programlanabilen PIC ler   PIC16F877A,PIC16F84 ,PIC16F876,PIC16F628 şimdi ben üzerinde yazdığı gibi yani programlayıcı devrenin üstünde yazdığı gibi PIC16F628 takıyorum programlıyorum sorun yok ama PIC16F877A yazan yere PIC16F877 takıyorum "doğrulama hatasının oluştuğu adres 0000h!" diye mesaj alıyorum aynı zamanda PIC16F84 yazan yere PIC16F84A tekıyorum yine aynı mesaj PIC16F628 yazan yere aynı yazdığı gibi sonunda A olmayan PIC takıyorum sorun yok arkadaşlar acaba sorun bu olabilir mi?yani ben 877A yazan yere 877 takmam birşeyi değiştirir mi F84 yazan yere 84A taksam birşey olur mu yani o kafama takıldı çünkü 628 de problem yok ama devrenin üzerinde yazılandan farklı bir PIC takdığımdan mı problem çıkarıyordur burda ki "A" ne işe yarıyor arkadaşlar

Erol YILMAZ

A, B gibi son ekler programlayıcı açısından çok şeyler değiştirebilir.
F877 yi seçip F877A yı programlayamazsın. F628 de aynı şekilde.
Bu konuya dikkat etmen lazım. Ayrıca entegre üzerinde donanım değişikliği de yapılabiliyor. Farkları göz önüne alıp yazılımında bile güncelleme yapman gerekebilir.

Bu arada 628 ile 628A modelleri arasındaki farklar nelerdir? ben pek birşey göremedim.