YENİ BİR PROGRAMLAYICI LAZIM

Başlatan HEXF2, 18 Şubat 2005, 12:05:14

HEXF2

arkadaşlar daha evvel mpasm de sorun diye bir topic açtım sağolun yardımlarınız için ama ben uzun zamandır 98 ile çalışıyordun şimdi makineme XP kurdum ve IC-PROG program kodlarını yüklerken takılıp kalıyor XP ile uyumlu sürümlerini indirdim denedim gene olmadı indirdiğim bu sürümde windowsxp.reg dosyası vardı bunu kayıt defterine ekledim ıcprog.sys diye bir dosya vardı bunuda system klasörüne kopyaladım IC-PROG ta com dahil diğer tüm ayarları yaptım (windows xp/nt enable) seçeneğini işaretledim yani kısacası herşeyi yaptım makinemi yaniden başlatıp ıc-prog u açıp kodları yüklemek istediğimde gene takıldı kaldı ne yapmalıyım çok heveslendim bütün sorunları hallettik diye şimdi de bu çıktı IC-PROG u XP de sorunsuz kullanan arkadaşlar ne yaptılar nasıl kullanıyorlar bir yardımcı olun da bende başlıyayım artık programlamaya

ete

Bir iki noktayı  tam açıklığa kavuşturmak lazım.
1. IC-Prog normal çalışıp ekrana geliyormu?.
2. Geliyorsa, herhangi bir HEX file yüklerken mi kilitleniyor.

Normal olarak IC-PROG'un XP de çalıştırılması için aşağıdaki işlemlerin yapılması gerekir. Aslında forumda bununla ilgili epeyca açıklama var idi. Aratırsan bulabilirsin. Her neyse ben yinede açıklayayım.
a) IC-Prog, XP sürücüsünü (icprog.sys) dosyasını IC-PROG.EXE dosyasının bulunduğu klasöre kopyala. Bu dosyanın sistem dosyalarının içine kopyalanması gerekmiyor.

b) IC-PROG.EXE yi çalıştır.

c) Settings (Ayarlar) Menüsünden en altta Clear Settings (ayarları Sil) 'seçeneğini seç.

d) Program kapanıp yeniden başlayacaktır.

e) Önce Settings (ayarlar) menüsünden Options (Seçenekler) den Language (Lisan)'ı seç ve Türkçe olarak ayarla.

f) Ayarlar menüsünden Donanım'ı seç ve Arayüz'de Windows API yi işaretle

g) Sonra Seçeneklerden Karısık menüsünü bul ve burada NT/2000/XP sürücüsü etkin kutusunu işaretle.

h) Sonra yine donanım'ı seç ve bu sefer Arayüz de Direk G/Ç kutusunu işaretle.

i) Program yeniden çalışacak ve XP sürücüsünü yükleyecek.

BU işlemlerden sonra IC-Prog'un XP de doğru çalışması gerekir.

SOnucu yazarsan sevinirim.

ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

HEXF2

bu dediklerini uygulıycam ama zaten çoğunu yapmıştım hem başta sorduğun soru ya cevap ben IC-PROG u yükledikten sonra arayüz ekrana geliyor hex dosyasını açıyorum config leri ayarlıyorum işlemciyi seçiyorum program all tıklayıp yüklemeye başadıktan sonra ekrana aygıtı programlamak istiyor musunuz diyor evet dedikten sonra bildiğiniz çubuk çıkıyor ve bu dolduğunda program yüklenmiş oluyor bildiğim kadarıyla işte burda kitleniyor programı yüklemiyor makineyide kasıyor ancak görevi sonlandırdığım zaman makine eski haline dönüyor yani sorun bu hem programlayıcı devreminde üstündeki led yanıp sönmüuor dolasıyla yani programı yüklerken kitleniyor dediklerini bu gün uygulayacağım sağol ilgilendiğin için dostum

koordinat

bir de ic-prog un olduğu dosyanın içindeyken ic-prog a sağ tıkla ve uyumluluk olayından windows 2000 olarak uyumlu yap.aslında programcının bir ismi varsa onu yazsan daha iyi olur.

ete

Mademki IC-Prog programlama başlıyabiliyor o halde bir donanım kontrolü yapsan iyi olur.
Tabiiki programlayıcında bu tip kontrole müsait göstergeler var ise.
Mesela benimkinde (JDM Programlayıcı) Clock için bir led, Programlama voltajı için ayrı bir led var. Donanım kontrolüne girdiğim zaman bunları açık kapalı yaptığım zaman aletin düzgün çalıştığını daha doğrusu IC-Prog'un alete kumanda ettiğini görebiliyorum. Bana kalırsa sende böyle bir kontrolu önce yap. Şayet LED lerin yok ise voltaj lara bakabilirsin.
Donanım kontrolunda CLK yi açtığında 18 pinli Pic ler için 12 nolu pin aktif olması gerekir.
Data hattını aktif yaptığında 13. Nolu pin aktif olması gerekir
MCLR etkin işaretlediğinde 4 nolu pin aktif olması gerekir. Bunların kontrolünü yap. Şayet bunlar olmuyor ise programlayıcı seçeneklerini teker teker dene. Tabiiki programlayıcının bir ismi var ise direkt listeden seçmelisin.

Kolay Gelsin
ETE

HEXF2

@ete dediklerini yaptım hoca oldu sorunsuz çalışıyor yalnız ben size birşey desem siz beni kovmazsınız artık demi ya daha evvel açtığım topicte MPASM DE SORUN diyine vardı ya ya mplab yükledim ben makineye misal programı not defterinde yazıyorum asm uzantılı olarak kaydediyorum sonra başlat/programlar/microchip MPLAB/mpasm yi seçiyorum sonra işlemciyi seçip gerekli ayarları yaptıktan sonra dosyayı derliycem abuk subuk hata msj ları veriyor mesela hatırladıklarımın bir tanesi "file not found"dosya kurulmadı filan msj ı işte heralde birde hepsini hatırlamıyorum bazende sonu "caracther 62" dolan msj lar alıyorum çıldırcam artık

ete

@Hexf2,

Önce sorunun halolduğu için sevindim.
MPLAB kullanmadığım için soruna tam cevap veremeyeceğim. ASM derleyeceğim zaman Proteusun derleyicisini kullanıyorum. Orada da benzeri sorunlar yaşanıyor. Çözümü, derleyeceğin dosya mutlaka derleyicinin klasörü içinde olması gerekiyor. Dosyayı oraya koyarsam derleniyor. Adres gösterip başka yere koyarsam hata veriyor.
Bu tip hatalar genellikle Türkçe karakterlerin kullanıldığı klasör isimlerinden de kaynaklanıyor. Pek çok program bu karaterleri desteklemediği için şaşırıp kalıyorlar ve sonuçta bulamadım deyip hata mesajı veriyorlar. Tavsiyem, önce dosyayı MPLAB kalasörü içine kopyala bir dene. SOnrada klasör isimlerinde Türkçe karakterler var ise onları temizle ve tekrar dene.
Bu arada bu mesajları okuyan ve MPLAB kullanan birisi olursa soruna bir çözüm bulabilir inşallah derim.

KOlay Gelsin
ETE

koordinat

hex.ben olsam çoktan sallamıştım forumdan ama neyse :) .mademki mplab kurdun sana kafanı karıştırmayacak şekilde şöyle anlatayım.mplab ı aç. file-->new de sonra açılan pencere de NO de ve programı yaz.program bitince "save as" de ve atıyorum "hexf2.asm" yazıp nereye kaydettiğine dikkat et. sonra mplabı kapatıp mpasm yi aç.dosyayı bul.ve assemble de.bakalım böyle sorun olacak mı?

aster

not defterinde yazıp mpasm de derliyorum demişsin,
yazdığın kodlarda türkçe karekterler bazen sorun olur
ama açıklamalarda sorun olmaz ; dan sonra yazdıklarında
şu da var etiketlerde verdiğin büyük küçük karekterler diğerlerinde aynı yazılışta olsun yani üstte yazdığın bir etiket altta da aynı yazılışta olsun
inculude, ini dosyalarının yerlerini tanım olarak tam ver (paht tanımı)
örnek c:/mpasm/16f84.inc dosyasını
list p=16f84a
include "c:\mpasm\p16f84a.inc" diye göster
veya yazdığın asm dosya yı bu mpasm.exe nin olduğu yere at ama *.inc dosyaları da oraya atmalısın o zaman
list p=16f84a
include "p16f84a.inc" demen yeterlidir
daha doğrusu yazdığın kodlarda yol tanımlarına ve karekterlere dikkat et yeterli sonra çıkan hatalarda neler hatalı diyor onları incele ve düzeltmeler yap

HEXF2

arkadaşlar dediklerinizi yapıyorum şimdi MPLAB da da sorunum kalmadı ama minicik bir sorun daha var tam bitti diyorum hevesleniyorum aha yani bişey daha çıkıyor ama galiba bu son şimdi ben 628 le yazdığım bir programı (mplab ile)mpasm ile derliyorum hex dosyası filan hatasız oluşuyor sonra IC-PROG u açıyorum 628 e yüklüyorum gene problem yok sonra başka bir program yazıyorum ama bu sefer 84 ile yine derliyorum sorun yok IC-PROG u açıyorum yüklemeyi başlattıktan sonra yükleniyor yazıları filan çıkıyor tam bitti derken "doğrulama adresinin oluştuğu adres 00000h!"gibi bir msj alıyorum yani 84 de böyle bir uyarı veriyor ama 628 de vermiyor bu ne olaki

bu arada @koordinat eyvallah hoca sana kalsak yandık zaten :?

ete

@HexF2,

Muhtemelen senin 16F84 bu dünyadan göçmüş. Yani bozulmuş. Bu dediğin hata iki sebepten meydana gelir hatta üç sebepten. Sırası ile şöyle;
1. 16F84'ün bir şekilde bozulmuş. Bozulma besleme ayaklarını ters takmaktan tut da statik elektriğe kadar her şeyden olabilir.
2. Bir önceki programlamada CODE PROTEC açmışsındır. Bunu anlamak için bu 16F84'ü IC-Prog da bir okuttur bakalım içinde ne gösteriyor. Şayet normal değerler çıkıyor ise yani rastgele sayılar görürsen pic bozulmuş code protec yok demek. Ama şimdi tam hatırlamıyorum fakat galiba 11111 veya 000000 gibi sürekli aynı depğerleri sıralıyor ise code protec vardır demektir. Önce bu protec'i kaldırman gerekir. Bunun için önce pic'e 3FF bilgisini her yerine yazdır. Hatta bir iki defa yazdır. SOnra yeniden programlamaya çalış bakalım.
3. Bir üçüncü sebep ise benim ZIF soket de başıma geliyor. Bazen mandalı indirmez sem bu hatayı veriyor. Yanipic'in bacakları yerine oturmaz ise yine bu hatayı verebilir.

SOn olarak şunu ifade edeyim. Bu hata pic'e programı yazıyorsun sonradan pic yazılmaya çalışılan ile pic'e yazılanı karşılaştırıyor. Şayet aynı değil ise bu hatayı veriyor. Kısaca anlamı pice program yazılmamış demektir.

Kolay Gelsin
ETE

koordinat

hoca porgramcıyı yine yazmamışsın ama benimki gibi ise senin programlayıcı da f84 ve  f628 programlarken jumper ı takıp sökmek gerekiyor.yani benim programcı propic2 ve f84 programlarken jumper takılı oluyor.f628 programlarken jumperı çıkarıyorum.hatta ben de unuttuğum için sorunla karşılaşıyorum.belki böyledir senin sorun da.

ete

Benim programlayıcı JDM ve kendim yaptım. ZIF soketi var. 16F84 ve 16F628 ve diğer tüm 18 bacaklılar için herhangi bir şey yapmam gerekmiyor. Direkt takıyorum ve programlıyorum.
Yalnızca 40 ve 28 bacaklılar için bir anahtar (jumper da olabilir) soldan sağa alıyorum o kadar.

ETE

cozturk

Arkadaslar 1-2 gün daha bekleyiniz. bir arkadas1m1z çok  güzel bir pcbyi paylasacak.  Cihaz1 ben denedim. süper. 18f4550 filan da destekleniyor gibi görünüyor.  8, 18 pinler zaten sorun değil.  ZIF soket.

kim bilir belki yar1n belki yar1ndan da yak1n..

HEXF2

beyler ben programlayıcı devreyi karaköyden aldım ve bayağı güzel yapmışlar JDM programmer yani 877 628 84 876 ve 24cxx serisi eepromlerı programlayabiliyor

@ete
dostum elimde 877 den 2 tene 84 den ise 6 tene var hepsimi bozuk veya dediğin hatalar hepsinde mi olucak anlamadım

şimdi ben programın hex dosyasını PIC e yüklerken "doğrulama hatasının oluştuğu adres 0000h!"gibi bir hata veriyor demiştim bu hatadan sonra PIC i okutuyorum zaten 3FFF değeri görüyorum yani PIC ler dünyadan göçmemiş hacı hala aramızda :)

ama olmuyor işte ama dediklerini bir deniycem inşallah olur ben gene yazarım sonucu