Ferrit Toroid Nüveyi birleştirmek

Başlatan mistek, 21 Ocak 2014, 19:25:44

mistek

Piyasada kalın ferrit toroid nüve bulamadım mesela kalınlığı 1cm olan 2 tane özdeş nüveyi yan yana koyup bütünmüş gibi sarım yapsam hesaplarken Ae değerini ikisinin toplamı olarak düşünebilir miyim?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

z

Evet yapabilirsin. Tek iri nüveye kıyasla davranışı az farklı olabilir ama pwm kontroller farkı otomatik telafi edecektir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mistek

Teşekkürler hocam.

Bir sorum daha var. Siyah nüve ile yeşil nüve arasında çok bir farklılık varmıdır?

Güzel ülkemde nüve kıtlığı çekiyorum resmen.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

z

Nüvelerin renk kodları ile ilgili dokümanlar oluyordu ama firmadan firmaya değişebiliyordu. (Emin değilim)

Çok pahalı değillerse her iki rengi de alıp test etmenizi öneririm. İki nüveden tek nüve yaparken aynı renk kullanılması çok önemlidir.

http://www.micrometals.com/pcparts/PC_L.pdf

mistek

Bulabilsem siyah olanıda alacağım ama bir firmada sadece yeşil var diğerinde siyah var ama ya küçük yada çok büyük.

Teknik detaylarını istedim oda yok.

Şimdi verdiğiniz pdf'te Core loss dikkatimi çekti Türkiye'de bulduklarım 500-600 mW/cm3 bu dokümanda çok daha az yazıyor :/

z

Core loss'un hangi şartlarda verildiğine dikkat et.

"Core" dan akan akı tek yönde mi her iki yöndemi? Frekans ne? Nüve malzemesi ne?

Bunlara göre değişir.

mistek

Frekansı dikkate alıyorum. Edit: birde sıcaklığı
Benim;
Fsw=50kHz
Buck Converter'da kullanacağım.

z

Turkiye'de parakente alacagin nuveyle bu isler cok da hesapli kitapli olmuyor.

Nuveleri al, elindeki verilere gore sargilari sar, devreye bagla ve yukle. Oldu oldu olmadi frekansla, sarimlarla biraz oynarsin baktin olmadi bir de kirmizisini denersin.

Atiyorum topolojide verim %95 ise, sen de ille de bu verime ulasacagim gayretinde degilsen nuve isini gorecektir.

mistek

Haklısınız hocam en mantıklısı deneme yanılma olacak sanırım beklediğim verim %92-%95 aslında o yüzden sağı solu çok kurcalıyorum. Birkaç çeşit nüve alıp deniyeyim.

Güç kaynaklarından söktüğüm bobinlerin telleri açık kahverengi(bakır rengi gibi) oluyor bunların özel bi adı var mıdır? Bobinajcıdan tel istiyorum hep koyu kahverengi tel veriyorlar bana biraz sert geliyor eğip bükmesi zor oluyor.

polleme

Alıntı yapılan: mistek - 21 Ocak 2014, 21:57:03
Haklısınız hocam en mantıklısı deneme yanılma olacak sanırım beklediğim verim %92-%95 aslında o yüzden sağı solu çok kurcalıyorum. Birkaç çeşit nüve alıp deniyeyim.

Güç kaynaklarından söktüğüm bobinlerin telleri açık kahverengi(bakır rengi gibi) oluyor bunların özel bi adı var mıdır? Bobinajcıdan tel istiyorum hep koyu kahverengi tel veriyorlar bana biraz sert geliyor eğip bükmesi zor oluyor.

Karaköy Menevşe Han'dan istediğiniz boy ve kalınlıkta alabilirsiniz. Nüvelerin renklerine göre AL değerleri ve frekansları farklı olabilir. İstediğiniz değerde bir bobin elde etmek için nüveye 20-30 tur sarın, endüktansı ölçün, buradan AL değerini hesaplayarak devreniz için gereken endüktansı verecek sarım sayısını hesaplayın.

Mutlaka biliyorsunuzdur, tel kalınlığı geçecek akımla ilgilidir, endüktansı doğrudan etkilemez.

mistek

Hocam İstanbul'da değilim dükkanaların web siteleri mevcut mudur acaba?

Akım yüksek olduğu için tel kesitini küçültüp sayısını arttıracağım. Şuan beni tedirgin eden tek durum nüvenin doyuma gitmesi. Patlata çatlata tespit edicem artık değerleri.

Icarus

Osciloscope (DSO)  ile bulabilirsin neler olduğunu. Mesela birşeyler ters gittiğinde uygun bir triger devresi ile kullanarak tam bozulma anında olanları görebilirsin. Böylece tetiklememi yanlış ? nüve mi doymuş ? bulunur.

mistek

Icarus hocam nüveleri temin edip devreyi kurduktan sonra bu konudan tekrar rahatsız edeceğim.

polleme

Doyuma girme riski varsa toroid nüvelerde de hava aralığı (air gap) verilebiliyor, en kötü bununla çözersiniz.

z