ENDA plc kullanan arkadaşlar

Başlatan emrah, 24 Ocak 2014, 09:42:50

emrah

Merhabalar,

Türk malı dedik ENDA plc kullanmaya karar verdik. şuan makinalarda kullanmaya başladım fakat yeterli örnek bulamadığımdan burada bilen arkadaşlara birkaç birşey sormakistedim.

yazılan programı nasıl şifreleyebiliriz ?

RTC yi nasıl kullanabilirim ?

fgokcegoz

ENDA forum sitesini bu tür sorularınız için kullanabilirsiniz...

http://www.endaforum.com/
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

Nedenler

Ben yaklaşık 3 senedir bilfiil kullanıyorum. Kullanımı oldukça basit forumdan da telefonla da gerekli desteği alabilirsiniz istediğiniz zaman.
Programın üst menüsünde ingiliz anahtarı simgesine tıkladığınızda "upload etkin" yazar. Bunun tikini kaldırırsanız program plcden bilgisayara çekilemeyecek dolayısıyla şifrelemeye de gerek kalmayacaktır. Bu özelliği aktif etmek zaten program hafızasında yer kaplamasına neden oluyor. Ben hiç gerek duymadım.

Fakat programı çekebileyim derseniz de sol üstteki projeler -> proje özellikleri -> upload şifresi kısmından şifreyi değiştirebilirsiniz.

RTC de her PLC modelinde bulunmamakta. Sizinki eğer RTC'li bir model ise sol operant menüsünden fonksiyon blokları kısmından RTC Set ile ayarlamayı yapabilirsiniz.

RTC ve diğer tüm operantların açıklama ve kullanım şekilleri programın sağ üst menüsündeki kitap simgeli yardım kısmında mevcut.

magnetron

enda PLC lerde ethernet port var

bu porta hangi protokollerle bağlanmak mümkün ?
UDP var mı ?

Nedenler

Enda Forum'da bir soru üzerine direk PLC nin ethernet portuna UDP protkolü ve telnet komutları ile 3.parti bir yazılım üzerinden ulaşılabileceğinden bahsedilmiş.