PIC'e ritim (ritm) öğretme. tıklayarak kapı açmak.

Başlatan phuggy, 24 Ocak 2014, 23:10:11

muhittin_kaplan

Yanlış mı Düşünüyorum Acaba ?

iki tık arasındaki süre bana noktamı çizgimi olduğunu verir. Bunun karşılığı bir karakter oluşur. gerisi teferruat zaten.
Ölçülecek olan iki vuruş arası süre.

phuggy

aslında morse decoder çok iyi bir başlangıç noktasıymış. buradan pek çok fikir edinilebilir.

ahmetbudak

mors decode fikri uygulanabilir gibi görünüyor mesela 20 sn lik zaman slotunda
tık--- 3sn---tık ---5sn---tık--2sn--tık
gibi mi?

muhittin_kaplan

Hocam Mors da  iki bileşen var. nokta ve çizgi
çizgi uzun vuruştur
nokta kısa vuruştur.

biz bunun tersini yapacağız

nokta, iki vuruş arasındaki kısa bekleme
çizgi, iki vurus arasındaki uzun bekleme

uzun bekleme ile kısa bekleme durumunu ayrıt etmek için ilk bir kaç vuruşu kontrol edebilir.

mesaj birleştirme:: 25 Ocak 2014, 11:52:58

http://tr.wikipedia.org/wiki/Mors_alfabesi

phuggy

aslında bizim kısa vuruşu beklememize gerek yok. ritmi yakalamak için daha önce söylediğim gibi düşen kenar tetiklemeli sayaç benzeri bir yapı kullanmamız yeterli olur. bu süreler arasındaki oran bize ritmi verecektir.

LukeSkywalker

ADC'den gelen değerin önemi var fakat çok değil. ADC'den gelen değer eğer belli bir seviyenin (threshold) üzerindeyse işleme tabi tutuyor. İki tık arasındaki süre ölçülüyor ve bu değerler bir diziye aktarılıyor. Daha önceden kaydedilen dizi ile yeni dizi karşılaştırılıyor ve eğer süreler tarafımızdan belirlenen aralıkta ise kabul ediyor.
Diyelim ki kayıtlı dizide 1. tık ile 2. tık arasında 200ms var. Bizim tıklamamızda ise 1. tık ve 2. tık arasında 250ms var ise bunu da doğru kabul ediyor. Toplam tıklama sayısını da esaplayıp karşılaştırıyor.
Bence bu sistem capture kulanılarak rahatça yapılır.

Mr.Java

PIC işlemcilerde ADC ve CCP modüllerini araştırın kafanızda çok rahat oluşacaktır proje tasarımı.

phuggy

kaynaklar ve öneriler için çok teşekkürler. bir tane piezo aldım. kendi voltajıyla bile led yakabiliyor. ışık parlak değil ama en azından bir yükselteçle çok iyi voltajlar elde edilebilir. kodlama konusunda hala sıkıntılarım var. konuyla ilgilenip yardımını esirgemeyen herkese çok teşekkürler.
bu arada bir not dil olarak assembly kullanıyorum. önerilerinizi buna göre yaparsanız çok sevinirim.

z

piezo sinyalini  hic olmazsa tek transistorlu bir amlifikator ile yukselt. Ardindan elde ettigin sinyali low pass filitreden gecir.
Elde ettigin sinyali komparatorden gecir ve sona 1-0 bilgisi elde et.

Ardindan kodlamaya gecersin. low pass filitre onemli cunku tock tock sesi bayagi bir yuksek frekans icerebilir.

Aksi takdirde ADCden okudugun sayisal degerlerle digital olarak bogusmak zorunda kalirsin. Islemci ve ADC hizi falan onemli hale gelir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

phuggy

piezoyu sinyalini elimdeki malzemelerle yükseltebilirm ama küçük yerde yaşamanın dezavantajı gidip direk bir DAC ya da yükselteç entegresi bulabileceğimi sanmıyorum. önemli olan kodları yazabilmek. ilk aşamada kodu yazabilirsem girişleri butonla da alabilirim. mesele pic'in içini doldurmak.

z

Tek transistor isini gorur. LM358 bulursan filitreleme ve yukseltme isleri kolaylasir.

Hatta tek kilifta 4 opamp iceren ciplerle yukseltme, filitreleme, karsilastirma islerini yapabilirsin.

Zamaninda oto alarm sistemleri ile ilgilenirken pizeolarla calismistim.

Oto alarm sistemlerinde kaportaya gelecek darbeleri algilamak icin piezo kullaniliyordu. Fakat bu filitreleme vs isleri angarya oldugundan (ruzgar sesi, kamyom gurultusu vs) bir bobin ve bunun karsisinda gerili lastige yapistirilmis miknatis, yapisi gereki yuksek frekanslari kendiliginden filitreler.

Bu yapiyi kullanirsan hantal diyaframli bir mikrofon yapmis olursun. Bunun verecegi sinyali yukseltip dogrudan 1/0 bilgisine cevirebilirsin.

Bu sensorun dezavantaji paket lastigi gibi adi lastikler zamanlar curur ve kopar.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com