ARM Bilmek Bize Ne Kazandırır / ARM Nerelerde kullanılır?

Başlatan Farukc, 27 Ocak 2014, 21:06:33

muhittin_kaplan

Cortex m4 den ziyade m3 un daha uygun geliyor su an

camby

Z hoca 2-3 sene önce ARM bilmeyene kız vermeyecekler diyordu. O zamanlar bu kadar geçiş olmamıştı uyarıyordu bizi . Şimdi tavsiyeden çıktı zorunluluk oldu. Bilip bilmemen konuşulmaz , + nelerin var ona bakılır. ( iş güç derdindesin o yüzden bu şekilde diyorum )

Nası makina mühendisine iş görüşmesinde autocad'in nasıl diye sorulmuyorsa , gömülü sistemci için de o duruma geliyor.

Tabi genelleme yapıyorum.

mistek

Şimdi burada ARM işlemci ile uzaya gidilir denirse hemen mi öğreneceksin? Ya da bu işlemci sıradandır dense bırakacak mısın öğrenmeyi? Teferruata gerek yok. MikroC for ARM kitabıda çıktı hobi olarak al oku uygulama yap sonra bu konuyu tekrar oku kendi sorunu kendin cevaplayabilirsin.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

camby

kitabı aldın mı faruk ? geçen hafta al demiştim sana ?

OptimusPrime

bu hıyarların en önde gidenleride genelde yöneticidir (müdür, koordinatör vs). :(
inatla işin ilmi bilmi yerine deneme yanılmayı ve saçmalamayı önerir...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

mg1980

PBP ile iştigal ederken ARM kitabını da aldım. Okumaya başlayınca tam da bu soruyu sormaya hazırlanırken bir arkadaş sormuş. Bu kadar çok özellik iyi de bunların büyük çoğunluğunu kullabileceğimiz bir makina ihtiyacımız ne olabilir ki ? İş yerinde 16F628A, 16F88 ile bir kaç makina yaptık.Fazlasıyla
yetiyor. Discovery kit almalıyız. Diyelim ki MikroC ve ARM'yi öğrendik. Bu bilgiyle bu kadar özellik gerektirmeyen başka işlerde başka MCU programlayabilecek miyiz ? 100'ü aşkın pin. Pcb'si bile benim teknolojimi aşıyor ? Saygılar.

Farukc

Alıntı yapılan: camby - 27 Ocak 2014, 23:11:31
kitabı aldın mı faruk ? geçen hafta al demiştim sana ?
Abi şuan yarısındayım kitabın. Allah razı olsun

camby

Alıntı yapılan: Farukc - 28 Ocak 2014, 08:08:03
Abi şuan yarısındayım kitabın. Allah razı olsun
Yazandan da olsun.

Oradaki bütün örnekleri yap discovery üzerinde. Sonra yaz buraya "hepsini tek tek yaptım" diye , ardından ne yapacağını konuşalım.

Farukc

Alıntı yapılan: camby - 28 Ocak 2014, 09:19:26
Yazandan da olsun.

Oradaki bütün örnekleri yap discovery üzerinde. Sonra yaz buraya "hepsini tek tek yaptım" diye , ardından ne yapacağını konuşalım.

Aynen öyle yapmaya çalışıyorum. ;D

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: mg1980 - 28 Ocak 2014, 08:01:52
PBP ile iştigal ederken ARM kitabını da aldım. Okumaya başlayınca tam da bu soruyu sormaya hazırlanırken bir arkadaş sormuş. Bu kadar çok özellik iyi de bunların büyük çoğunluğunu kullabileceğimiz bir makina ihtiyacımız ne olabilir ki ? İş yerinde 16F628A, 16F88 ile bir kaç makina yaptık.Fazlasıyla
yetiyor. Discovery kit almalıyız. Diyelim ki MikroC ve ARM'yi öğrendik. Bu bilgiyle bu kadar özellik gerektirmeyen başka işlerde başka MCU programlayabilecek miyiz ? 100'ü aşkın pin. Pcb'si bile benim teknolojimi aşıyor ? Saygılar.
Öküzün Büyük Olsun, çekmezse Çekmesin,
Aynı Paraysa Büyük Öküz Alırım.

MC_Skywalker

Alıntı yapılan: mg1980 - 28 Ocak 2014, 08:01:52
Bu bilgiyle bu kadar özellik gerektirmeyen başka işlerde başka MCU programlayabilecek miyiz ? 100'ü aşkın pin. Pcb'si bile benim teknolojimi aşıyor ? Saygılar.

8 Pinli Dip kılıfta bile ARM MCU var bakınız NXP LPC812.  Öncelikle Projeye göre MCU seçmi yapma konusunda kendimizi geliştirmemiz gerekli.
Önümüzde Cortex-M0, M3 ve M4 seçenekleri var. Proje tasarımı yapmadan öğrenmişiz basma kalıp 628A, 877A vb yapıp duruyoruz.

ve C/C++ kod geliştirirken taşınabilir kod geliştirmeyi öğrenemkte ayrıca önemli. Kabaca bakacak olursak NXP,Ti, ST MCU ları arasında tek fark register isimlerinden öte değildir. Bugün ST32F4 için yazdığımız kkodu NXP LPC4353 için çok ufak değişiklikle kullanabiliriz.

Laser printer ile transfer baskı ile çok güzel smd malzemeli PCB yapan arkadaşlar var. Biraz deneme yanılma ile her isteyen yapabilir hatta ida ediyorum BGA kılıf için PCB yapan çıkar. (fazla uçtuysam kule ikaz eder:) )

Bedava ARM kurusundaki Prof. söyle diyor; "Hata yapmaktan çekinmeyin. Deneyin, Deneyin, Deneyin sonunda doğruyu öğrendiğiniz göreceksiniz"

muhittin_kaplan

Alıntı YapLaser printer ile transfer baskı ile çok güzel smd malzemeli PCB yapan arkadaşlar var. Biraz deneme yanılma ile her isteyen yapabilir hatta ida ediyorum BGA kılıf için PCB yapan çıkar. (fazla uçtuysam kule ikaz eder:) )

SkyWalker10,Rüzgar Bir İki Sıfır, Üç Derece, Görüş Açık, iniş izni verildi. Tamam.

Farukc

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 28 Ocak 2014, 09:37:13
8 Pinli Dip kılıfta bile ARM MCU var bakınız NXP LPC812.  Öncelikle Projeye göre MCU seçmi yapma konusunda kendimizi geliştirmemiz gerekli.
Önümüzde Cortex-M0, M3 ve M4 seçenekleri var. Proje tasarımı yapmadan öğrenmişiz basma kalıp 628A, 877A vb yapıp duruyoruz.

ve C/C++ kod geliştirirken taşınabilir kod geliştirmeyi öğrenemkte ayrıca önemli. Kabaca bakacak olursak NXP,Ti, ST MCU ları arasında tek fark register isimlerinden öte değildir. Bugün ST32F4 için yazdığımız kkodu NXP LPC4353 için çok ufak değişiklikle kullanabiliriz.

Laser printer ile transfer baskı ile çok güzel smd malzemeli PCB yapan arkadaşlar var. Biraz deneme yanılma ile her isteyen yapabilir hatta ida ediyorum BGA kılıf için PCB yapan çıkar. (fazla uçtuysam kule ikaz eder:) )

Bedava ARM kurusundaki Prof. söyle diyor; "Hata yapmaktan çekinmeyin. Deneyin, Deneyin, Deneyin sonunda doğruyu öğrendiğiniz göreceksiniz"

Bunları ilk defa sizden duyuyorum. Özellikle arm dip beni şaşırttı.
Smd olayını yapan arkadaşları görmüştüm gerçekten çok güzel yapanlar var. Sadece biraz tecrübe istiyor.

muhittin_kaplan

MC_Skywalker