ARM Bilmek Bize Ne Kazandırır / ARM Nerelerde kullanılır?

Başlatan Farukc, 27 Ocak 2014, 21:06:33

mg1980

Hocam,
Öncelikle kitaba verdiğiniz emek ve cevaplarınız için teşekkür ediyorum. Discovery almayı düşünüyorum. Pcb konusuna bir şekilde çözüm bulabilirsek
geriye bir konu kalıyor: Bu işlemci ile bir devre yapıp monte ettiğimizde bunun MCU'sunu nasıl nereye bağlayıp programlayabileceğiz?Bir zaman sonra programda değişiklik gerektiğinde bunu nasıl yapacağız. Kart üzerinde programlama konusunu diğer pic.ler için kabaca biliyoruz ama 100 pinli bu MCU'da bu nasıl olacak.Kitabınızı inceleme anlamında değil de çok yüzeysel bakınca dikkatimi çekmedi.Cevabı orada varsa kusura bakmayın.Saygılar.

X-Fi

Arm bilmek size bişey kazandırmaz ancak gömülü yazılım projeler yapabilmek size çok şey kazandırır.

tabiki birazda C#,C++ olması gerek.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Farukc

Alıntı yapılan: X-Fi - 29 Ocak 2014, 08:03:46
Arm bilmek size bişey kazandırmaz ancak gömülü yazılım projeler yapabilmek size çok şey kazandırır.

tabiki birazda C#,C++ olması gerek.

Onu çoğu kişi biliyor zaten. ;D Bu devirde C++ bilmeyen adam kalmadı. Birde yanında QT biliyorsan deyme kefine.

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: Farukc - 29 Ocak 2014, 08:14:26
Onu çoğu kişi biliyor zaten. ;D Bu devirde C++ bilmeyen adam kalmadı. Birde yanında QT biliyorsan deyme kefine.
Excel kullanmayı da herkes biliyor ama kaç kişi oyun yada iyi bir uygulama yazacak seviyede excel programlayabiliyor?
C++, C birer deryadır bunları bilmek yetmez çok iyi bilmek gerekir...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: mg1980 - 29 Ocak 2014, 08:00:29
Hocam,
Öncelikle kitaba verdiğiniz emek ve cevaplarınız için teşekkür ediyorum. Discovery almayı düşünüyorum. Pcb konusuna bir şekilde çözüm bulabilirsek
geriye bir konu kalıyor: Bu işlemci ile bir devre yapıp monte ettiğimizde bunun MCU'sunu nasıl nereye bağlayıp programlayabileceğiz?Bir zaman sonra programda değişiklik gerektiğinde bunu nasıl yapacağız. Kart üzerinde programlama konusunu diğer pic.ler için kabaca biliyoruz ama 100 pinli bu MCU'da bu nasıl olacak.Kitabınızı inceleme anlamında değil de çok yüzeysel bakınca dikkatimi çekmedi.Cevabı orada varsa kusura bakmayın.Saygılar.
Usb bootloader yukleyip istediginiz an firmware guncellemesi yapabilirsiniz kart uzerinden. Veya swd pinlerini çikarip programlayici ile programlarsiniz.

ahmetbudak

Alıntı yapılan: Farukc - 27 Ocak 2014, 21:06:33
Arkadaşlar şuan büyük bir hevesle ARM ile uğraşıyorum. ;D Şüphesiz ARM programlamayı bilen bir insanın saygınlığı biraz daha fazla oluyor. Fakat bu ARM veya 32 bit işlemciler nerelerde kullanılıyor. Cep Telefonu, Modem vs. haricinde.
ülkem insanının saygınlık ölçütüne bir örnek mi? acaba
arkadaş gelişmiş ülkelerde insanlar bir konunun bir parçasında uzmanlaşmayı yeğliyor sen 8 bit mcu da mcu nun bütün yeteneklerini tam kullanacak öğren bu da yeter zaten mcu ların ürün yelpazesi projen ne ise o'na en verimli MCU yu kullanman için bu kadar geniş tutulmuş .Ama bu söylediğimden ARM öğrenmene gerek fikrini de çıkarma mesela ben ARM de I/O pin çok diye 50 led li kara şimşek yapmayı düşünüyorum böylece ek bir IC kullanmamış olacağım  :)

muhittin_kaplan

Alıntı YapBu devirde C++ bilmeyen adam kalmad
ben bilmiyorum.
Kız vermezler mi ?

Farukc

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 29 Ocak 2014, 08:44:20
Excel kullanmayı da herkes biliyor ama kaç kişi oyun yada iyi bir uygulama yazacak seviyede excel programlayabiliyor?
C++, C birer deryadır bunları bilmek yetmez çok iyi bilmek gerekir...

Burada haklısınız işte. C biliyorum diye ortalıklta dolanan çok insan var. Fakat exelde oyun mu yazılıyormuş? (Galiba sayı tahmin oyunu gibi oyunlar yazılıyor.)

mesaj birleştirme:: 30 Ocak 2014, 09:34:47

Alıntı yapılan: ahmetbudak - 29 Ocak 2014, 10:09:48
ülkem insanının saygınlık ölçütüne bir örnek mi? acaba
arkadaş gelişmiş ülkelerde insanlar bir konunun bir parçasında uzmanlaşmayı yeğliyor sen 8 bit mcu da mcu nun bütün yeteneklerini tam kullanacak öğren bu da yeter zaten mcu ların ürün yelpazesi projen ne ise o'na en verimli MCU yu kullanman için bu kadar geniş tutulmuş .Ama bu söylediğimden ARM öğrenmene gerek fikrini de çıkarma mesela ben ARM de I/O pin çok diye 50 led li kara şimşek yapmayı düşünüyorum böylece ek bir IC kullanmamış olacağım  :)

Atmeganın 8 bitlik I/O çok olan işlemcileri vardı diye hatırlıyorum. Atmega 2560

mesaj birleştirme:: 29 Ocak 2014, 19:37:46

Alıntı yapılan: gerbay - 29 Ocak 2014, 14:49:13
biz işe almak için bile linux üzerinde ciddi anlamda C++ development ile uğraşmış adam bulamadık doğru düzgün..

Gerçekten piyasada böyle adamlar yok. Adamların öğrenmesi için Türkçe kaynakta yok. Ben Qt ve C++ ile linuxde çok güzel uygulamalar yapıyorum. Forumdakilerin de Qt öğrenmesini tavsiye ederim.Bence Visual Studio dan daha iyi Qt.

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: Farukc - 29 Ocak 2014, 19:32:32
Burada haklısınız işte. C biliyorum diye ortalıklta dolanan çok insan var. Fakat exelde oyun mu yazılıyormuş? (Galiba sayı tahmin oyunu gibi oyunlar yazılıyor.)
Excel bir örnekti. Bir konuda temel şeyleri yapabilmek o alanda iyi olduğunu göstermez.
Bu anlamda "C biliyorum" demek çok iddialı bir cümle olur bana göre. Ben şahsen henüz hakim bir şekilde öğrenebilmiş değilim :)
Dediğim gibi programlanabilen herşey, excel de buna dahil birer derya denizdir...

Bu arada bildiğin canavar gibi oyunlar yapılabiliyor :)
http://www.excel.web.tr/f121/

Hatta ofis 2000 de excel in içine gömülmüş gizli bir araba yarışı oyunu vardı nette araştırırsan rastlarsın :)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

1nsane

İyi C bilen, datasheet okuyabilen gömülü yazılımcı ARM, Pic, MSP430, gelecekte çıkacak olan MCU'lar ile çalışmakta hiç zorlanmayacaktır.

ARM bilmek işe alımda tercih sebebi midir? Bence değildir. Pic ile çok çok iyi C kodu yazan birisinin ARM ilede aynı şeyleri yapabileceği kesindir.

ARM her sektörde her iş için kullanılabilir. Bence hayal gücü ile sınırlı.

Farukc

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 29 Ocak 2014, 22:09:21
Excel bir örnekti. Bir konuda temel şeyleri yapabilmek o alanda iyi olduğunu göstermez.
Bu anlamda "C biliyorum" demek çok iddialı bir cümle olur bana göre. Ben şahsen henüz hakim bir şekilde öğrenebilmiş değilim :)
Dediğim gibi programlanabilen herşey, excel de buna dahil birer derya denizdir...

Bu arada bildiğin canavar gibi oyunlar yapılabiliyor :)
http://www.excel.web.tr/f121/

Hatta ofis 2000 de excel in içine gömülmüş gizli bir araba yarışı oyunu vardı nette araştırırsan rastlarsın :)

Exelin bu kadar gelişmiş olduğunu bilmiyordum.

Hd.delante

Merhabalar. arm cortes st32f4xxx serisi almayı düşünüyordum ancak   bir e-market de CM-900 denetleyici adı altında bir ürünle karşılaştım. Ürün özelliklerinde "CM-900 içinde 32bit ARM Cortex-M3 gömülü açık kaynak kodlu bir kontrolcü devre kartıdır." yazıyor. Ürün linki de burda : http://www.robotsepeti.com/CM-900   
Acaba hangisini almak daha doğru olur? Yardımcı olursanız sevinirim. Kolay gelsin.

Erol YILMAZ

Bence st32f4xxx kiti al. En azından örnek uygulama bulursun.
Ve güzel bir Türkçe kitabı var.

pea

Alıntı yapılan: Hd.delante - 05 Şubat 2014, 17:07:01
Merhabalar. arm cortes st32f4xxx serisi almayı düşünüyordum ancak   bir e-market de CM-900 denetleyici adı altında bir ürünle karşılaştım. Ürün özelliklerinde "CM-900 içinde 32bit ARM Cortex-M3 gömülü açık kaynak kodlu bir kontrolcü devre kartıdır." yazıyor. Ürün linki de burda : http://www.robotsepeti.com/CM-900   
Acaba hangisini almak daha doğru olur? Yardımcı olursanız sevinirim. Kolay gelsin.

180TL'ye 3 tane daha çok özelliğe sahip STM32F4DISCOVERY kiti alınır.