pic ADC kesmesi

Başlatan ahmetbudak, 28 Ocak 2014, 20:42:33

ahmetbudak

herkese iyi akşamlar arkadaşlar   PIC de ADC işlemlerinde A/D kesmesi kullanmak gereklimidir veya hangi durumlarda kullanılmalı
sizler projelerinizde kullanıyor musunuz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

LukeSkywalker

ADC sonucunda gelen değerin kritik olduğu, zamanlamanın kritik olduğu durumlarda kullanılır..

ahmetbudak

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 28 Ocak 2014, 20:57:40
ADC sonucunda gelen değerin kritik olduğu, zamanlamanın kritik olduğu durumlarda kullanılır..
anlattığınız duruma bir örnek verirmisiniz?

Tagli

ADC dönüşümünü beklerken işlemcinin başka işler yapabilmesi için kullanılır. Örneğin ADC'nin mümkün olan en yüksek hızda sürekli olarak ölçüm yapması gerekiyordur. Normalde kesme kullanılmazsa, ADC ölçümünü başlatan GO/DONE bitinin (ki 1 yapılarak işlem başlatılır) donanım tarafından sıfırlanması beklenir. Bu da while(ADCONbits.GO == 1); gibi bir boş döngüyle yapılır ki bu sırada doğal olarak işlemci kitlenir, başka iş yapamaz.

Benim hiç kullanmam gerekmedi. Ana program döngüm genel olarak "ölçümler yap" ve ardından "ölçüm sonuçlarına göre davran" şeklinde olduğundan, ve ölçümler tamamlanmadan yapmam gereken pek de bir iş olmadığından kullanmadım hiç.
Gökçe Tağlıoğlu

LukeSkywalker

Çizgi izleyen robotta kullandım. PID fonksiyonunun daha çabuk halledilebilmesi için kullanmıştım.

Ali_54

Ben ana fonksiyonu meşgul etmemesi için ve programı basitleştirmek için kullanmıştım. hem çevrimin bitmesini beklemek yerine başka işlere deavam ediyorsun.
1 harf öğretenin 4 gün kölesi olurum.

Tagli

Ama ana programdan bağımsız ve sürekli ölçüm yapan bir ADC modülünün sonuçlarını saklaması için bir sürekli tampon bellek (circular buffer için Türkçe terim aklıma gelemedi) gerekir sanırım. Siz bu şekilde mi kullandınız? Yani kesme kodu sürekli olarak ölçüm yapıp tampon belleğe atıyor, ana program da istediği zaman asenkron bir şekilde tampon bellekten veriyi çekiyor? Hatta bence bu durumda tampon belleğin hareketli ortalamasının alınması faydalı gerekebilir uygulamaya göre.
Gökçe Tağlıoğlu