M Sınıfı Kaynak Kablosu

Başlatan iruraz, 29 Ocak 2014, 11:47:17

iruraz

Merhaba,

M sınıfı kaynak kablosu arıyorum. Bu kablolar turuncu renk oluyor ve daha dar kesitte daha yüksek akım taşıyabiliyorlar. Genelde piyasada bolca K sınıfı kablo bulunuyor ve bunlar siyah renkte oluyor. Kabloyu elimizde bulunan 360Vdc pil grubundan sistemi beslemek için kullanacağım akım değeri 350A (tepe değer) olacak. Aşağıdaki bağlantıda istediğim ürünü görebilirsiniz. Yurtiçinde bu kabloyu temin edebileceğim bir yer var mıdır?

http://www.wireandcabletogo.com/Welding-Cable/

İyi çalışmalar.

galenga

normal kaynak makinesi için kullanılan kablolar işinizi görmüyormu ben aynı şekilde inanmayabilirsiniz ama 350-400 A kaynak yaptığım oldu , meraktan soruyorum deneme gibi imkanınız oldu mu ?

iruraz

@galenga,

Normal kablo deneme imkanım olmadı henüz. Doğrudur 350-400A 'lere çıkabilirsiniz ama bunun için gerekli siyah kablonun (K sınıfı) kalınlığı turuncu kabloya (M sınıfı) göre daha fazla. Mesela ben pilden alacağım gücü sisteme aşağıdaki konnektör ile aktarmayı planlıyorum.

http://www.amphenol-industrial.com/images/datasheets/IDS-34%20ePower.pdf

Siyah kablodan kullanırsam kabloyu bu konnektöre düzgün bir şekilde yerleştiremem.

galenga

Evet haklısınız amper yüksek olduğu için mecbur kalınlık fazla oluyor , siyah kablo sizin için ideal kalınlıkta değil turuncu kablodan çok fazla görmedim açıkçası genelde kullandığımız siyah kablo bizim için yeterliydi . Ticari sır yanı yoksa nasıl bir proje üzerindesiniz acaba merak ettim biraz da .

iruraz

İşin ilginç tarafı aradığım kablo satıcılarının da böyle bir kablodan haberi yok. Demek ki pek talep gören bir şey değil.

@galenga, şu an elektrikli araç prototipi üzerinde çalışıyoruz.

galenga

evet ben az çok bu tip kabloların olduğundan haberdarım var olduğunu biliyorum fakat dediğiniz gibi pek talep yoktur , projenizde başarılar diliyorum bir kaç haftaya bende yarışma için elektrikli araçlardaki motor sürücü ve pil yönetimi üzerine çalışmaya başlıyacağım inş. şimdiden kolay gelsin .

iruraz

Teşekkür ederim.. Sizlere de başarılar diliyorum..

iruraz

Bu kablonun muadili bir şey de olabilir. 360V 350A kapasitesinde ve çapının 10mm 'den küçük, esnek bir kablo olması yeterli benim için.