Z80 veya 6502 Geliştirme Kiti

Başlatan slimandheavy, 30 Ocak 2014, 15:54:50

slimandheavy

Arkadaşlar merhaba,

Zamanının 2 popüler işlemcisi Z80 veya 6502 ile bir geliştirme kiti geliştirip kullanmak istiyorum.

İnternette istediğim gibi bir şema ve pcb bulamadım.
(Elektor un bir devresinde RAM yok, Başka bir pcb nin ölçüleri büyük ve yolları çok ince güven vermedi vs...)

Bunlardan birisini yapmaktaki amacım, daha temel CPU özelliklerini bilerek kullanmak.

Bu sebeple birisi ile ilgili devre yapacağım.

Malzemeleri yurtiçinde buldum buldum bulamadım yurtdışından getirteceğim.

6502 yi ISIS te bulamadım. Z80 var.
Oshonsoft 6502 için simulator yazmamış, Z80 i koymuş...

Daha önce bu konuda çalışmış arkadaşlar hangisini tavsiye eder ?

polleme

Z80 ASM ile proje yapmıştım, daha anlaşılır geldiği için onu tercih ettim. Yine de amacınız temel CPU özelliklerini öğrenme olsa da bir PIC veya AVR ile çalışmanızı öneririm, devrelerle çok fazla uğraşmanız gerekiyor.

slimandheavy

1 kereliğine uğraşacam hocam,

O günkü şartlar ile bugün arasında da ciddi fark var,
En basitinden doğru dürüst bir OSC bile yokmuş, Logic tersleyici ile yapmaya çalışmışlar.
Bugün sadece 5V isteyen, 4 Mhz OSC ler var.

polleme

Z80 gibi işlemcilerde en büyük zorluk, veri hattı ( data bus ) ile de uğraşmak zorunda olmak. Çünkü işlemcinin üzerinde çevre birimi yok, dışarıya bağlayacağımız her şey için data bus üzerine bağlı bir çevre birim entegresi gerekiyor, tek data bus olduğundan hangisine veri göndereceğinizi address bus üzerinden belirliyorsunuz. Bunlara dikkat edip hakim olunca ve doğru çevre birim devrelerini kurunca çok da zorluk kalmıyor.

Erol YILMAZ

Terminator bile 6502 ile çalışıyormuş,

Alıntı YapIn the science fiction movie The Terminator (1984, starring Arnold Schwarzenegger),
the audience is at several points given a view through the T-800 Model-101 robot character's
eye/camera of a display of a 6502 assembly language program fragment.

6502 Ekibi:  Arkeoloji dergisinde çıkmışlar ama :)
http://archive.archaeology.org/1107/features/mos_technology_6502_computer_chip_cpu.html

slimandheavy

@polleme;

Yine de amacınız temel CPU özelliklerini öğrenme olsa da bir PIC veya AVR ile çalışmanızı öneririm...

demişsiniz. Ben zaten PIC ile çalışıyorum. Ortalama olarak C kodu yazıyorum birkaç satır ASM karıştırmışlığım var.
Mcu ile herşey pratik olarak çalıştığı için nasıl çalıştığı konusunda eksik kaldığımı hissediyorum.

Nasıl oluyor?  Adres hattını tek tek gözlemlemek gibi bir niyetim var.
Belki 1 hz clock ile çalışacağım.

Harcayacağım 6 ayın, 1 aylık sigara parasının bir kıymeti yok. (Sigara içmiyorum.)

Kısacası, CPU'nun temellerine girmek istiyorum :)

polleme

Tamam, saygımız sonsuz. Eski konuları tekrar hatırlayınca nostalji oldu biraz. Nereden nereye geldiğimizi düşündüm. Kolaylıklar...

drmp

z80 ve 8085 ile çalışma yapmış biri olaraktan 

eğitim setini almanız veya yapmanız  gerereksiz olduğu kanısındayım  onca ünitenin bir bir tasarlanıp board üzerinde bulunup bun lara kod yazıp  IOread miş  IOwrite vs bu sinyalleri board üzerinde incelemek  epey zahmetli iş 
bu konuda çalışma yapmayı  isis üzerinde yapmanız  daha karlı ve verimlii olacaktır

bulunamayan parçalara çok takılmayın 

diot

Alıntı yapılan: slimandheavy - 30 Ocak 2014, 17:23:46
Kısacası, CPU'nun temellerine girmek istiyorum :)
cpu nun temellerine girmek istiyorsan önce z80 cpu nun data sheetine iyice çalış. Hazır kit almaktansa kendin tasarla. temel olarak kullanman gerekenler. Z80 cpu, 8255 PIA bir adet 27xxx serisi eprom en az bir adet SRAM (6164 vs..) z80 SIO .. vs. eğer z80 ile uğraştığım zamanlardan kalan şema vs. varsa elimde ( bi ara bir kaç adet tasarlamıştım) yollayabilirim, ama önce eski leri bi karıştırmam lazım.

polleme

İşte dediğim gibi sorun burada başlıyor zaten. Neredeyse her biri 28 veya 40 bacaklı olan tüm bu entegreleri biraraya getirecek bir devre yapmak gerekiyor ve 8 adet data, 16 adet adres ucunun her çipe gitmesi gerektiği düşünülünce bağlamtıların boyutu daha net anlaşılır. İşin zor olan kısımlarından biri de eprom ve eprom programlayıcı gerekmesi. Aksi halde yazılan program elektrik kesildiği anda silinir.

leblebitozu

z

6502 Z80 vs islemcilerle calismak sana fazladan lojik tasarim deneyimi kazandirir.
Ancak benzer deneyimi daha kestirmeden de edinebilirsin.

Adres decoder, belki I/O port vs icin Z80 vs zaman kaybi olur.

Arm CM3 ile calissan daha faydali olur. Kodlari dogrudan register erisimi yapacak
Sekilde yazarsan daha da faydali olur.

Z80 vs icin kuracagin harici devreleri CM3 icin de kurabilirsin. Hatta CM3 Islemciler Z80 den cok cok
Hizli oldugu icin lojik tasarim daha zor dolayisiyle daha ogretici olur.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

slimandheavy

Arkadaşlar ilginize teşekkür ederim.
Elimde bir bilgisayar kuracak kadar CPU (MC6800), RAM, ROM, 8255 IO chipi varmış :)

MC6800 pek kullanılmamış, Ona 1-1 uyumlu olan 6502'yı tercih etmiş o zaman ki tasarımcılar.

6800 ile 6502 çok benzer diye anlıyorum, komutları uyumlu mu bilmiyorum, inceliyorum daha konuyu...

Aslında gönlüm Z80'den yana...
Z80 için çok daha bol kaynak var, Hatta IAR ve Hi-Tech'in C derleyicilerini de buldum.
Her iki firma için de artık ticari olmayan ürünler bunlar. (10 sene önce kapatılmış mevzu)

Sanırım uygun bir ASM compiler da vardır.

http://searle.hostei.com/grant/z80/SimpleZ80.html sitesinden bu tasarım baya kafama yattı.
Buna benzer tasarımları da inceleyerek bir tasarım yapacağım.

NMOS ile tasarlanan çipleri yeni teknoloji ile tekrardan CMOS teknolojisi ile tasarlamışlar.
Böyle olunca hem biraz daha Low Power olmuş hem de hızlanmış.

Örneğin Z84C0020

Z80

Z80 ile çalışmanı tavsiye ederim, 8 bit işlemci dünyasının bir numarasıdır. Zamanında çok ekmeğini yemiştim.
Bence hazır devre yapmak yerine kendi devreni breadboard üzerinde tasarlaman öğrenmen açısından daha iyi olur.

Ayrıca işlemcileri öğrenmek istiyorsan ASM en iyisidir.

Buraya Cross Assembler programı koydum. Sadece Z80 değil birçok 8 bit işlemcide kullanabilirsin.
Ms-DOS programıdır, notepad'de yazıp derleyeceksin o kadar.

http://dosya.co/vc1er7xtsfkn/c32.zip.html

slimandheavy

İlgine teşekkür ederim pkelle hocam,

Bulduğum derleyicileri şöyle bir toplayım istedim...

Hi-Tech HT-Z80: (Bunu MSX.com dan edindim)
https://dl.dropboxusercontent.com/u/75981557/Hi-Tech_Z80_C_Compiler_7.80_PL2.rar

IAR Z80: (Bir Çin sitesinden buldum)
https://dl.dropboxusercontent.com/u/75981557/IAR_EWZ80_Z80_C_Compiler.rar

CROSS-32 ASM:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/75981557/Cross-32_Meta-Assembler_v1.13.rar

Z80'i de sipariş ettim, bakalım nasıl birşey gelecek.
NMOS teknolojisi ile yapılan ilk modelleri düşündükçe midem bulandı, Kaldıramadım.
CMOS ile yapılmış 20 Mhz'lik model söyledim.

İlgilenen arkadaşlar yedeklesin, Çok fazla durmaz diye düşünüyorum...