Visual tft problemi

Başlatan tekosis, 30 Ocak 2014, 16:10:54

tekosis

Selamün aleyküm arkdaşlar. şu an elimde mikromedia plus for stm32 arm kartı var. visual tft yardımı ile yaptığım bir kodda resmi işlemcinin dahili hafızasına atınca kod çalışıyor ve ekrana resim basılıyor. ancak resmi harici karta(mmc) atarak kullanmak istediğimde olmuyor. sadece gri ekran alıyorum ve butonların üzerindeki yazılar da çıkmıyor(visual tft ile ayarları mmc ye ayarlıyorum). visual tft programının ürettiği xxx.RES uzantılı dosyayı da karta kopyalıyorum hatta resimleri de kopyalıyorum ama olmuyor. sizce burada dikkat edilmesi gereken bir püf noktası var mıdır, neyi gözden kaçırıyorum?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

LukeSkywalker

Visual TFT'de sizin kartınız için hazır örnekler var. Öncelikle onları denediniz mi?

tekosis

hocam onu da beceremedim ne yazıkki. demo programlardan sadece Resource_Collection_Demo isimli olanı mmc karta göre tasarlanmış. o programın hex'ini direk yüklüyorum ve o demoya ait res dosyasını ve resimleri de hafıza kartına kopyalıyorum ama nafile yine bir şeyler eksik. sizce hata ne olabilir?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

LukeSkywalker

Hafıza kartını nasıl biçimlendirdiniz? FAT16 olmalı.

tekosis

hocam ben de tam bunu yazacaktım yazmışsınız. dediğiniz gibi hafıza kartının formatı ile ilgili imiş. ben fat32 yapmıştım ama fat16 olunca problem halloldu. win7 de biçimlendir menüsünden sadece "fat" yazan dosya formatında "hızlı biçimlendir" seçtim ve çalıştı. cevaplar için teşekkür ederim.

LukeSkywalker

Karti kaça aldiniz nerden aldiniz? 

tekosis

Ramiz

Bence visual tft nin şuan için en büyük sorunu Stm32F429 un on board tft controller ını desteklememesi.. Bşr ay kadar önce mail yazmıştım. Üzerinde çalışacağız demişlerdi ama halen tık yok.

(Compilerları bu mcu yu destekliyor ama Visual tft desteklemiyor)
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

LukeSkywalker

Data pinlerini kullanici tanimli yapsalar sorun kalmayacak. Data pinlerini port olarak tanimlamaya izin verdigi icin sorun olusuyor.
Bana biraz da kendi kartlarini satmak icin boyle yapiyorlar gibi geliyor.

Ramiz

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 30 Ocak 2014, 22:09:49
Data pinlerini kullanici tanimli yapsalar sorun kalmayacak. Data pinlerini port olarak tanimlamaya izin verdigi icin sorun olusuyor.
Bana biraz da kendi kartlarini satmak icin boyle yapiyorlar gibi geliyor.

Haklısınız.. Ayrıca çok ilginç sürücülere destek geliyor. İncelerseniz, sürücüler çok pahalı..

429 a destek gelene kadar emWin e devam.. :)
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

tekosis

arkadaşlar yeni başlık açmadan buradan devam etmek istiyorum. şu an bir problem yaşıyorum. visual tft ile oluşturduğum screenleri ana programda istediğim sıra ile
drawscreen(&screen9);
gibi komutlarla ekrana yollayabiliyorum. xxx_events_code.c içinde ise dokunmatik ekrandaki butona basılıp basılmadığı kontrol edilebiliyor. aşağıdaki kodda dokunmatik panelde 1 numaralı butona basıldığında screen4 isimli ekranın basılması komutu var.
void ButtonRound1OnClick() 
{
    drawscreen(&screen4);
}

ben ise bu koda ana programda tanımlı olan bir değişkenin değerini belirleyecek bir kod ekliyorum örnek;
void ButtonRound1OnClick() 
{
    drawscreen(&screen4);
basilan_ekran_no=4;
}

ana programın bir parçası;
short basilan_ekran_no=0;
void main() {

Start_TP();

while (1) {
  DrawScreen(&screen1);
  delay_ms(2000);

programı derlediğimde aşağıdaki hatayı alıyorum
"undeclared identifier "basilan_ekran_no" in expression"   bu hatayı evetns_code.c 'nin içinde veriyor.

sorum şu ki ana programda yaptığım tanımlamayı neden events.code içinde görmüyor. bu kod ana programa bağlı değil mi? sorum uzun oldu kusura bakmayın. açıklayıcı olsun istedim.

LukeSkywalker

tanımlamayı events.c içerisinde yapın.
ana program içerisinde
extern short basilan_ekran_no;

diyerek extern.c dosyasındaki değişkeni burada da kullanacağınızı belirtin.

tekosis

hocam çok teşekkür ederim. bu veri tiplerini çok iyi kavramam lazım çok yolum var daha.

LukeSkywalker

normalde events.c dosyasını
#include <events.c>

ile ekleseniz buna gerek kalmazdı. Fakat "import project" yöntemi ile projeye dahil edildiği için bu şekilde yapmamız gerekiyor.
Çalıştı mı peki istediğiniz gibi?