Regülatör Tavsiyesi ?

Başlatan Tagli, 31 Ocak 2014, 20:42:22

Tagli

Evde elektrik hattına pek güvenmiyorum. Asansör çalıştığında lambalar hafiften bir sönükleşiyor. Yeni bir masaüstü bilgisayar almayı planlıyorum. Bilgisayarı regülatör üzerinden beslemek güvenlik için yeterli olur mu? Tahminimce bilgisayar güç kaynağı 750W'lık olur en fazla. Bu durumda 1000VA'lık bir regülatör işimi görür mü? Tavsiye edebileceğiniz marka / model var mı?
Gökçe Tağlıoğlu

एक होना

Online UPS kullan en mantıklısı bu.

http://www.apcturkey.com/SURT-XL.htm

kudretuzuner

Amatör

Mr.Java

Alıntı yapılan: BRL - 31 Ocak 2014, 20:47:04
Online UPS kullan en mantıklısı bu.

http://www.apcturkey.com/SURT-XL.htm

Direk UPS tavsiye edilmez.Çünkü;
UPS giriş tolerans değeri %20'dir.(Bypass %10 ortalama değeri) Eğer ki 220 V giriş gerilimini baz alırsak 180 V altına düşüyor ise voltaj regülatör kullanımı en mantıklısı.UPS kullanırsanız girişi görmez ve sürekli aküye atar yükü.Bütçeyi kasmaya gerek yok.Servo regülatör en mantıklısı.

एक होना

online ups daimi olarak akü üzerinden besler. şebeke gerilimi istediği kadar dalgalansın sana sabit 220 volt sağlar.

Mr.Java

Daimi olarak akü üzerinden besler kelimesini açar mısınız biraz.Herhalde sürekli aküden beslenir demiyorsunuzdur ? Aksini iddaa etseniz bu defa şarj-deşarj devir-daim nedeniyle akü ömrü düşecektir.Şebeke gerilimi istediği kadar dalgalansın derken ? Öyle birşey var ise eklediğiniz resimde neden min. ve max. giriş voltaj değerleri verilmiş ?

एक होना

Ofline UPS

Sadece elektrik kesildiğinde devreye girer ve sabit 220 volt verir.
kesinti olmadığı süre içerisinde şebeke 200 volt yada 190 volt a düşse de akü devreye girmez.
190 volt girer 190 volt çıkar.

Online UPS

Üretici firmaların teknolojisine göre giriş ve çıkış voltajları farklılık gösterir.
çalışma voltajı stabil olması gereken cihazlar için kullanılır.

online ups üzerinde kullanıcı menüsü vardır. istediğiniz çalışma şartına göre ayarlayabiliyorsunuz.

isterseniz gelen neyse onu ver şebeke kesilirse akü takviyesi yap yada gelen şebeke sadece aküleri besle çıkışı akü üzerinden ver deme şansınız var.

giriş 190volt olsa da çıkış sabit 220volt verir. daimi olarak akü üzerinden çalışır.

online ups redresör ve invertor mantığı ile çalışıyor.

çıkış daimi olarak akü üzerinden beslenirse  akü ömrü 3 yada 5 yıl olarak değişiyor

Mr.Java

Lafım yanlış anlaşılmasın,şahsınıza değil.

Bahsettiğiniz özellikler üretici firmaların müşterilere anlattığı hikayelerinden öte değildir.Offline,online veya line ups ile ilgili bilgi ihtiyacına gerek duymuyorum.Açıkcası ben piyasada hiçbir akünün 3 veya 5 yıla kadar dayandığını ve garanti kapsamına girdiğini görmedim.Ha ben üretici firma olsam ben de 10 yıl derim.1 yıl sonra aküler şiştiğinde ise,senin ortamın sıcak tozlu veya rutubetli der garanti kapsamı dışına sokarım sonra fahiş fiyattan çin malı akü veririm.

एक होना

haklısın piyasada bir sürü çakal var malım iyi der sonrada hata sende der.
şu an aklımda değil akü markası bodrum a döndüğümde bakar yazarım.

bir teknede seslendirme ve medya sisteminde sorun çıkmıştı bakım için gittik online ups bakımınıda yaptık üzerindeki aküler 3 yıl önce takılmış her ihtimale karşı aynı marka olarak değişim yaptık.
çıkan aküler bizde kaldı. elimde ofline ups vardı aküleri bitik. sökülen aküler ortalama 7 ay boşta kaldı. elektrik sorunu yaşamaya başlayınca ups e taktım ve hala kullanıyorum. piyasadaki aküler yarım saat dayanıyorsa bu aküler 1 saat dayanıyor.

piyasada satılan ups aküleri 20$ yanlış hatırlıyor olabilirim fiyatı. bizim kullandığımız aküler 65$ civarıydı.

sağlam ürün satan akü desteğini de veriyorsa arkasında durur.

bilgisayarcıların bir kısmı online ve ofline arasındaki farkı bilmiyor sadece ups satıyor ve markası ne olursa olsun yeter ki müşteriye satalım derdindeler.

3 ay sonra akü su koyverdiğinde abi sen bunu havasız yerde kullanmışsın aküler gitmiş diyorlar.

akü var sağlam akü var satıcı var dürüst satıcı var.

bodrum da elektronik ürün satan yerden akü bakıyoruz akü raftayken bitmiş ölmüş. daha ne beklenir ?

polleme

Akünün raftayken bitmesi her zaman onun kalitesiz olduğunu göstermez. Akülerin iç dirençleri nedeniyle zaman içinde boşalmaları sözkonusudur, o sebeple belli sürelerde şarja bağlammaları gerekebilir. Ayrıca her akünün bir raf ve kullanım ömrü de vardır.

Tagli

Ben UPS arayışı içinde değilim, yani elektrik kesildiğinde bilgisayar kapansa da olur :) Sadece kısa süreli gerilim düşmeleri karşısında zarar görmesini veya böyle bir durumda resetlenmesini engellemek istiyorum. Aslında gerçekten regülatör ihtiyacım olup olmadığından da emin değilim. Yeni eve taşınalı 1 seneye yakın oldu ama burada masaüstü bilgisayar kullanmadım hiç. Yani henüz deneme yapmadığım için aslında bir sorunla karşılaşmış da sayılmam. Eski dizüstü bilgisayarım bir sorun çıkarmadı, ki zaten ölü durumda olan bataryası takılı olmadığı halde. Evdeki diğer elektronik aygıtlarda da bir sorun olmadı henüz. Uzun yılların ardından paraya kıyıp iyi bir masaüstü bilgisayarı almayı planlıyorum ve bu bilgisayarın güvenliğini garantiye almak istemekteyim.
Gökçe Tağlıoğlu

एक होना

@polleme
1 sene evvel üretilmiş akü raftayken tamamen bitmesi ve şarj kabul etmemesi doğal mıdır ?

@Tagli

Online UPS tavsiye etmemdeki sebep voltaj dalgalanmalarından etkilen memen içindi.

Regülatörlere pek güvenmem o yüzden UPS tavsiye ettim.

elekTRofizikci

Arkadaşlar regülatörü gördümde geldim :)
VRF (büyük klima sistemleri) sistemine regülatör takmak mantıklı mıdır? Her elektrik gidip geldiğinde sistem kafayı yiyor. Reset atsın diye servis çağırılıyor ve ger geliş 100+kdv...

Her güçte regülatör bulabilir miyim ayrıca...

Teşekkürler...
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede www.elektrofizikci.com

polleme

Alıntı yapılan: BRL - 01 Şubat 2014, 11:12:01
@polleme
1 sene evvel üretilmiş akü raftayken tamamen bitmesi ve şarj kabul etmemesi doğal mıdır ?

Bu doğal değil tabii ki ama evdeki akülerin altı ayda bir tampon şarjdan geçmesi öneriliyor, bunu yapmamış olabilirler.

Mr.Java

@Elektrofizikçi ve Tagli

Regülatör hazır sistem almayın.2 nizde kullanabilirsiniz sisteminizde regülatör.Yalniz voltaj değerlerini ve düşüşlerini not alın ve regülatör satan firmaya bana X gerilimini 230V çeviren regülatör hazırla diyin.Ona göre trafo sarsınlar.