bldc motor ile surucu arasindaki baglanti dogru mu?

Başlatan XX_CİHAN_XX, 01 Şubat 2014, 21:59:43

XX_CİHAN_XX

Elimdeki surucu kartinda motor baglanti uclari su sekilde
HA+ HA- HB+ HB- HC+ HC- HBIAS GND    A B C
Benim motordan cikan uc tane hall sensor cikislarini ha+ hb+ ve hc+ girislerine girdim. Surucudeki eksi uclarini da birlestirip 2.5v luk bir kaynaga verdim. Hbias ile gnd cikisinida sensor beslemesi olarak motora girdim. A B C uclarini da motor bobinlerine verdim. Bu sekilde surucuyu calistirdgimda motor bir saniye donup kitleniyor ve oyle kaliyor. Surucuye girdigim diger lojik inputlar dogru oldugu icin hall sensorler ile surucu arasinda yanlis bir baglanti yapip yapmadigimi merak ediyorum.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

bulut_01

sürücün nedir inmidir cinmidir seması yada datasheet yok mu burdan bu bilgiyle sorunu kestirmek zor olacaktır.
YENİLMEZ..

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: bulut_01 - 01 Şubat 2014, 22:09:56
sürücün nedir inmidir cinmidir seması yada datasheet yok mu burdan bu bilgiyle sorunu kestirmek zor olacaktır.

Sürücü adını yazmayı unutmuşum A4931
http://www.allegromicro.com/~/Media/Files/Datasheets/A4931-Datasheet.ashx

Bu sürücüde yukarıda bahsettiğim gibi her sensör için + ve - olarak iki pin çıkıyor ancak benim motorumdan tek pin çıkıyor. Yukarıda anlattığım şekilde bağlantı yaptım saçma çalıştı. Nerede hata yaptığımı anlamadım şema datasheetin ilk sayfasında mevcut uyuşmayan kısım Hall sensörlerin olduğu yer.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

bulut_01

katalog inceledim katalog semaya birebir sadık kaldıgın durumda motor çalışır zaten 3 girişin var fren pwm ve yön giriş bilgisi bunları dogru sagladıgın sürece kesinlikle calısır.sensor eksı uclarını bırlestırıp harıcı 2.5v kaynaka vermeni anlamıs değilim tablodakı bilgileri dogrulukla sagladıgın sürece kesinlikle çalısır ıc  bozuk değil ise oda çok düşük bir ihtimaldir.

dip not: senin bu durumun sens ucundakı drenç secımındende olabılır eger motorun guclu ıse kalkıs anında akım ve uyguladıgın pwm oranı yüksek ise korumaya geçer senın anlatdıgın durum ise sens ucundakı akım fazla gıbı sankı korumaya gecip motor pasif etmesı bunu kanıtlar gibi.
YENİLMEZ..

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: bulut_01 - 01 Şubat 2014, 22:47:57
katalog inceledim katalog semaya birebir sadık kaldıgın durumda motor çalışır zaten 3 girişin var fren pwm ve yön giriş bilgisi bunları dogru sagladıgın sürece kesinlikle calısır.sensor eksı uclarını bırlestırıp harıcı 2.5v kaynaka vermeni anlamıs değilim tablodakı bilgileri dogrulukla sagladıgın sürece kesinlikle çalısır ıc  bozuk değil ise oda çok düşük bir ihtimaldir.

Siz benim sorumu anlamamışsınız. BLDC motor üzerinden 3 tane hall çıkışı var. Bu sürücünün ise 2x3 tane hall girişi var. Bende eksileri birleştirip bir referans voltajı girdim. Yanlış yapmış olabilirim doğrusu nasıl olmalı diye soruyorum?
Semaya bağlı kalabilmem için motorumdan 6 tane sensör pini çıkması gerekiyor ama benim elimde üç pin var bunları nasıl bağlamam gerekiyor diye soruyorum.

bulut_01

motordan gelen 3 hall ucları ha+ hb+ hc+ gireceksin  diğer eksileri birleştirip gnd baglayacaksın mantıklısı budur.
bir not daha: motorun hall sensor (+) ve (-) besleme uclarını IC Hbias beslemen gerekir.
YENİLMEZ..

XX_CİHAN_XX

ilk bunu denemiştim zaten olmayınca negatife ve pozitif gerilim (HA+, HA-) oluşması için eksi girişlerden 2.5V gibi bir referans girmeyi denedim ama yine de düzgün çalışmadı.

mesaj birleştirme:: 01 Şubat 2014, 23:03:33

internette de hiç bir örnek bağlantı bulamadım bu tarz bir durum için

bulut_01

simdi cihan kardes detaylı inceleyince senın motorundakı hall sensor bu IC ıle motoru süremez kısacası senın hall sensörlerın bu entegreyle uyumsuz sana 4 uçlu hall lazım (+).(-).(A+).(A-) seklinde çıkışları ardısık olması lazım.
not: söylede yapabilirsin hall sensor gelen abc cıkıslarını invert edip normal ve invertlı olarak a4931 girebilirsin sana bitane 74xx ile bu işi halledebilirsin sens hesaplayamayı unutma akımı aşarsa motor susar bunları uygularsan motor çalışması gerekir.
YENİLMEZ..

XX_CİHAN_XX

Evet tersleme olayı mantıklı pazartesi denerim teşekkürler.

sadogan

Banada böyle bir sürücü lazım.
A4931 li BLDC sürücüyü nerden teymin ettiniz ?

XX_CİHAN_XX

Direk Allgero firmasından mail ile iletişim kurarak talep etmiştik.

sadogan

bulut_01

a4931 hiç gerek yok arkadaslar en guzeli motorola firmasının  MC33035 ic ile tek çıkışlı hall sensor ile sürülebilen sürücü entegresi a4931 gibi çift ardışık çıkıslı hall sensor gerek duymaz elinizdekı bldc motor direk sürer ve türkiye mevcut hemde dip kılıfı ile 6 tl.
http://bluemavi.com/vitrin/tablo_new.asp?adet=1&kitap_id=762297#ara
YENİLMEZ..

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: bulut_01 - 03 Şubat 2014, 00:55:05
a4931 hiç gerek yok arkadaslar en guzeli motorola firmasının  MC33035 ic ile tek çıkışlı hall sensor ile sürülebilen sürücü entegresi a4931 gibi çift ardışık çıkıslı hall sensor gerek duymaz elinizdekı bldc motor direk sürer ve türkiye mevcut hemde dip kılıfı ile 6 tl.
http://bluemavi.com/vitrin/tablo_new.asp?adet=1&kitap_id=762297#ara
Elimde MC33035 li driver da var ilk bununla çalışmıştım ancak bunda motor yön değiştirirken yük altındaysa biraz gecikmeli olarak yön değiştiriyor.
Bugün Allegronunkini çalıştırdım. Bunda böyle bir gecikme sorunu yok. Bir güzelliği de pwm sinyali ile motor hızını ayarlayabiliyoruz.

H+ uçlarına girdiğim hall sinyalini bir transistörle tersleyip H- ye verdim. Her üç giriş için bunu uygulayarak sorunsuz çalıştırdım.
Dikkat edilmesi gereken konu hall girişlerine 3.5V u geçirmeyecek şekilde sinyal vermek gerekiyor.

bulut_01

Hall beslemesini hbias ucundan direk vereceksin 3.X volt civarı var orda semadaki gibi.
YENİLMEZ..