Köprü devresindeki BD 140 baz dirençleri neden ısınır?

Başlatan Andromeda, 03 Şubat 2014, 20:04:15

Andromeda

BD 140 ların dirençleri ısınıyor.
Çizim sadece bir sargı içindir.
Devre alışılmış köprü devresinden farklı bağlanmış, bundan olabilir mi..

Baz dirençleri 820 ohm
Köprü çıkışında step motor direncinin 4 katı değerde 4 direnç bağlı.çalışma gerilimi 24 volt.Sargı direnci 10 ohm.
Adımlar arası süre 1 milisaniye.

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Mr_YAMYAM

Motor bobinleri için herhangi bir filtre uygulaması görülmemektedir.
Motora bağlanacak iyi cins bir kondansatör sorunu çözebilir.
2.2uF 63V polyester kondansatör öneririm.

dnacikaya

Bu devrede dirençleri 1/2w  yada  1w kullanın. Sanırım 1/4w kullanıyorsunuz. Transistörlerde aşırı ısınma yada bozulma yok sanırım.

Andromeda

Transistörlerde ısınma yok, baz dirençleri 2 mm X 6 mm boyutunda normal dirençler,sanırım 1/2 W..
bd 140 ların  ısınıyor.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

mistek

Hocam base akımı yüksektir yarım wattlık dirençte az gelebilir 1watt veya üzeri bir direnç takın.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

dnacikaya

En iyisi 1w kullanın bu tip devrelerde beyz dirençleri ısınabiliyor. Daha önce yaptığım buna benzer bir devrede aynı sorunla karşılaşmıştım.

sadogan

820 ohm direnc üzerinden 29 ma geçiyor.
direnc üzerinde 0.738 w harcanıyor.
Isınması normal. en az 1 w direnc olmalı.
Yada BD140 lara darlington tapikçisi bağlayıp base  direncini büyütebilirsiniz.

Andromeda

Şimdi ölçü aleti ile baktım, gerçi ibre hafif salınım yapıyor...
bd 140 dirençlerinde 12 V civarında gerilim var.. buda 0.2 W civarı yapar demek 1/2 w yeterli değil.
bd 139 ların dirençlerinde 2 Volt civarı gerilim var..
diğer tip köprü devresi daha mı avantajlı bu bakımdan yani aşağıdaki;??

bu arada motor seri dirençleri koktu :)

sadogan

Andromeda

Alıntı yapılan: sadogan - 03 Şubat 2014, 21:22:11
Çalışma gerilimi 24 volt yazmıştınız.

Evet.. neden?

2. köprü devreyi soruyorsanız, prensip devresi olarak örnek verdim..yani bu tip bağlantı daha mı avantajlı diye...

asma

Merhaba
Motor sargı direnci 10 ohm ise siz 40 ohmluk 4 direnci motora seri mi bağladınız, motoru kullanmadan onun yerine 4 tane 40 ohm direnci paralel mi bağladınız?
Bu kısmı anlamadım.
Çünkü 24V ile beslediğiniz 10 ohm luk yük BD 139 yada BD140 ın max. akım değerini aşıyor.

Sorunuza gelince eğer BD139 ları 5V veya 12V ile sürüyorsanız 820 ohm ile yeterli akım sağlanıyorsa yaklaşık 23V ile sürdüğünüz BD140 lar için aynı direnci kullanmak hata.
Örnek:
(5V-0,7V)/820 ohm = 5,25mA BD139 beyz akımı
23V/820 ohm = 28mA  BD140 beyz akımı
Kullandığınız transistörün hFE değerine ve yük akımınıza göre transistörün tam iletime geçeceği beyz akımını sağlamanız gerekir.
Bu değer 5,25mA ise BD140 beyzlerinde 4,3k direnç olmalıydı. (yani R1 için 820 ohm doğruysa R2 için yanlış)

Çalışma gerilimi 24V yazdığınız ve R2 de 12V ölçtüğünüz için sadoğan  o mesajı yazdı sanıyorum.
Pwm ile sürüyorsanız ve analog ölçü aletiyle ölçüyorsanız salınımlı 12V görmeniz normal.  ;)
PWM yoksa işiniz zor, transistörleri tam iletime sokamıyorsunuz ve transistörler ısınmıyor yani siz o motoru süremeyeceksiniz demektir.
Motora da 12V uyguladığınız anlamına gelir ve akım çektiğinizde transistörler aşırı ısınacaktır.
Son paragraf muhtemel yanlış anlama üzerine kurulan varsayımdır.  ;D Dikkate almasınızda olur.

Kolay gelsin.

Andromeda

Bu devre, yani ilk mesajımdaki devre "elo elektronik" dergisinin eski bir sayısında vardı. Baz dirençleri 820 ohm ve 1/4 W verilmiş ve devre 40 volta kadar kullanılır demiş.
Bu devreyi yapalı epey oluyor..
ve birşey söylemeyi unuttum, orjinal devrede BD237 ve BD238 kullanılmış, sanırım o zamanlar elektronikçi bana bd139 ve 140 vermiş,
bunlarda olur diye..o vakitler normal çalışmıştı  motorlar 9-12 V ile..
şimdi 24 volt ve motorlara seri direnç ile bu minik motoru deneyince farkettim ısınma olayını..
bu devreyi pic çıkışı ile kontrol ediyorum, 5v yani.
(Dirençler motora seri bağlı)

asma

Alıntı yapılan: elek - 04 Şubat 2014, 14:10:47
Bu devre, yani ilk mesajımdaki devre "elo elektronik" dergisinin eski bir sayısında vardı. Baz dirençleri 820 ohm ve 1/4 W verilmiş ve devre 40 volta kadar kullanılır demiş.
Bu devreyi yapalı epey oluyor..
ve birşey söylemeyi unuttum, orjinal devrede BD237 ve BD238 kullanılmış, sanırım o zamanlar elektronikçi bana bd139 ve 140 vermiş,
bunlarda olur diye..o vakitler normal çalışmıştı  motorlar 9-12 V ile..
şimdi 24 volt ve motorlara seri direnç ile bu minik motoru deneyince farkettim ısınma olayını..
bu devreyi pic çıkışı ile kontrol ediyorum, 5v yani.
(Dirençler motora seri bağlı)
Muhtemelen ELO da düşük voltaj uygulaması verilip ona göre direnç hesaplanmıştır.
Sürücü voltajı da besleme voltajı olabilir. Bu durumda dirençler aynı seçilebilir.
Benim arşivimde bulamadım devreyi tarih , link veya o sayfanın resmini eklerseniz inceleriz.

Besleme 24V , kontrol voltajınız 5V olduğu sürece dirençler aynı olmamalı.

Motor akımını ne ise ona göre hesaplanır.
R1=R3 ve R2=R4 olur.
Im=Ic  ,  Ic=IbXhFE  , Ib=(5V-Vbe)/R1 = 24V-(Vbe+Vce)/R2  olmalı.
Formülü ihmal edilebilir değerlerle yuvarlarsak 24V/5V = R2/R1 
(R1: 820 ohm ise R2: 3K9 olur)
Bence 390 ohm1/4W ve 2k2 1/2W uygun olur.  ;)

Kolay gelsin.