MPLAB X 'in Otomatik Kod Biçimlendiricisini Otomatik Çağırmak

Başlatan Tagli, 06 Şubat 2014, 17:42:12

Tagli

Malumunuz, MPLAB X'de Source->Format yolunu izleyerek vaya Alt-Shift-F'e basarak mevcut dosyadaki kodu hoş bir biçime getirmek mümkün. Hangi biçime geleceğinin de bir dolu ayarı var. Bu özelliği kullanmak da birkaç tık kadar kolay gözüküyor.

Derdim şu: Projemdeki bazı .c ve .h dosyaları başka bir program tarafından otomatik olarak oluşturuluyor ve MPLAB X'in kullanması için proje klasörüne atılıyor. Bunları oluşturan programı da MPLAB X'de proje ayarlarında ön komut olarak ekledim. Yani ben "build"e basınca önce bu harici program çalışıp dosyaları üretiyor, sonra MPLAB X devreye girip bunları XC16 ile derliyor. Elbette bu otomatik oluşan kaynak dosyaların görsel biçimi, elle yazılan dosyaların biçimine uymuyor.

Ben XC16 çalışmadan önce, harici program tarafından oluşturulan kaynak dosyalarının da MPLAB X'in otomatik biçimlendiricisi tarafından işlenmesini istiyorum. İnternette aratınca şu başlığı buldum ama ele gelir bir sonuç çıkmamış -  önerilen çözümler de Java için gibi. Yine aynı başlıkta adı geçen "GNU indent" programı belki işimi görebilir, ancak epey uzunca olan rehberine bakılınca, beni baya uğraştıracakmış gibi gözüküyor. Üstelik biçim tercihlerini tek merkezden yapma lüksünü de ortadan kaldıracak.

Ne yalan söyleyeyim, GNU indent ile uğraşmaya üşeniyorum. MPLAB X'de zaten olan otomatik biçimlendirme özelliğini dışarıdan çağırmanın bir yolu olsa benim için çok iyi olacak.
Gökçe Tağlıoğlu