Diyot Kesimde kilitleniyor

Başlatan mistek, 06 Şubat 2014, 19:25:24

mistek

Yok olmuyor bi türlü çözemiyorum.

Tamam şemayı bir kenara bırakırsak, en doğru sürme şekli nasıldır? Yeni baştan öğreneyim. Bootstrap sürücü üzerine teorik araştırma yaptım ama iş pratiğe gelince elimde patladı...
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

z

1N4148 yerine UF4007 kullanırsan iş görmesi gerekir.

Ancak mosu sürekli iletimde tutmamalısın. Arada bir mosu off yapıp tekrar on yapmalısın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mistek

Hocam bu şekilde çalışıyor birkaç kez devrede diyot sıkıntı çıkardı ama diyotları değiştirince sorun ortadan kalktı.

Sonra IC içerisindeki gibi push pull yapısı kurdum olmadı. Transistörleri değiştirdim bu sefer push pull transistörleri ısınıp yandı. Ya elimdeki malzeme çöp yada ben herşeyi yanlış anladım. Şimdi bootstrap entegresi ile olayı yeniden kavramaya çalışacağım.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

pisayisi

Push pull yapı kullanıldığında sorunlar önemli ölçüde ortadan kalkar ancak npn pnp yapıların eşdeğer modellerden seçilmesi isabetli olur. Ayrık elemanlarla aşağıdaki şema kullanıldığında pek sorun kalmayacaktır. Bootstrap kapasitesini 555 li osilatörle doldurup pwm işareti kullanmadan da kontrol yapılabilir nette bununla ilgili şemalarada ulaşabilirsin...
Murat

mistek

Push pull yapısı için en ideal transistöre nasıl karar verilir? BC817 ve BC807 birbirini sevmedi sanırım.

BC337 ile BC557 daha güzel çıkış verdi.(?)

z

Bu tip uygulamalarda push-pull transistorlerin cok da benzer olmasinin anlami yok. Hizli olsunlar, akimlari yeterli olsun.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mistek

Hocam anlam veremediğim bir şekilde transistörleri değiştirince testere dişli sinyal bi anda kare dalgaya dönüştü herşey normale döndü. Diğer transistörlerde bozuktur diye yenileriyle değiştirmiştim düzelmemişti.

Şimdi hayretler içerisinde osiloskop ekranına bakıyorum.

mistek

@pisayisi hocam verdiğiniz şemadaki gate direncine paralel diyotu devreme ekledim komple sürme kısmı 40mA civarında akım çekiyordu bu diyotu bağlayınca 30mA seviyesine düştü. Kesimi hızlandırdığı için bayağı fark etti dalga şeklide güzelleşti.