On-Off sürücü

Başlatan z, 08 Şubat 2014, 15:45:00

mistek

Resimleri buraya mı atayım zipleyip göndereyim mi? 20-30 resim var.

10kHz 8 volttan başlayıp 24v 20Khz e kadar denedim. On/off 3.3v PWM

Ek:
Motor 12v oyuncak araba motoru. 24v besleme ile boştayken 240-300 mA arasında akım çekiyor.

İndirmek için:
http://www.dosya.tc/server24/mSkJEO/lm2575_on_off.zip.html
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

z

Bazi dalga sekillerine anlam veremesemde motor devri degisiyor ve bu cip bu amacla da kullanilabilir o zaman.

Video cekme sansin varmi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mistek

Hangilerine anlam veremediniz hocam?

Evet motor devri belirgin olarak ayarlanabiliyor.

Malesef düzgün kameram yok. Telefonumda 2mp kamera var ama videoyu kaydetmiyor.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

LukeSkywalker

tamam da mosfetle isi halletmek varken neden bu şekilde yapıyorsunuz? 20khz çok yuksek bir frekans mi mosfeti basitçe anahtarlamak için?

z

@Mistek

Bazi dalga sekillerinde cok fazla jitter var. (Kirli gibi duranlar.)

Cipin bu sekilde kullanilabilmesine cok sevindim. Yardimin icin de tesekkurler.

@LukeSkywalker

3.3v ile surulebilen ve bu cipin kaplayacagi alana sigdirilabilen fiyat olarak da bu cip fiyatina yakin baska bir onerin varsa bilmek isterim.

mistek

O resimlerde persist süresini düşürmemiştim. Oluşan sinyali hemen ekrandan silmiyordu sonradan kapattım 38-43 resimler durağan hali.

Rica ederim hocam yardımım dokunduysa ne mutlu.

LukeSkywalker

2 adet transistör kullanılamaz mı?  Belki yer olarak çok az fark eder ama maliyet yarısı kadar bile etmeyebilir.

z

Evet frekans 20Khz. Bu deger gorece olarak goze dusuk gelebilir. Fakat peryod  50mikrosaniye demektir. 10 bit pwm kullandigimda en dusuk pals 48 ns eder.

Tamam dutynin en kucuk degerlerini kullanmayayim ama 1 kac mikrosaniyelik palsleri de elde etmeyi isterim.

Verdigin semanin benzeri, kapasitif eklentilerle dar palslere tepkisini iyilestirdigim surucumden de cok memnun degilim ve daha iyi cozumler ariyorum.

LukeSkywalker

Bülent hocam konu biraz dagilacak ama kapasitif eklentilerle nazil daralttiniz tepkisini? Aciklarsaniz sevinirim. Saygilar.

z

Mesela Q2 icin konusacak olursak, R1 uclarina paralel baglanacak minik bir kapasitor Q2 nin iletim ve kesim surelerini iyilestirir.

Fakat mevcut semada Q1'i iylestirmek bu kadar basit degil.Onu da iyilestirmek istersek devre kalabaliklasir.

LukeSkywalker

İletim suresini kisaltmasini anladim anlik kisa devre olup bir anda beyze yuksek gerilim ve akim uygulayarak aniden iletime geciriyor transistoru, fakat kesime giderken nasil bir etkisi oluyor? Ters gerilim mi uyguluyor beyze anlik olarak? İlk defa duydum boyle birseyi ve cok mantikli.

z

Evet kapasitede biriken yukler kesim aninda beyz emetor arasindaki yukleri azaltacak yonde oluyor. kapasitor uclarindaki kutuplamaya dikkat edersen kesim aninda negatif voltaj veriyor.

LukeSkywalker

Boyle incelikleri anlat iste başkan bize. :) Senden motor döndürmece konusunda tecrübelerini paylaşmanı istesem çok mu şey istemiş olurum? Teşekkürler.
Saygilar.