On-Off sürücü

Başlatan z, 08 Şubat 2014, 15:45:00

z

DC motor ve role sürmek için içinde 2 adet H bridge barındıran pahalı ve yer kaplayan çiplerden kullanıyorum.

Aslında benim H bridge yada yarım köprü ihtiyacım yok. 3 Adet DC motoru tek yönde çalıştırmak üzere PWM sinyalle on/off edebileyim yeterli.

3.3v (5mA) giriş sinyaliyle 20Khz de anahtarlayabileceğim sürekli 1...2A akım akıtabileceğim tercihen de iç piyasada bulunabilen malzeme öneriniz varmı?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Icarus

IRFZ44N + TC1410 (Tabii herşeyin düşük gerilim olduğunu varsayıyorum.)

sadogan

Pwm genliğini 5 volt vaparsanız IRL540 var.

sezgin05

Eğer GND ortak ise SLA702X serisi unipolar step motor sürücü entegrelerinden uygun olanını kullanabilirsiniz.

z

Elimde LM2575 olmadigi icin deneyemiyorum.

On-Off pininden 3.3v genlikte 20Khz Pwm uygulanacak.

Bu tasarimi deneyebilecek olan varmi?

pisayisi

Hocam LM2575 regülatör entegresinin on off pinine 20khz lik bir işaret uyuguladığınızda, bu regülatör neyapacağını şaşırır gibime geliyor. Bu tasarımın sağlıklı çalışacağını sanmıyorum, özellikle on off pini ile alakalı bir frekans eğrisi yok. Regülatörü gecikmeli start yaptırmak ve kapamak için konulmuş yavaş bir kontrol girişi olduğunu düşünüyorum.

Ancak sizin uygulamanıza uygun olarak 20khz lik çıkışınızı tek kasada olan npn pnp transistör çifti ile push pull sürün. Bu çıkışı soic kılıfa sahip ikili mosfetler var motorunuzuda bu mosfetlerle anahtarlayın. Daha çok laptop bataryalarının üzerindeki şarj modüllerinde bu tür yapılar kullanılmakta. Türkiyede bu tip komponentleri bulmak zor, dış sitelerde özellikle on semiconductor un ürünleri oldukça hesaplı...

Murat

z

PCB alaninin dusuk olmasindan dolayi sartlar beni cok zorluyor.

Verdigim semadan benim de cekincelerim var o yuzden deneme sansi olan birisinden yardim istiyorum.

Dediklerinizde haklisiniz fakat bu durumlar olmasin diye feadback girisini sifir yapip cipin cikisini kendi osc frekansi ile %100 pwm ile surecegini dolayisi ile 52 Khz den etkilenmeyecegini umuyorum. Blok semada flip flop tarzi devrecik goremedigim icin
devrenin calisacagina dair biraz olsun umudum var.

mistek

Hocam halen lazımsa deneyebilirim ?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

z

LM2576 ile yukarida semasini verdigim devreyi kurup on-off pininden 3.3v genlikte (5v da olur) pwm sinyal girip cikisa baglanan motorun hiz kontrolunun yapilip yapilamadigina bakmak gerekiyor.

Frekansi 20khz dedim ama odun verebilirim. Devreyi kurup motorun devir sayisi pwm/duty degeri ile ayarlanabiliyormu gormek istiyordum. Motor olarak kucuk bir oyuncak motoru yada minik el matkaplari denenebiir.

Giris voltajinin 24v olmasi gerekiyor. Dusuk voltajli motor baglanacaksa pwm duty degerini yuksek tutmakta (daha uzun On suresi daha kisa Off suresi) fayda var.

mistek

Hocam hazır kurulu bi çıkma devre var, motor yok ama on/off pinine sinyal uygulayıp Output bacağına bakayım isterseniz? Gerçi boştaki görüntü ne kadar işinize yarar bilmiyorum.

Ama bende bu kadar hızlı açıp kapamada verimli çalışacağını düşünmüyorum. Deneyip görelim.

Küçük araba motorları olacaktı bi bakayım.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

z

Motor yoksa siradan bir omik yuk de olur. Fakat Feedback bacagini topraga baglamak sart.

mistek

Lm2575-5 miş üzerindeki. Feedback toprağa bağlarsam yine çalışır mı?

Küçük bi motor buldum direk çıkışına lehimledim. Orjinal devredeki diyotu çıkarmadım girişteki kondansatörde duruyor.

z

LM2575-5 olur elbette. Bu semada cipin kac voltluk oldugunun hic onemi yok.Evet feedback kesinlikle topraga bagli olmak zorunda.
Giris voltaji ne ise aynen cikisa gececek. On-Off pininden anahtarlama yapilacak.

3V gibi kucuk bir motor kullanacaksan dikkatli ol. Yada ilk denemeyi 24v yerine 7..8v ile yap.

mistek

Motoru direk çıkışa bağladım.(Çıkış kondansatörüne paralel)

Bobinin olduğu yere aynen koymam lazım değil mi?

Sizin şemaya bakmamıştım. Şimdi düzeltiyorum hemen.

z

Semamiz asagidaki gibi.