Ayrık referans karşılaştırma

Başlatan mistek, 10 Şubat 2014, 21:20:41

mistek

Çok sayıda rölenin kontaklarından geri besleme almak istiyorum. Yani ben kontağı çek sinyali verdiğimde gerçekten yapışıp yapışmadığını tespit etmem lazım. Röle kontaklarındaki sinyallerin GND uçları birbirinden bağımsız olacak, Opamp ile ayrık referansların karşılaştırmasını nasıl yapabilirim?

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

z

Role kontaklari ile opto ledlerini yak. Opto cikislarini ortak GND de bulustur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mistek

Hocam her röleden led yakacak kadar akım akmayabilir. Analog sinyalleride yüklemek istemiyorum giriş empedansı yüksek bi çözüm bulmam lazım. Tabi birde pratik.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

rree

Ben çift kontaklı role kullandım. ikinci kontağını geri dönüş için kullandım..

mistek

Opamp bu işi yapabilir ama nasıl diye düşünmekteyim. Aslında basit bir karşılaştırıcı devre kurdum belli bir seviyeye kadar karşılaştırıyorum ancak giriş gerilimi yükseldikçe opampın girişi negatif potansiyele kayıyor bu noktadan sonra değer tespiti yapamıyorum.

mistek

Bu aradığım şey mi? Pek anlamadım.

z

Yorumlayacak devrenin GND'sine göre her bir role kontağının potansiyeli belirtilmezse bu soru havada kalır.

mistek

12v-5v-3.3v ve 2-5v  analog sinyal.

Karşılaştırıcı devre 3.3v ile beslenecek.

z

Alıntı yapılan: mistek - 10 Şubat 2014, 21:20:41
Çok sayıda rölenin kontaklarından geri besleme almak istiyorum. Yani ben kontağı çek sinyali verdiğimde gerçekten yapışıp yapışmadığını tespit etmem lazım. Röle kontaklarındaki sinyallerin GND uçları birbirinden bağımsız olacak, Opamp ile ayrık referansların karşılaştırmasını nasıl yapabilirim?

Koyu yazılmış yere göre verdiğin voltajların +12v  +5v +3.3v ve +2 -5v  bir birine bağlı fakat GND leri farklı diye mi yorumlanacak?

Bu eksik bilgi yüzünden soruda hala bir terslik var.

En iyisi şema ver.

mistek

Hocam olayın en sade hali bu. 2 farklı GND var ve ben rölenin girişi ile çıkışını karşılaştırmak istiyorum.

F.T

kontaktan geçen akımın ne olduğunu bilmiyorum ama en güzeli röle kontağına paralell bir opto bağla gnd olayından kurtul.kontak açık opto iletimde kontak kapalı opto kesimde.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

mistek

Sabit gerilim hatları için optonun ledini yakacak akım sorun değilde analog sinyaller yeterli akım akıtmayabilir birde yüke binince sinyal bozulur. Çözüm bulamazsam Analog sinyallerin akımlarını arttırma yoluna gideceğim artık başka çare yok.

Voltmetre gibi bişey lazım bana aslında uçları arasında fark yoksa 0V varsa 0 dan büyük değer gibi. Differansiyel opampla falan olur mu ki?

F.T

hocam opampla olur ama gnd referanslarınız farklı onu nasıl halledersiniz.

mesaj birleştirme:: 11 Şubat 2014, 14:28:35

röle kontak çıkışında volt varsa zaten röle kontağı geçiriyordur bu yeterli ise opto ile bu şekil basitçe olur.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

mistek

Alıntı yapılan: F.T - 11 Şubat 2014, 14:12:20
hocam opampla olur ama gnd referanslarınız farklı onu nasıl halledersiniz.

mesaj birleştirme:: 11 Şubat 2014, 14:28:35

röle kontak çıkışında volt varsa zaten röle kontağı geçiriyordur bu yeterli ise opto ile bu şekil basitçe olur.

Hocam opto ile halledilir ancak benim;

Alıntı yapılan: mistek - 11 Şubat 2014, 13:58:11
Sabit gerilim hatları için optonun ledini yakacak akım sorun değilde analog sinyaller yeterli akım akıtmayabilir birde yüke binince sinyal bozulur.