Türkiye de bulunan çok hassas regülatör entegresi arıyorum.

Başlatan rree, 11 Şubat 2014, 13:19:27

rree

Besleme gerilim 6 Volt. Komparatörün çıkış palslarını toplayacağım.Komparatör 3 volt tan 5 volta kadar çalışabiliyor.
    Beslemedeki en küçük değişiklik çıkışa etkiedeceğinden!  Besleme gerilimi oynamalarından ve sıcaklıktan etkilenmeyen regüle entegrsi
lazım.  Comparator devresi en fazla 100mA akım çekebilir.

Klein

bunun için regülatör değil, referans kullanman daha uygun olur bence.
TL431 piyasada bolca bulunur. ancak bunların çoğu %2 toleranslıdır.  TL431B serileri %0.5 toleranslıdır ve sıcaklık kararlılıkları da iyidir. İç piyasada rahat bulur musun bilmem?
Başka referanslar da var. Ama %1'nin altındakileri iç piyasada rahat bulamayabilirsin.
Bu tip referans çipleri ile  100mA  çeken bir devreyi regülatör gibi beslemen uygun olmaz. Bunun için ya çıkışı transistörle sürersin, ya da ( bence doğrusu)
karşılaştırıcıyı normal bir regülatör ile besleyip, stabil referans gerektiren kısımların gerilimini referans çipi ile sürersin.

rree

Komparatör çıkışı  100khz de sensöre göre yaklaşık 100ns pals  halinde. İki sn de gelen palsların ortalaması alınacak. Pals genliklerinin sabit olması gerekiyor. Pals çıkışlarını refars çipi bağlı transistöremi bağlayayım.

Mr_YAMYAM

Tarafımdan açılmış olan tartışma konusu size yardımcı olabilir.
http://elektronikprojeler.com/index.php/topic,4594.0.html
Türkiyede bulunabilir olması halen tarafımca araştırılmaktadır.

Klein

Darbe saymak için neden genliğin bu kadar stabil olması gerektiğini anlayamadım.

asma

Alıntı yapılan: Klein - 11 Şubat 2014, 17:15:11
Darbe saymak için neden genliğin bu kadar stabil olması gerektiğini anlayamadım.
Ya komparatör ya da sayıcı voltaj dalgalanmalarında hata yapıyor olabilir.
TL431 tek transistörle güçlendirilebilir, paralel regülatör yapısı bozulmadan da olur, seri regülatör olarak ta kullanılır.
Entegrenin referans geriliminin töleransı pekte önemli değil, sonuçta gerilim bölücü dirençlerle elde ediyoruz. Metal film dirençler ile %1 tölerans ve daha iyi ısıl etki sağlanmadıkça pek önemi kalmıyor. (%5 karbon direnç kullanırsak)

Yani TL431 bu iş için yeterli olur.  ;)

Darbelerin genlikleri üstlerinden azıcık kırptığımızda eşit olur.  ;D
Frekans daha düşük olsaydı bir direnç ve bir zener diyot bu işi hallederdi. (2,5~3V gibi bir değerde)
Fakat hız yüksek olunca işe yaramıyabilir. Bu iş için tl431 tek başına kullanılabilir mi, hızı yeter mi bilmiyorum.
Sinyal kırpıldıktan sonra yükseltme gerekir mi bilmiyorum. 2-3 tane 1N4148 seri bağlanıp hızlı zener yapılabilir. (belki)

Ya da darbeleri çekip uzatırsak ta genlikleri aynı olur.  ;)
Op-amplı komparatör devresi girişi lojik dönüştürücü gibi çıkışa aktarır. Genlik her zaman eşit olur.
Diğer bir yol da smith triggerli lojik kapı kullanmak.

Aklıma gelenler bunlar.
Kolay gelsin.

rree

Darbeleri saymayacağız.  Darbelerin genişliklerinin ortalaması alınacak.

mesaj birleştirme:: 12 Şubat 2014, 20:12:39

Eğer ben adc beslemesi ile komparatörü aynı yerden beslersem. Besleme kaynağını adc değişse bile 5 volt gibi görürse.
problem çözülmüş olacak. Pic'lerin içindeki adc  yapısı içinde referans gerilim kaynağı adc  bağlı mı değilmidir?
yani pic beslemesi 4volt oldu diyelim dac  bunu 5 volt olarak görürümü?