Opamp Offset Sorusu

Başlatan mistek, 13 Şubat 2014, 21:55:08

mistek

Kullandığım opamp'ın (Rail to Rail Output) giriş offset değeri yüksek. Küçük gerilimleri yükseltip akım okuma yapıyorum. Offset değeri problem oldu.

Belli bir değere kadar tablo yapmayı düşündüm. Başka türlü nasıl bu problemden kurtulabilirim?

Mesela Okuduğum değer - 96mV yapınca sonuçlar hatalı oluyor. Lineer gitmiyor.

Vin offset = 2mV
Kazanç= 48

Vin= 0 iken Vout= 96mV.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

magnetron

mesela OP07 opamp'da ofset sıfırlamak için
20 KOhm trimpot bağlantı bacakları var - 1 ve 8 yanılmıyorsam

bu senin opamp'da yok mu ?

mistek

Yok hocam. Lmv324 kullanıyorum.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Erol YILMAZ

Bahsettiğiniz opamp low side akim ölçmede iddiasi olan bir model değil en basta.

Mümkünse opampi değiştirin.

mistek

Evet duruma çok uygun bir opamp değil ancak aldım artık eldeki malzemeyi değerlendireyim istiyorum.

Çok hassas olmamak kaydıyla(100mA gibi) tablo oluştursam tutarlı olur mu?

984sami

Alıntı yapılan: mistek - 13 Şubat 2014, 22:48:10
Lmv324

Bu alette Vos max 7mv, IOS ve 50db CMRR yi de hesaplamaya eklesek mükemmel bir gürültü jeneratörü tasarlanabilir :) Bulabilirseniz P kodlu olanı kullanın veya biraz pahalı olmakla beraber MCP6024 VOS max 250uV, IOS 1PA, CMRR min 74db yada Texas ın TLC, TLV serileri var. Eğer full scala izin veriyorsa, negatif ölçüm yapmadığınız halde 1 volt gibi bir bias belirleyin.

OptimusPrime

seninkisi pek offset sorununa benzemiyor.
min inebileceği gerilim 60-180mV aralığındaymış zaten sende makul bir değer olarak 96mV ölçmüşsün.

bence;
- tablo vs ile uğraşma çünkü aralık çok geniş (60-180mV) tutturamazsın. sıcaklık değişiminden bile etkilenir.
- min 200mV veya bir diyot boyu ekleme yap yani opampı toplam devresi olarak çalıştır.
- mümkünse eviren ve evirmeyen girişlerin empedansları eşit olsun.

gibi...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

mistek

Aslında opampı alırken Shunt direnci daha yüksek hesaplamıştım offset değerinden uzakta olacaktım ama yanlış direnç ve yanlış opamp bir araya gelince işler çıkmaza girdi.

LM-LMV-LPV 324 ile "pin to pin" uyumlu önerebileceğiniz bir model var mı?

Erol YILMAZ

MCP6064 uygun görünüyor.

mistek

Hocam Türkiye'de bulabilir miyim? Adetli olmayacak 3-5 tane yeterli.

Erol YILMAZ

Microchip'in MCP6034, MCP6054, MCP6064, MCP6074 modellerinden birisini netten pek göremedim ama sormak lazım.

sadogan

TLC274 işinizi görebilir.

mistek

Alıntı yapılan: sadogan - 14 Şubat 2014, 12:43:33
TLC274 işinizi görebilir.

Fiyatıda çok iyiymiş ama besleme voltajı sıcaklık aralığında kurtarmıyor.

Opampların hepsi pin to pin uyumlu ne güzel. Baştan tereddüt etmiştim tekrar uğraştıracak diye. Digikeyden alsam kaç günde gelir ?

sadogan

Besleme geriliminiz 3.3 voltmu

mistek

Evet hocam. İlaveten sıcaklık aralığıda -+ değişiyor.