Şehir şebekesi GND ve diğerleri

Başlatan mistek, 16 Şubat 2014, 18:14:09

mistek

Son zamanlarda bütün GND çeşitleriyle problem yaşıyorum.

Şöyle ki,

Şehir şebekesi->güç kaynağı->smps->DVR kayıt cihazı ve bundan çıkan S video kablosu.

İnverter->Televizyon , S video kablosu -> Televizyon.
İnverter tamamen şebekeden bağımsız. Hatta toprak hattı bile ayrı bir kablo ile toprağa çakılı.

Televizyondaki kamera görüntüleri çok bozuk gözüküyor yatay çizgiler halinde karıncalar geziyor.

Ayrıca dizüstü bilgisayarımıda inverterdan(tam sinüs) çalıştırınca mouse imleci titriyor. Şarjdan çıkardığımda düzeliyor.

Kimi nereye bağlamam lazım ki herkes güzelce çalışabilsin?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

t2

Toprak hattı ayrı kablo ile niye bağlı? önce UPSe girsin. oradan diğerlerinin toprağına gitsin. Muhtemelen UPSin aslında hiç toprağı yok bu yüzden sorun çıkıyor. önce UPSin toprağını sağlamlayalım.

Sağlam bir toprak hattı bulup tüm GND leri oraya bağlayabilirsiniz. Bilhassa UPS için topraklama çok önemlidir. Bunun toprağı sağlam olursa buna bağlı cihazlarda pek sorun olmaması beklenir.

mistek

Evet UPS'in hiç toprağı yok toprağı bağlayacak biyeride yok sadece topraklı prize bağlanıyor. TV ile DVR arasında mesafe çok o yüzden toprak hatlarını ayırmak zorunda kaldım.

Eğer ki S video kablosunu hiç inverter sistemime bağlamazsam PC de sorun yaşar mıyım? Mouse imleci touchpad kullanınca titriyor.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

t2

UPSi bağladığınız topraklı prizin toprağı sorunlu gibi.  UPS toprağı çok sever. Çeşitli ölçümler, referanslar toprağa göredir. Hele tam sinüs UPSim var diyorsanız mutlaka toprağı sağlıklı olması gerek. Aslında bunu da kontrol edip hiç çalışmaması gerek. Çalışmasa daha iyi olur. UPSin sağlam toprağı olması şart.

mistek

UPS'i ayırdım Akü-inverter grubunu ayrı olarak kullanıyorum şimdi yine mouse imlecini durduramadım. İnverterın üzerindeki GND noktasından 10mm2 bakır tel ile 1metre bakır çubuğu toprağa çaktım. Önceden dizüstü bilgisayarın metal kısımları elektrik çarpıyordu topraklamadan sonra kesildi ama imleç kendini kaybetti. Normal mouse takıncada problem yok sadece touchpad'te titriyor şarjdan çıkarınca düzeliyor.