C kodlarını aklında tutma hakkında

Başlatan unknownperson, 18 Şubat 2014, 11:45:42

unknownperson

Merhaba, bu dönem C programlama öğreneceğiz. Ben geçen sene ve geçen yaz öğrenmiştim fakat kodları hep unuttum ve okulda gördükten sonrada
unutacağımı düşünüyorum. Sizce ne yaparsam unutmam. Sonuçta daha 3 senem var mezun olunca C kodları nereden aklıma gelicek ,
şimdi sık sık kullanın diyeceksiniz ama diğer derslerle ilgilenmekten gene unutacağım. Bu yüzden bu dönem C dersiyle ilgili
nasıl bir çalışma yaparsam kodları çok iyi aklımda tutabilirim ? ve konuları çok iyi kavrayabilirim ? Yardımcı olursanız sevinirim.

t2

1 tane A4 kağıdı hazırlayalım. Kağıdı önce bilgisayar ortamında güzelce  dolduracağız.   Karecikler kutucuklar olacak.

While böyle yazılır if budur. variables budur struct şudur, misal budur. include <> olursa öyle parantez olursa şöyledir gibi. topu topu 10 başlık olur sanırım.

Hepsi a4 kağıdına sığacak. Sığmadıysa fontu biraz küçültebilirsiniz.

Kağıdı güzelce doldurup çıktı aldıktan sonra zaten biraz ezberlemiş olacaksınız. Ezberlemesenizde sorun yok. kağıda bakar hatırlarsınız. Kağıdı çok sevdiyseniz PVC kaplatabilirsiniz. Eskidikçe bir daha basar yeniden kaplatırsınız.

Böyle bir belge bende mevcut değil . Yaptıktan sonra bize de verin. biz de bastıralım ya da bilgisayarda bulunsun. Hem sizin bilgisayar göçünce size veririz.

Sadece C dersiyle ilgili değil, Matematik vs tüm derslerin  a4 ebadında özet kağıdı olması gerekir. çok yararlıdır. Galiba enson lojik analiz dersi için yapmıştım. flip floplar Dtipi T tipi onlar yazılmıştı. 20 sene mi ne olmuş.

MrDarK

Çok fazla bir kod ya ; C'de zaten olay matematik ve algoritma , while if for standart şeylerin dışında çokta fazla kod bilmek gerekmiyor genel matematiğin yazılım dilinde yazılışlarını ezberlemek yeterli ;

Mesela and için & or için | gibi şeyleri bilmek önemli.

Tabi şahsi fikirlerim herkesin fikirlerini değerlendir 
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

izzethoca

sürekli uygulamalar yaparsan kodlar ister istemez aklında kalıyor

JKramer

http://www.tutorialspoint.com/cprogramming/index.htm
http://cslibrary.stanford.edu/101/ (EssentialC.pdf)
http://c-faq.com/index.html

Buna benzer başka siteler, dökümanlar,vs. bulunabilir. Takıldığınız, unuttuğunuz konuyu doğrudan Google'da "how to ... in c" şeklinde de arayabilirsiniz. Bir de sadece programlama dili değil, kullanmadığınız her şeyi unutursunuz.

muhittin_kaplan

Kodlari aklimda tutmam. Yanimda kitap bulundururum

Yuunus

komutu ogrenmissen zaten hatirlamana gerek kalmiyor yok ogrenememissen zaten hatirlasanda genel kulturden oteye gitmiyor.

mufitsozen

linkdeki dokuman (ANSI C 2.2 icin) yazicida onlu arkali olarak basilir.
Duzgun bir sekilde lamine edilir.
Tanidik bir matbaada kat yerlerinden 3 kat yapilacak sekilde katlanir,
Cebe konur takildikca cikartilip okunur.

http://www.digilife.be/quickreferences/QRC/C%20Reference%20Card%20%28ANSI%29%202.2.pdf
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

CoşkuN

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: mufitsozen - 18 Şubat 2014, 14:56:35
linkdeki dokuman (ANSI C 2.2 icin) yazicida onlu arkali olarak basilir.
Duzgun bir sekilde lamine edilir.
Tanidik bir matbaada kat yerlerinden 3 kat yapilacak sekilde katlanir,
Cebe konur takildikca cikartilip okunur.

http://www.digilife.be/quickreferences/QRC/C%20Reference%20Card%20%28ANSI%29%202.2.pdf
biz bunu ayetel kürsi için yapardık.

armsistem

Hocam merhaba , yazılım ile ilgili ilk öğrendiğim komutları aklınızda tutmaya çalışmayın neyi nasıl olabileceğini öğrenin demişti hocam.

Alıntı yapılan: unknownperson - 18 Şubat 2014, 11:45:42
Merhaba, bu dönem C programlama öğreneceğiz. Ben geçen sene ve geçen yaz öğrenmiştim fakat kodları hep unuttum ve okulda gördükten sonrada
unutacağımı düşünüyorum. Sizce ne yaparsam unutmam. Sonuçta daha 3 senem var mezun olunca C kodları nereden aklıma gelicek ,
şimdi sık sık kullanın diyeceksiniz ama diğer derslerle ilgilenmekten gene unutacağım. Bu yüzden bu dönem C dersiyle ilgili
nasıl bir çalışma yaparsam kodları çok iyi aklımda tutabilirim ? ve konuları çok iyi kavrayabilirim ? Yardımcı olursanız sevinirim.

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 18 Şubat 2014, 12:34:09
Kodlari aklimda tutmam. Yanimda kitap bulundururum

unknownperson

Aslında kodları aklımda tutmaktan çok şöyle bir tedirginliğim var; C'yi öğrenip öğrenemediğimi , iş hayatında kullanmak için yeterli olup olmadığını nasıl anlayabilirim ?

Icarus

C için bir memory leak tespit kütüpanesi yazabiliryorsanız, muhtemelen yeterlidir.

unknownperson

Alıntı yapılan: Icarus - 20 Şubat 2014, 18:59:30
C için bir memory leak tespit kütüpanesi yazabiliryorsanız, muhtemelen yeterlidir.
Şuan bu konularda bilgim olmadığından dolayı kafamda çok soru işaretleri var, okullarda memory leak tespit kütüphanesi yazabilecek kadar bilgi veriliyor mu ? Kendimi sadece okulda öğretilenlere adamam yeterli midir ?

Icarus

Bilgisyar Müh. okuyorsanız muhtemelen vermeleri gerekir diye düşünüyorum. Yok sadece bir dönem C dersi alıyorsanız hayır.