7805 ısınma sorunu

Başlatan _MeRKeZ_, 19 Şubat 2014, 15:04:12

_MeRKeZ_

Merhaba arkadaşlar,

7805 entegresiyle 12V'u 5V'a çekiyorum. Kullandığım devre şeması ise yukarıdaki gibi. Yalnız bu işlemi yaparken 7805 çok ısınıyor. Buna sebep olarak giriş geriliminin yüksek olmasını düşündüm. Aynı devreyi aynı gerilimle yüksüz kurdum herhangi bir şekilde ısınma olmadı. Çektiği akımı ölçmeye karar verdim. 7805'in 3.bacağıyla toprak arasındaki akımı ölçtüğümde -3A gibi bir değerle karşılaştım. Sanırım sorunun sebebi bu. Kullandığım devrede 7805 bir adet mikrodenetleyici, bir adet LM1117 ve direnç gibi elemanları besliyor aşırı akım çekecek bir durum söz konusu değil. Sorunun sebebi sizce ne olabilir?

pea

Pek açıklayıcı olmamışsınız ama.
-3A'i ölçerken nasıl ölçtünüz anlamadım, kısadevre mi?
Devreniz 100mA çekse bile 0.7W, soğutucusuz entegreyi güzelce ısıtmaya yeter.

_MeRKeZ_

Bu şekilde ölçüyorum. + ve - ölçü aletinin bacakları

EGE

12V - 5 V= 6 volt fazlalık var buda size ısı olarak geri dönüyor ancak 7805 den 1 amper bile çekemesizniz aşırı ısınır eğer giriş beslemesini 9 volt ile besleme imkanınız var ise 9 volt ile besleyin,

Akım ölçmek için ise voltmetreyi akım kademesine alın volt metrenin probunun 1 tanesini yüke bağlayın diğerini de 7805 in çıkışına bağlayın .

Okan AKÇA

mc 34063  bütün sorunlarınızı çözecektir.

_MeRKeZ_

Yeniden ölçüm yaptım. 7805'in çıkış ucunda 210 mA civarı bir akım var. Bunun 48mA civarı LM1117'ye gidiyor

Erol YILMAZ

Aynı yere bulabilirseniz orjinal LM2575-5 çok iyi olur.
Bulamazsanız MC34063'ü deneyebilirsiniz.

Okan AKÇA

mc34063 fiyat performans olarak cok başarılı bir ürün ancak sonuna  adcli bir işlem yapılacak ise opsiyonel filitre koymakta yarar var.

Z80

7805 üzerinde 1.5 watt harcanıyor. 2-3 cm'lik bir soğutucu aşırı ısınmasını engellemeye yeterli gelecektir.

Erol YILMAZ

Picproje dergisi 1. Sayi
Konu Basligi : Lineer sistemlerde isinma