RF modülleri çalıştıramadım.

Başlatan Recep METE, 22 Şubat 2014, 23:38:18

Recep METE

Aldığım alıcı ve verici rf modüllerini bir türlü çalıştıramadım.İsisde çok güzel çalışyor.Uyandırma komutları falan herşey var.Kodlar şu şekilde:Verici;
#use delay(clock=4M)
#use rs232(baud=600,parity=N,xmit=pin_C6,rcv=pin_C7,bits=8)
void main()
{

while(1)
{
set_tris_b(0xF);
output_b(0x00);
if(input(pin_a0))
{
putc(0b01010101);
putc('X');
putc('A');
delay_ms(50);
}
if(input(pin_a1))
{
putc(0b01010101);
putc('X');
putc('B');
delay_ms(50);
}

}}

Alıcı:
#use delay(clock=4M)
#use rs232(baud=600,parity=N,rcv=pin_c7,bits=8)

char e;

void main()
{
set_tris_b(0x00);
output_b(0x00);
while(1)
{
if(getch()=='X')
{
e=getch();
if(e=='A')
{
output_high(pin_b0);
}
if(e=='B')
{
output_low(pin_b0);
}

}
}
}

İsiste çok güzel çalışıyor.Buda resmi:(resmin üzerine tıklarsanız büyük halini görebilirsiniz.)
[IMG]http://img493.yukle.tc/thumbs/2312hhhhh.JPG[/img]

Bir de aldığım modülün alıcı modülü aşağıdaki  şekildeki gibi  dört bacaklıiki tane data bacağı var.Ben bunların birini mi kullanacağım.Acaba sadece üç bacağı kullansam yeterli mi.Anten ve yanıda ikinci grnd var.Bunları kullanmazsam olur mu?Bir de modülleri çıkarıp kablo kullandım rx---tx,tx--rx arasına yine olmadı.Bu işin çözümü nasıl olmalı,uyandırma komutu yanlışsa bu modülün uyandırma komtunu nasıl bulacağım.Yardımlarınızı bekliyorum.

[IMG]http://img493.yukle.tc/thumbs/805420140222_184128.jpg[/img]

[IMG]http://img493.yukle.tc/thumbs/200520140222_184142.jpg[/img]
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

reco

ben de tam manasıyla çalıştıramamakla birlikte;
putc('X');
putc('A');
putc('B');
burdaki X,A,B yerine hexadmeical sayılar yollarsan uyumsua da olsa çalışıyor.

Recep METE

Arkadaşlar buda isisteki çalışmasının videosu;ilerde breadboard üzerindeki devremin videosunuda yükleyeceğim.
http://youtu.be/hQ9niYsVRLQ
%100 %100 Ekle İptal 
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

Recep METE

Bu küçük program isiste çalıştığına göre normal şartlarda breadboard üzerindeki devrede de çalışması gerekmez mi?Ancak rf modülleri alıp kablo ile bağladığımda bile çalışmadı.Şaşrdım.

predator

Data yolunu 10k ile pull up yapmayi dene, bir de isise fazla guvenme butun sartlari ihmal ederek simulasyon yapiyor

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: semfero - 22 Şubat 2014, 23:38:18
Bir de modülleri çıkarıp kablo kullandım rx---tx,tx--rx arasına yine olmadı.
Bu işin çözümü nasıl olmalı,uyandırma komutu yanlışsa bu modülün uyandırma komtunu nasıl bulacağım...

Rx Tx ile Tx Rx öncelikle çalışmalı !

2. konu olarak gönderdiğin sinyalin alıcıdan nasıl çıktığını skopla bir incele,
Hatta sinyal göndermezken ki çıkışını da incele !

Bu şekilde takip edersen sonuca ulaşacağını düşünüyorum.

selimkoc

uyandırma verisi için 0xAA veya 0x55 hex değerlerini göndermelisin. Ardından eşlik bilgisini ve daha sonrada göndereceğin veriyi göndermelisin.

SpeedyX

Niye aynı konular tekerrür ediyor? Forumu inceleyin lütfen, sadece kendi konunuzu değil.

Recep METE

Alıntı yapılan: selimkoc - 23 Şubat 2014, 16:04:58
uyandırma verisi için 0xAA veya 0x55 hex değerlerini göndermelisin. Ardından eşlik bilgisini ve daha sonrada göndereceğin veriyi göndermelisin.

Hocam ben internette bulduğum hazır kodda "putc(0b01010101);" şeklinde almıştım.Bu uyandırma kodu yerine mi "0xAA veya "0x55" yazacağım.Yardımınızı bekliyorum.

xfrieyt

Uyandırma komutlarında bi karışıklık olmuş baktığımda. Soru şu eğer elinizde udea nın alıcısı varsa putc(ox00) putc(0x55) putc(0xFF) 5 er tane göndermeniz gerek . Datasheetlerde yazar bunlar. Daha sonra keymarklar 3.3 v ile çalışır. Basit bi 2 harf ile şifreleme olmaz.Masanın üzerindeki telefondan dahi etkilenir. 1 metre uzaklaştır dene. Manchester Encoding olayını araştır . Sendeki sorun donanımsal muhtemelen . Kolay gelsin

Recep METE

Alıntı yapılan: xfrieyt - 24 Şubat 2014, 07:24:49
Uyandırma komutlarında bi karışıklık olmuş baktığımda. Soru şu eğer elinizde udea nın alıcısı varsa putc(ox00) putc(0x55) putc(0xFF) 5 er tane göndermeniz gerek . Datasheetlerde yazar bunlar. Daha sonra keymarklar 3.3 v ile çalışır. Basit bi 2 harf ile şifreleme olmaz.Masanın üzerindeki telefondan dahi etkilenir. 1 metre uzaklaştır dene. Manchester Encoding olayını araştır . Sendeki sorun donanımsal muhtemelen . Kolay gelsin

Hocam küçük bir örnek verirmisiniz.Ben bu rf işlerine yeni başladım.Çok acemisiyimde.

Recep METE

Arkadaşlar rf modülleri çalıştıramadım. Hiç tık yok. Sadece basit bir led yak söndür yapacaktım. Hevesim yarım kaldı. Bread boarda kurduğum devre resimlerini yüklüyorum. Acaba nerede yanlış yaptım.Direnç.net ten aldığım alıcı ve verici rf modüller udeanın değil. Ne marka olduklarını da bilmiyorum.  Keşke Udea'nın rf modüllerini alsaydım.

[IMG]http://img493.yukle.tc/thumbs/394320140224_204326.jpg[/img]

[IMG]http://img493.yukle.tc/thumbs/610020140224_204309.jpg[/img]

mustafa_cmbz

Devreni pcb üzerine taşı.Böyle denemelerde board üzerinde çok temiz işçilik yapman lasım ve board'ın sağlam olması lasım.En ufak bir temassızlık yanıltır.

Bunun haricinde kullandığın devrede neden kristalin ayaklarından şaseye 22pf kondansatör yok ?

Kullandığın haberleşme kodları kaç kbaud ta çalıştırılıyor ? pic'İn donanımı yani kristalin ve pic 'İn buna müsait mi?

aynı şeyi yaşayanlar olmuş forumda ve bende yaşadım

dorji modüller ile haberleşmem gerekiyor.Default olarak 9200 e set edilmiş.Ayarı biraz karışık olduğu için bu hızda haberleşmem lasım.Bunun için kristalsiz devre kuranlar çok sıkıntı çekmiş hatta kurduğunuz devrelerde yazılım diliniz der ki 10mhz kristal kullanırsan donanımsal olarak şu komutla şukadar hız a çıkabilirsin vs. vs. vs.

Bu tarz şeyleri atlamaman lazım.İlk önce işe pcb tasarlayarak başla protonda yazıyorsan yardımcı olurum..

Recep METE

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 26 Şubat 2014, 01:35:30
Devreni pcb üzerine taşı.Böyle denemelerde board üzerinde çok temiz işçilik yapman lasım ve board'ın sağlam olması lasım.En ufak bir temassızlık yanıltır.

Bunun haricinde kullandığın devrede neden kristalin ayaklarından şaseye 22pf kondansatör yok ?

Kullandığın haberleşme kodları kaç kbaud ta çalıştırılıyor ? pic'İn donanımı yani kristalin ve pic 'İn buna müsait mi?

aynı şeyi yaşayanlar olmuş forumda ve bende yaşadım

dorji modüller ile haberleşmem gerekiyor.Default olarak 9200 e set edilmiş.Ayarı biraz karışık olduğu için bu hızda haberleşmem lasım.Bunun için kristalsiz devre kuranlar çok sıkıntı çekmiş hatta kurduğunuz devrelerde yazılım diliniz der ki 10mhz kristal kullanırsan donanımsal olarak şu komutla şukadar hız a çıkabilirsin vs. vs. vs.

Bu tarz şeyleri atlamaman lazım.İlk önce işe pcb tasarlayarak başla protonda yazıyorsan yardımcı olurum..

Hocam teşekkür ederim, dediklerini dikkate alacağım.

Digimensch

eger uygulamayi gercek deneme yapacaksaniz INVERT komutu  #use satirina eklenmeli.

su sekilde
alicida #use rs232(baud=600,parity=N,rcv=pin_c7,bits=8,INVERT)

ISIS'de deninrken bu satir cikartilmali!!