Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

RF modülleri çalıştıramadım.

Başlatan Recep METE, 22 Şubat 2014, 23:38:18

Recep METE

Alıntı yapılan: Digimensch - 02 Mart 2014, 18:24:38
eger uygulamayi gercek deneme yapacaksaniz INVERT komutu  #use satirina eklenmeli.

su sekilde
alicida #use rs232(baud=600,parity=N,rcv=pin_c7,bits=8,INVERT)

ISIS'de deninrken bu satir cikartilmali!!

Hocam, bu INVERT komutu sadece alıcıya mı eklenecek yoksa hem alıcı hem de vericiye mi eklenecek.Yanıtınızı merakla bekliyorum.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

Recep METE

eger uygulamayi gercek deneme yapacaksaniz INVERT komutu  #use satirina eklenmeli.

su sekilde

Hocam dediğiniz gibi yaptım(sadece alıcı kısmına) yine rf modüllerde hiçbir tık yok.Ben bu rf modülleri en ucuz olanından "direnç.net" ten almıştım.Acaba udea'nın modüllerini mi sipariş versem.
  Birde rf modülleri çıkarıp "rx-tx" arasına  kablo takıyorum yine butonla led yakıp söndüremiyorum.Onda da tık yok.Nerede hata yaptığımı bulamadım.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

Recep METE

su sekilde

Hocam Allah senden razı olsun modüller çalıştı."invert" kodu olayı çözüyor.Bilmeyenler bilsin,duymayanlar duysun.Olay tamamdır.

baran123

Alıntı yapılan: semfero - 05 Mart 2014, 23:30:28
Hocam Allah senden razı olsun modüller çalıştı."invert" kodu olayı çözüyor.Bilmeyenler bilsin,duymayanlar duysun.Olay tamamdır.
Merhaba bende böyle bir çalışmaya başlıyorum fakat ilk defa, rica etsem kodların son halini paylaşır mısınız inceleyip denemek isterim

İyi çalışmalar.

ozay34

sorununu çözmene sevindim.aynı sorunu bende yaşıyorum.lcdye rf modülleriyle yazı yazdırıyorum.yazıyor ancak.ben butona basmadan kendi yazıyor.isiste çalışıyor.devre bağlantılarnda sorun yok.simülasyondan farklı bir şekilde çalışması şaşırtıcı.

Recep METE

Rf modüller arasında veri alışverişi için butona bastığımda hehangi bir işlem yapmıyor ancak elimi butona bağlı olan dirençleden birine dokunduğumda rf'den veri gönderimi oluyor.Elimle dirence dokunmazsam veri alışverişi olmuyor.acaba bunun çözümü nasıl olmalı.Yardımsever forum üyelerine duyrulur.

jrcapa

Daha önce söylenmiştir; devre boarda kurulu ise böyle sıkıntılar olabilir. Ya da buton bağlantısında yanlışlık olabilir ya da pull up lar, kondansatörler, set_tris_a(0xff) vs..

Recep METE

Olayı çözdüm arkadaşlar.Sizleinde dediği gibi tamamen breadbord  hataları yüzünden.Şimdi herşey normal.

Recep METE

Alıntı yapılan: baranekrem9 - 06 Mart 2014, 00:18:17
Merhaba bende böyle bir çalışmaya başlıyorum fakat ilk defa, rica etsem kodların son halini paylaşır mısınız inceleyip denemek isterim

İyi çalışmalar.

Arkadaşım rf modülleri "direnç.net" ten,kristalli olanından aldım.Fiyaı gayet makul.(http://www.direnc.net/433MHZ-RF-ALICI-VERICI-KRISTALLI-TAKIM,PR-1580.html)
Kodları aşağıda veriyorum.Ben denedim çalıştı.Kodlarda bir sorun yok.İsis şeması sayfa başlarında var.Ha birde rf modüllerini takmadan iki pici kablo ile bağlayıp"rx-tx" dene,çalşırsa rf modüllerde çalışır.Regüleli(7805) kullanırsan daha iyi olur yoksa belki çalışmayabilir.

VERİCİ:
include <16f877.h>
#fuses xt,nowdt,nobrownout,nolvp,nocpd,noprotect,noput   
#use delay(clock=4M)
#use rs232(baud=600,parity=N,xmit=pin_C6,rcv=pin_C7,bits=8)
void main()
{

while(1)
{
set_tris_b(0xF);
output_b(0x00);
if(input(pin_a0))
{
delay_ms(10);(while(input(pin_a0));
putc(0b01010101);
putc('X');
putc('A');
delay_ms(50);
}
if(input(pin_a1))
{
delay_ms(10);(while(input(pin_a1));
putc(0b01010101);
putc('X');
putc('B');
delay_ms(50);
}

}}

ALICI:
include <16f877.h>
#fuses xt,nowdt,nobrownout,nolvp,nocpd,noprotect,noput
#use delay(clock=4M)
#use rs232(baud=600,parity=N,rcv=pin_c7,bits=8,stop=1,invert)
int i;
char e;

void main()
{
set_tris_b(0x00);
output_b(0x00);
while(1)
{
if(getch()=='X')
{
e=getch();
if(e=='A')
{
for(i=0;i<=4;i++){
output_high(pin_b0);
delay_ms(250);
output_low(pin_b0);
delay_ms(250);
}
}
if(e=='B')
{
for(i=0;i<=4;i++){
output_high(pin_b1);
delay_ms(250);
output_low(pin_b1);
delay_ms(250);}
}
}

}
}

Takıldığın noktalarda yardımcı olurum.

baran123

Teşekkür ederim İyi Çalışmalar.

Recep METE

İsis denemelerinde  "invert" komutunu kaldırın.Yoksa  isisde kurduğunuz devre çalışmaz.Gerçek devrede bu komutu ekleyip öyle çalıştırın.