Tebrik etmek lazım

Başlatan mistek, 26 Şubat 2014, 20:54:46

Faraday

Alıntı yapılan: mistek - 15 Mart 2014, 17:51:48
"11. Yaşındaki Eray AKTOKLUK Türkiye Şampiyonu Oldu"

http://www.elektrikport.com/fotoport/odtu-robot-gunleri-sampiyonu-cocuk-muhendis/1230
Çocuğu tebrik ediyorum.

Odtü 'ye de yazıklar olsun diyorum, bu nedir arkadaş !

Degerinde değil o, Değerinde olacak  >:(

İki yüz Türk Lirasına da muhtaç kalırlar inşallah, bu ödülü bile verirken eli titreyen akademisyen takımı  >:(

Daha ağırda yazardım o komedisyen takımına lakin çocuğun başarı konusunu geride bırakmak istemedim  >:(

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: Faraday - 15 Mart 2014, 18:26:50
Çocuğu tebrik ediyorum.

Odtü 'ye de yazıklar olsun diyorum, bu nedir arkadaş !

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Degerinde değil o, Değerinde olacak  >:(

İki yüz Türk Lirasına da muhtaç kalırlar inşallah, bu ödülü bile verirken eli titreyen akademisyen takımı  >:(

Daha ağırda yazardım o komedisyen takımına lakin çocuğun başarı konusunu geride bırakmak istemedim  >:(

Burada ODTÜ'ye bilip bilmeden sallamışsınız. Türkiye'nin en büyük üniversitelerinden birisinin  akademisyen takımına giydirmişsiniz ama bu yarışmayı düzenleyenler akademisyen değil, öğrenciler bu bir . Dikkat ederseniz orada ödülü verenin ismi yazıyor. "roboweb." Başka hediyelerin yanısıra roboweb isimli sponsor da 200 tl'lik hediye çeki vermiş. 
Ne kadar kolay bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak. Bu kadar ağır cümleler yazmadan çnce birazcık zahmet edip araştırmak lazım ama zor tabi böyle şeyler.
Bunları ODTÜ'yi savunmak için yazmadım, haksızlığı gördüğüm için yazdım.
Kolay gelsin..

Yuunus

Aslında şaşılacak birşey de yok; çocukken ufuklar daha bir yakın geliyor insana, birçok şey daha bir duru görünüyor, elbetteki yardım almıştır, yönlendirilmiştir, sonuçta gaz verecek birşey lazım. Lakin biraz da imkan meselesi, ben oyaşlardayken oyuncak yapmak için teyp motorunu, kondansatörü  dede yadigarı teypten yürütüyordum. sene 2014, neredeyse dizayn modunda chip programlanıyor. Helal olsun %10'u doğru olsa yeter.

Faraday

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 16 Mart 2014, 14:08:59
Burada ODTÜ'ye bilip bilmeden sallamışsınız. Türkiye'nin en büyük üniversitelerinden birisinin  akademisyen takımına giydirmişsiniz ama bu yarışmayı düzenleyenler akademisyen değil, öğrenciler bu bir . Dikkat ederseniz orada ödülü verenin ismi yazıyor. "roboweb." Başka hediyelerin yanısıra roboweb isimli sponsor da 200 tl'lik hediye çeki vermiş. 
Ne kadar kolay bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak. Bu kadar ağır cümleler yazmadan çnce birazcık zahmet edip araştırmak lazım ama zor tabi böyle şeyler.
Bunları ODTÜ'yi savunmak için yazmadım, haksızlığı gördüğüm için yazdım.
Kolay gelsin..
Burada konu aslen beceriksizlik. Bundan daha az popüler olan bir konuda, bildiğimiz markalardan 2-3 gün içinde XX bin TL sponsorluklar toplamıştım.
Ayrıca, organizasyonda İTÜ 'nin de, YTÜ 'nin de adı geçseydi aynı şeyi yazardım. Siz konuyu, Odtü 'nün Makina Mühendisliği Bölümünün, bir odasında, bu organizasyonu yapan öğrencilere indirgemeye çalışıyorsunuz.
Ben ise, elektroniğe gönül veren insanların ülkemizde teşvik edilmediklerinin altını çizmeye çalışıyorum.
Ve, Ebay 'den kargo dahil 40 TL ye alabileceğim (Arduino Mega 2560 R3) bir board u 145 TL gibi astronomik bir rakama satan sitenin verdiği 200 TL ödül komedisini de alkışlayacak değilim.

yusuffyk

Ben de kendisini bu alana yönlendirenleri, projelerinde destek olup fikir verenleri can-ı gönülden tebrik ediyorum.
Sanırım iyi bir ailesi var.
http://yusuffyk.com  ||  http://www.youtube.com/yusuffyk

DEno_12

Bugün 13. sü düzenlenen ODTÜ robot günlerinde labirent kategorisini sadece 2 robot bitirebildi. İkisi de Eray'ın robotlarıydı.

Eray'la 2014 yılında İTÜRO'nun labirent çözen kategorisini tek bitiren kişi olduğunu öğrendiğimde tanıştım. Ben tanıştığımda PID'yi yemiş yutmuştu. Öğrendiklerini gerçekten kendi çabasıyla internetten öğrendiğine şahit oldum. Çağımız çok farklı bir çağ.

Eray, 5 yaşında, babasının ilgisini farketmesiyle TEES setlerine başlamış. İlk TEES setinin yetmediğini söyleyince babası ikincisini alıp gelmiş. Kalan herşeyi de internetten öğrenip evde PCB baskı işlemlerini de anlatarak babasına yaptırmış. Teknik anlamda gerçekten yetkin. Su gibi öğreniyor. Kendisine kefilim. Çoğumuzdan daha bilgili ve bu ülkemiz adına gurur verici.

2 yıldır Eray gündemde fakat kazandığı ödüller dışında kimse Eray'a sponsor olmadı. Sanayi bakanı bile Eray'la görüşüp tanıştı ama yine de maddi bir sponsorluk olmadı. Ülkemizde böyle yetenekleri teşvik etmemiz gerekirken maalesef bunu başardığımızı söyleyemeyeceğim.

Eray üstün zekalı değil. Kendisiyle sohbet ettiğinizde hepimiz gibi olduğunu anlayabiliyorsunuz. Kendisi zeki olmadığını sadece çok çalıştığını söylüyor. Elektronik ve yazılım ona oyuncaklarıyla oynamak gibi geliyor. Aynı şeyi bu yaşımda bende hissediyorum. O tüm bunları hissetmeye çok erken yaşta başlamış, ne mutlu. :)

Keşke her ebeveyn çocuğunun ilgisini bu denli keşfedebilip onu ufakta olsa yönlendirebilse...Hepsi bundan ibaret.

http://odturobotgunleri.org.tr/tr/results/show/labirent
https://www.periscope.tv/odturobot/1lPKqjjLmElGb

EGE

Öğrenciler parayı vermişler doğru ancak ODTÜ de üç maymunları oynamış.

erhanakt

Bu sayfada "yönlendirme" kelimesine ne kadar çok takılan ÇEKEMEYEN insan var anlamak mümkün değil. Zira elektroniğe ilgi duyanların daha zeki insanlar olmasını beklerdim.

Ben amcasıyım ve bu ülkeyi sizin gibiler yüzünden terketmek istiyorum. Bu arada babası mühendis falan değil. Devlet memuru.

Yönlendirme de yönlendirme. Yahu siz bu çocuğun ilk başladığı yaşlarda ananız babanız yönlendirmeden çok afedersiniz çişinizi yapamıyordunuz. Kafanızı iki elinizin arasına alın ve yazdıklarınız bir daha okuyun lütfen.

Tebrik etmek zor geliyorsa da etmeyin, ama gölge de etmeyin!

RaMu

Bilenler hatırlar,
bilmeden yorum yapmayın lütfen,
picproje teknik sohbete konuk olmuştu:
https://www.youtube.com/watch?v=hQjI47bv2z0

Ayrıca @erhanakt abartmaya gerek yok,
isteyen istediğini düşünür, çeker çekemez,
bu kim olduğumuzu değiştirmez.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

mehmetbilir

Ben daha önce burada bu konu hakkında çok kötü ve ağır hitamlara rastlamıştım. Yazı yazanlara belirtmek istediğim bir ceza kanunu var

" HAKARET
m.125/1
   MADDE  125-  (1)  Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden ya da yakıştırmalarda bulunmak veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için, fiilin en az üç kişiyle ihtilat ederek işlenmesi gerekir."

ayrıca RaMu evet isteyen istediğini düşünebilir de buraya yazamaz yazarsa yukarıda kanun maddesinde ne olacağı açık ve net bir biçimde yazılıdır.  ???

RaMu

@mehmetbilir
Anlatmak istediğim,
kim olduğumuzu hakkımızda söylenenler belirlemiyor,
bunları çokta kafaya takmamak lazım.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

hgs

Bu konuyu kapatıp silmek gerek.

Tesla.25

Konu neden bu kadar büyütülüyor ki?  İş gerginleşmelere gidiyor.

Konuda kimsenin çocuğa hakaret ettiği de yok.
Çocuk oyuncakları yerine elektronik kartlarla, elemanlarla oynamış. Küçük yaşta ilgilenmeye başlamış. Bu güzel bir şey.
Elbette babası, dayısı, amcası yardım etti çocuğa. 6 yaşında falan başladım diyor. O yaşta okuma-yazma bilmeyen çocuk mutlaka ki yardım almıştır. Ha bu kötü bir şey değil. Keşke bana da yol gösteren birileri olsaydı.  Çocukta Lego NXT var. Ben daha birçok kartı, parçayı alamıyorum bile. :) 

Burada yine medyanın falan bir olayı haddinden fazla abartması var.

------
Yok çocuk üstün zekalıysa gerekli kurumlara gidin ve çocuğun zekasına göre bir eğitim almasını sağlayın.

Ufaklığa hayatında başarılar diliyorum. Dünyaya faydalı bir birey olur umarım.

mehmetbilir

@Tesla.25 daha önce konu içinde yazılarda hakaret rencide edici cümleler vardı hatta burada bunu yazanlardan birisinin internette "çocuklar için proje ödevleri" yaptığı bir sitesi dahi vardı. Hemde fatura kesmeden yapıyordu işini. Bu hakaret edilme mevzusu buradan çıktı. Yani sen evvelki yazıları bilmiyorsun.  Bundan sonra buraya bu konu hakkında yazılacak hakaret kelimelerine yasal yolların devreye gireceğini belirtmek için yazdım. Çocuğun tarihçesinde 6 yaşında devre yapmıyor @Tesla.25 bunu ben hiçbir yerde okumadım. Çocuk üstün zekalı hayat hikayesinde 1 sene BİLSEM (meb bağlı bilim sanat merkezine) gitmiş ve orayı bırakmış. Ben Bursa bilim şenliğinde şahit olduğum bir olayı anlatayım: Eray'ın standına x ünivresitenin x prof. geliyor arkada kameralar. Konuşurlarken konu robotlara geliyor x isimli şahıs"robot bizde o bizim işimiz" diyor ve cep telefonundan yaptıkları robotu gösteriyor ve Eray gördüğünde ilk söylediği " bunu siz yapmamışsınız hazır satılan bir robot ismide nao " diyor. Konular hakkında çok fazla bilgiye sahip üstün zekalı bir Türk'ten bahsediyorsunuz. Bu ve bunun gibi elektronik sitelerinde Tesladan Edisondan  sanki ailenizden biriymiş gibi savunanlar konuşanlar var peki sizler neden kendinizden olan birine destek vermeye çalışmıyorsunuz? Bence inşallah bu çocuk yurt dışında eğitimine devam eder ve orada cihazlar geliştirir projeler yapar ülkemize pahalı pahalı satar. Biz siz bunu hak ediyoruz. Bende buradan kendisini tekrar kutluyorum tebrik ediyorum hakkında da yazılan herhangi kişilik haklarını rencide edici yazıda yasal yollara başvurmalarını sağlıyorum. Av. 

erhanakt

Gerginleşmeye giderse gider gerekirse de kapanır konu.

Gerginleşmeye neden gittiğini önce iyicene anlaması gerek insanların.

Kişilerin kendilerinin dahi yapamadıkları şeyleri yaşça kendinden çok küçük bir insanın yapması tam tabiri ile onlara KOYUYOR. Ama yapılması gereken madem o yapıyor ben neden yapamayayım kaygısına kapılıp daha çok çalışmak olması gerek.

Yok bir TÜRK halkı olarak daha kolay yol olan çamur at izi kalsın mantığı ile işleri götürmeye çalışıyoruz.

Benim merak ettiğim husus bu "kesin biri yönlendirmiştir" diyen şahsiyetlerin bu cümlelerine açıklık getirmeleri. Ne yönde yönlendirme var? Nasıl ve ne gibi bir yönlendirme kastedilen? Olayı "kendi yapmıyor"a kadar getirme cürretine kimler erişecek ve bu şahısların yürekleri el verir mi acaba iş üstünde iken beraber bir video çekip youtube üzerinden yayın yapmaya?

Neyse bunlar gibi çamur atma modunda başarılı arkadaşlara başarılarının devamını dilerim. Onlar olmasa iyi ile kötü ayrılamaz zaten. Hatta onlar olmasa aferim diyenler 1-2 paylaşır, ama çamur atmaya çalışanlar farkında olmadan o kadar çok reklam yaparlar ki bu da iyi şeyler yapan insanların işine gelir.