5voltu 3volta Düşürmek

Başlatan Farukc, 02 Mart 2014, 11:12:42

Farukc

Arkadaşlar devremde 5 volta ve 3.3 volta ihtiyacım var. Lm 2575 ile 5v elde ediyorum.
  • Zener diyot devresi ile 3v elde etsem ısınma gibi bir problem olurmu ?
  • Zener diyot ile 500ma çekebilirmiyim?

Farukc

Yapacağım cihaz seri üretime geçebilir ve bu cihaz 24 saat sürekli çalışacak datasheete göre 500 ma da ısınmaz gibi görünüyor fakat 7805 datasheetindede 1 ampere kadar çekilebilir diyordu ama sonu hüsran oldu sizce bunda nasıl olur?

hgs

mistek

Isınmaz diye bişey yok her malzeme ısınır ama ne kadar ısınır?
0.85 watt güç harcanır ld1117 üzerinde. PCB çizerken padleri geniş yaparsan soğumasına yardımcı olur.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Farukc

Peki zener diyot işi sağlam olurmu? :-\

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Farukc - 02 Mart 2014, 15:06:50
Yapacağım cihaz seri üretime geçebilir ve bu cihaz 24 saat sürekli çalışacak datasheete göre 500 ma da ısınmaz gibi görünüyor fakat 7805 datasheetindede 1 ampere kadar çekilebilir diyordu ama sonu hüsran oldu sizce bunda nasıl olur?
Bir tasarımda gözardı edilmemesi gereken bazı unsurlar vardır.
Teknik dökümanlarda bu unsurlar detaylıca anlatılmıştır. Dolayısı ile 1A lik bir akım çekilebilmesi için bazı koşullar yerine getirilmelidir.

LukeSkywalker

Zener diyodu çekeceğin akıma göre seçersen problem olmaz.
Benim tavsiyem smd LM1117 olur. Çıkışına 22uf bağlayın.

Farukc

Yaklaşık 1W ısı oluşacak bunun 24 saat çalıştığında problem olabileceğini düşünüyorum nedense aklım hep zener diyotta. 1a çekebilecek şekilde bir zener diyot devresi ve ekipmanları bulunabilir değilmi?

mg1980

LM2576'nın 3,3 v olanı var.Onunla deneseniz.3A akım alırsınız.Girişine de 40v'a kadar verebilirsiniz.

Farukc

lm2576 fiyat bakımından bir sıkıntı olurmuki? (Endişem seri üretim olacağından dolayı)
5v için lm2575-5 kullanıyorum onun yerine lm2576 kullansam daha iyi olurmu?

mg1980

Ne sıkıntısı olacak ki ? Üstelik 3A'e kadar akım alabilirsin.Fiyatı 5 TL civarında olabilir.