Kondansatör için verilen bilgiler yeterli mi?

Başlatan Cemre., 05 Mart 2014, 21:18:44

Cemre.

Herkese iyi akşamlar..

Doğru kabul ettiğim ancak aslını merak ettiğim bir konu var. Kondansatör satın almak için yeterli bilgi verilmiş mi?

İşin aslı, laboratuvar için malzeme temini ve hocanın yayınladığı malzeme listesindeki bilginin yetersiz olduğunu düşünmem. Hele ki bu malzemeleri ilk kez alacak olan öğrenciler için..

Direnç bilgisi verilmiş örneğin, 3er adet 100ohm, 150ohm vs vs, peki kaç W? Yada metal film direnç mi vs? Bilgi verilmemiş.

Transistör bilgisi verilmiş, 2n2222, breadboard üzerinde çalışılacak tamam, SMD değil alınacak malzemeler ama, peki metal kılıf plastik kılıf?

En çok takıldığım nokta da kondansatörler.

Kondansatör : (3'şer Adet)
6.8mF, 0.1mF (kutuplu ve en az 20V değerli)
68nF, 4.7nF
0.22mF, 1mF, 4.7mF

Tam olarak yazanlar bunlar. 6.8uf,0.1uf kutuplu da, 0.22uf,1uf,4.7uf değil mi?
Bildiğim kadarıyla yalnızca elektrolitik kondansatörler kutuplu değil. Yani kutuplu ve tantalium da olabilir sanırım bu kondansatörler doğru mu dur?
68nf,4.7nf seramik mi polyester mi?

(Bildiklerime dayanarak, tantal ve elko arasında yada seramik ve polyester arasında çalışma sıcaklığı frekansı gibi uyumluluklar en büyük farklar olarak öne çıkıyor ve bizim yapacağımız çalışmalarda da muhtemelen çok bir şey farkettirmeyecektir diye düşünüyorum, yanılıyor muyum?)

Soracaklarım bu kadar, cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

z

Eger bir devre semasi uzerinde malzeme degeri haricinde hic bir bilgi verilmemisse;

100 Ohm direnc guclerini ceyrek watt anlarim.

100nF dendiginde 50v a dayanan seramik kondansator anlarim.  (Diger tip kapasitorlere gicigim var) Besleme voltajina gore 50v yerine daha yuksek de secerim.

10uF dendiginde devrenin kac voltta calisacagina bakarim. (En az 20v dendigine gore zaten listeyi hazirlayan malzemeleri fazla tanimiyormus. 25v olabilir.)

Labaratuvara deney amacli malzeme alimi yapacaksaniz bu yukaridaki mantik ise yarayacaktir.

3 tane 5 tane olmaz. 100 er tane alin. Saticisini bulun bunlar para tutan seyler degil.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektronart

amaç üzüm yemekse yeterli, bağcıyı dövmekse yetersiz.
Açık Elektronik

Cemre.

elektronart Hocam açıkçası bir öğrenci olarak kimseyi dövmek gibi bir niyetim yok. Tabi sormak sorgulamak dövmek olarak algılanıyorsa bilemem. Sorgulamadan da öğrenebileceğimi düşünmüyorum. Burada bir kaç dükkanda bunlar satılıyor diye gidip onlardan ezbere satın alıp okula gelmek bana doğru gelmiyor. Mühendis adayıyız biz, sorgulamak işimiz bence, sizce değil mi?

z Hocam, ben de üniversite öncesi kendi uğraşlarım sonucu öğrendiğim bilgiler doğrultusunda sizin söylediğiniz gibi bir malzeme seçimi yapmıştım zaten. Ama şuan için herhangi bir devre şeması yada ekstra bir bilgi yok yazdıklarım dışında.

Söylediklerinize katılıyorum ancak bu sadece lab dersinin malzemeleri için sorulmuş bir soru da değildi. Yani yarın bir gün, birilerine malzeme listesi verirken ne gibi şeyleri eklememiz daha doğru olur gibi bir soru vardı altında ancak, biraz farklı bir açıdan bakılmış sanırım sorularıma.

Hatam varsa affedin lütfen..

polleme

Eklenebilecek çok şey olabilir ama @z'nin söyledikleri dışına çıkıldıkça kullanılma olasılığı düşer. Örnek vermek gerekirse 100 Ohm çeyrek watt direnç çok yaygın kullanılır ve almak gerekir diyelim. Ama 100 Ohm 10W direnç de gerekli olabilir ama çok nadiren. İşte hangi malzemenin hangi türlerinin alınacağı uygulamalara göre çok değişiklik gösterir, genellemeyi de @z'nin gösterdiği şekilde yapmak mümkün. Benzer seçim sıkıntılarını ben de malzeme alımlarında yaşamıştım. 0805 SMD, 1206 SMD, çeyrek watt, 1W, 5W, 16V, 35V vs derken bir de baktım yüzlerce malzeme almışım ve bugün şöyle bir bakıyorum aldıklarımın %80'ine hiç dokunmuyorum bile.

Özetle yapılacak uygulamalara göre bir seçim yapmak daha doğru olur diye düşünüyorum.

elektronart

Benim demek istediğim şuydu, lab dersinizde, hocanızı bilirsiniz, devreleri nerede, nasıl kurduğunuzu bilirsiniz. Breadboard üzerine deney yaparken tutup da smd malzeme almazsınız. Kaldı ki bir elektronik malzemecisine gidip listeyi verdiğinizde muhtemelen okulunuzu ve hocanızı bilecek kadar iyi tanıyordur listeyi.
Sorunun yanlış anlaşılmış hali ile, Liste yeterli değil ama malzeme alınabilir.
Sorunun az önceki açıklama sonrası doğru anlaşılmış hali ile; bir malzemenin üreticisi kimse onun sitesi veya pek çok üreticinin malzemesini bünyesinde barındıran digikey gibi bir firmanın sitesine gidilip malzeme için verilen bilgilere bakılır. Digikey'de filtreleme yapılan sutunlar çok işe yarar mesela. Ya da malzemenin sayfasındaki belirleyici bilgiler, broşürde yer alan bilgiler kullanılabilir. Fazladan datasheetinden ek bilgiler de verilebilir.
Açık Elektronik

timpati

kullanılacak komponent cinsi ve özellikleri devreye göre değişir. bunun farklarını zamanla anlarsınız. size şimdilik (başkası tarafından) verilen bir liste sözkonusu olduğuna göre (ve siz farkları anlayacak bilgi ve tecrübeye sahip değilseniz) lsteye uyun, ne istenmişse ve satıcı ne anlamışsa ve elinde ne varsa onlarla yetineceksiniz.

bir rahatsızlık duymanız, sorgulama isteğiniz yerinde bir davranış. sizi irrite eden bu duyguyu ancak olaya hakim olmaya başladığınızda hissetmeyeceksiniz. o zamana kadar yavaş yavaş öğrenmeye çalışın (deneyin ve yanılın).

burada size farklı yanıtlar gelecek. bunları anlatanlar kendi bilgi ve tecrübelerine göre söyleyecekler (ne derece doğru oldukları tartışılır). belli kaynaklar, uğraştıkça kendi tecrübeleriniz ve üretici firmaların katalogları size asıl yardımı yapacaktır.

örneğin led ışıldatmak için kullanılacak bir besleme devresinde 220 ohm/ 0.25W direnç ile 270 ohm/ 0.5W arasında ciddi farklılıklar olmaz. ama sözkonusu devre, 5V, +/-0.25V kabul eden hassas bir lojik entegrede kullanılacaksa durum değişir. çekilecek akım, voltaj seviyesi, ripple miktarı, çalışılacak frekans bölgesi, distorsiyon miktarı, çevre sıcaklığı, ortamın manyetik alan özellikleri vb. hesaba katılacağı durumlarda her elemanın kritik değerlerde olması beklenebilir.
why mr. anderson, why ?

Cemre.

Her birinize ayrı ayrı teşekkürler hocam. Söylediğiniz gibi, ilk kez baskı devre hazırlayıp simulasyon dışında devre kuracakken yaşadım ben de bu problemi. Direnç değerleri vardı evet ama, watt konusunda hiç bir bilgim yoktu ta ki satış yapan bir internet sitesine girene dek. O kadar uğraşmama rağmen bir sonuç elde edemeyip en son satıcıya sormak zorunda kalmıştım. Ben onlarca malzemeyi internetten 5 arkadaşa 30 küsür liraya getiriyorum, ama aynı malzemeleri burda almaya kalksanız her biri 1tl 50kuruş, tabi toplayınca kişi başı 15-20 lirayı buluyor. Malum öğrencilik.. Zaten mühendis olduğumuzda da maliyet problemleriyle boğuşacağız tahmin ediyorum ki. Neyse, sorularımın cevaplarını tatmin edici şekilde buldum sayenizde.
Teşekkürler tekrar..

Küçük bir soru daha eklemek istiyorum müsaadenizle.. 741 entegresi de eklenmiş listeye. LM 741 CN buldum sitede. CN kodu için TI kataloğunda, tavsiye edilmediği ve yeni tasarımlarda kullanılmamasını önerdiklerini yazmışlar. Acaba bu konuda bir bilginiz var mı?

http://www.ti.com.cn/cn/lit/ds/symlink/lm741.pdf dökümanın 6.sayfasında belirttiğim kısım.

ipek

yapılan iş ile alakalı soneki.TAA761 LM741 OpAmp'ların atası sayılırlar.eğer akılda soru işareti var ise 741'in düzeltilmiş günümüze uyarlanmış hali OP7'dir bunu temin edersiniz.z hocama katılıyorum aksi belirtilmedikçe uyarı yok ise malzemeler klasiktir.
gıcık işler için mini örnek vereyim,diyelim indüksiyon ocağı yapıyorsun,çıkışta 10nf 500v kapasite var şemada böyle yazıyor,işte şimdi yandın artık neredeyse kapasite olmaktan çıktı dert'te olmaya başladı.z hocamın gıcığım var tabiri ettiği.MKT MKS Polly Folio Multilayer gibi sayamıyacağım kadar örnek var.

z

Labaratuvar yapılacak deneyleri az buçuk hayal edebiliyorum. Entegrenin kaç Mhz de çalışacağı, endüstriyel kılıf mı olacağı vs düşünmeye bile gerek yok.

Sipariş listeyi hazırlayan adam 100 Ohm direnç dediyse 1/4w direnci verirsiniz biter. Kapasitörler de öyle. Seramik kap.ları verin gitsin.

-------------

Profesyonel sipariş listesi yaparken zaten güçle voltajla ilgilenmezsiniz. Aradığınız ürünü katalogdan bulur ve karşısındaki CXA1200045 katalog numarasını verdiniz mi iş biter.

Türkiye'de dükkanlarda iş böyle yürümüyor.

Çeyrek watt 100 ohm direnç?
100 ohm watlı direnç olsun. Sadece 5 watt var. Tamam.
Plastik 2N2222
100n Seramik 50v
Orjinal LF353
Orjinal IRFxxxx

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

berat23

bu soru sınavda sürtünmeyi ihmal mi edeceğiz ya da pi'yi 3.1415926535...mu alalım hocam diyen öğrenci gibi olmuş. o yazdığınız listeyi ülkemiz sathında tüm komponent satanlar anlar, sorunsuz alışveriş yapabilirsiniz.

muhterem

Alıntı yapılan: huseyin67 - 05 Mart 2014, 21:18:44
kutuplu ve en az 20V değerli

Bunu yazanın bir hoca olduğuna inanmak istemiyorum, standart 16 veya 25 volt olduğunu nasıl bilmeyebilir ? Acaba öğrencilerden itiraz gelecekmi diye yazmış olabilir mi ? aksi halde dayısı sayesinde öğretmen olmuş ziraat fakültesi mezunu tiplerden biridir.