arm DAC için DMA kurlumu nasıl olacak

Başlatan tekosis, 05 Mart 2014, 22:21:11

tekosis

stm32f407zg ile DAC çıkışında sinüs sinyali DMA ile oluşturmak istiyorum. st nin datasheetini ve uygulama notlarını araştırdım ama anlayamadım. bu dma hangi bitlerle nasıl kurulur? nasıl bir haritası var anlamadım. ne yapmalıyım nereye bakmalıyım arkadaşlar?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

tekosis

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

ercan_t

Erhan YILMAZ

Hangi uygulama notlarını araştırdın da anlamadın bilmiyorum ama stm32f4 discovery örnekleri içinde bahsettiğin örnek var. Açıklaması aşağıda.

http://www.st.com/web/catalog/tools/FM116/SC959/SS1532/PF252419

DAC_SignalsGeneration

This example provides a short description of how to use the DAC peripheral to 
generate several signals using DMA controller.
When the user presses the USER push-button, DMA transfers the two selected 
waveforms to the DAC.
For each press on USER button, 2 signals has been selected and can be monitored on  
the two DAC channels:
    - Escalator waveform (Channel 1) and Sine waveForm (Channel 2).
    - Noise waveform (Channel 1) and Triangle waveform (Channel 2).

Uygulamanın nasıl yapıldığını anlamak istiyorsan Reference manueli kurcalaman dac ve dma konularını(yeterli ingilizce ile) araştırman gerekir.

tekosis

hocam zaten şu an hangi notları kullanmam gerektiği konusuna takılıp kalmış durumdayım. işime yarayacak notları bulamadım. paylaşımlarınız için teşekkür ederim. hemen inceliyorum.

mesaj birleştirme:: 07 Mart 2014, 10:14:53

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 07 Mart 2014, 09:10:07
Hangi uygulama notlarını araştırdın da anlamadın bilmiyorum ama stm32f4 discovery örnekleri içinde bahsettiğin örnek var. Açıklaması aşağıda.

http://www.st.com/web/catalog/tools/FM116/SC959/SS1532/PF252419

DAC_SignalsGeneration

This example provides a short description of how to use the DAC peripheral to 
generate several signals using DMA controller.
When the user presses the USER push-button, DMA transfers the two selected 
waveforms to the DAC.
For each press on USER button, 2 signals has been selected and can be monitored on  
the two DAC channels:
    - Escalator waveform (Channel 1) and Sine waveForm (Channel 2).
    - Noise waveform (Channel 1) and Triangle waveform (Channel 2).

Uygulamanın nasıl yapıldığını anlamak istiyorsan Reference manueli kurcalaman dac ve dma konularını(yeterli ingilizce ile) araştırman gerekir.

hocam verdiğiniz örneği bulamadım kusura bakmayın. nerede acaba bu örnek?

Erhan YILMAZ

www.st.com/web/en/catalog/tools/PF257904 Burdan indirebilirsin, sayfanın en altındaki Download butonuna tıklayarak. İndirdiğin dosyayı rardan çıkar aşağıdaki dizinde bulabilirsin dediğim örneği.

STM32F4-Discovery_FW_V1.1.0\Project\Peripheral_Examples\DAC_SignalsGeneration

tekosis

hocam verdiğiniz örneklere ilave olarak mikroc de kullanılmak üzere şöyle bir döküman buldum arkadaşlara yardımı olabilir.
http://www.libstock.com/projects/view/759/dma-dac-example
örnek stm32f407 discovery kit ile yapılmış. bendeki kart farklı biraz oynamam gerekti ama şimdilik bir başlangıç oldu.