State Machine Hakkında Kaynak

Başlatan MrDarK, 07 Mart 2014, 20:57:28

MrDarK

Merhabalar picproje ailesi ;

Bu aralar state machine üzerine çalışmalar yapıyorum. Fakat daha önce herhangi bir bilgim olmadı bu konuda ebook veya kaynak adına tavsiyelerinize ihtiyacım var. Cosmic ve STM8L üzerinde çalışacağım bir proje var. Tüm uygulamalarımı State Machine yapısına göre kurmam gerekiyor. Bu konu hakkında varsa kütüphanenizde kullanmadığınız kitaplarınız talibim :) Ayrıca önerilerinizi bekliyorum.

Selamlar
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Erol YILMAZ

State machine basit bir konudur.
Lojik Dersindeki durum diyagramlarini düşünün.
Bir durum da işe başlarız.
İlgili şartlar saglaninca diğer konuma geceriz.
Switch case ile basitçe kurulur.
Hatta 4-5 senedir kullandigim bir yöntem bu.

MrDarK

Evet hocam yabancı kaynaklardan da incelediğim üzere öyle ;

Hatta farkında olmadan bende bazı noktalarda state machine mantığını kullanmışım eski yazılımlarıma baktığımda, lakin profesyonel olarak hazırlanmış bir yazılımı anlayıp aynı mantıkta üstüne kat çıkmam gerekeceğini düşünüyorum. O yüzden kapsamlı olarak öğrenmek istiyorum. ARM'nin STM discovery setindeki örneklerini incelediğimde orada da aktif olarak state machine uygulamaları kullanılmış.

Fonksiyon pointerlar kullanarak direk PCounter üzerinden işlemler yapılmış. O yüzden detaylı bir kaynak arıyorum bugünlerde.

Her zaman derler yeni birşeye başlamadan önce bir bilene sor diye =) Bende üstadlarım biliyordur diye bi yönlendirme isteyim dedim.

Cevabınız için teşekkür ederim.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK