Akrilik bazlı plastik kaplayıcı sprey

Başlatan Kazım, 08 Mart 2014, 00:32:19

Kazım

Arkadaşlar son yaptığım birkaç karta internet aldığım plastik kaplayıcı spreyi birkaç kat uygulayarak sıktım. Ancak yolları halen ölçü aleti ile ölçebiliyorum. Yani hala her yer iletken diyebilirim. Aslında bizim buradaki yapı marketlerde vernik sprey  bulsaydım onu alacaktım. Hatta yinede alıp uygulayayım diyorum.Çünkü memnum kalmadım doğrusu. Kartın rengi koyulaşıyor ,belli ki bir tabaka var ama kart hala iletken. Ne tevsiye edersiniz ? Böyle bırakayım mı ? Yoksa başka birşeyler daha uygulamam gerekir mi ?

mustafa_cmbz

http://www.direnc.net/Plastik-Kaplayici,PR-16185.html

hocam geçenlerde bende bu spreyden aldım.1-2 fıslattım okadar deneme şansım olmadı ama yarın bi dediğin şekilde pcb üzerinde dener buradan durumu özet geçerim..

Bir diğer tecrübem de bir zamanlar yaptığım kartlarda bakır yollar hep kararıyor diye banada aynı şekide vernik tavsiye etmiştlerdi.Hatta çok ta memnun kalmıştım.Fakat çok sağlıklı bir yöntem değil.

Bazen pcb esneme yaptığında vernik çatlıyor ve yollar yine oksitleniyordu.Bir diğer sıkıntı ise verniği sıktıktan sonra tekrar pcb üzerinden pcb sök lehimle yaptığınızda vernik çok kararıyor.Eliniz alışır ve lehim yüzeyiniz geniş değil ise değdir bırak yaparak kararmadan lehim yapılıyor fakat bu kez de lehim yüzeyler yine verniksiz kalıyor.İkinciye vernik attığınızda katman oluşuyor.

En büyük sıkıntı ise yüksek akımlı devrelerde ısı probleminin olduğu kısımlarda vernik vıcık vıcık oluyor.

İyi çalışmalar..!

Kazım

Ben yolları lehimle kalınlaştırdım ve pcb'den 1-1,5 mm yükseldi . Acaba ondanmıdır? Yani üstünde tabaka oluşmadan ,izlerden kaymış olabilir mi?
Denemenizin sonucunu bekleyeceğim. Bende linkteki ürünü aldım. Birde ne yapmamı tavsiye edersiniz vernik haricinde de diyeyim o zaman ?

Bende normal silikon sıkmıştım bir sefer. Hem icabında soyabiliyorsunda. Hiç bir sıkıntı olmuyor.Ama zamanla altının nemlendiğini okumuştum diğer başlıklarda. Şaşırdım doğrusu ne yapacağımı.