unipolar step motor mu bipolar

Başlatan alican, 08 Mart 2014, 22:57:52

alican

solar takip projesi yapıyorum arduinoyla iki step motor kontrol edeceğim biplor mı daha uygun olur unipolar easy step motor driver kullan mayı düşünüyorum  mı posisyon kontrolü benim için daha önemli ve tork çok önmeli değil

polleme

unipolar motorlar da bipolar olarak kullanılabiliyor. Motoru doğru seçtikten sonra hangisini kullandığınız çok önemli değil.

alican

700 gram panel için döndürme ve  aşağı yukarı yapabilir miyiz bu motorlarla ve sürülmesinde sıkıntı olur mu

redplayer

ünipolar kullanman daha mantıklı kumandası daha kolay dört transistörle işi bitiriyorsun

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: alican - 09 Mart 2014, 01:39:58

700 gram panel için döndürme ve  aşağı yukarı yapabilir miyiz bu motorlarla ve sürülmesinde sıkıntı olur mu

solar takip işinde step motor kullanmanızın mantığı nedir ? avantajı ne olacaktır?

Çanank anten motorları var rediktörlü.Asıl bunlar sizin işinizi görecektir.Ve kullanımı da kolay.

Niye step motor ?

alican

güneşin posisyonunu takip için   hız ve pozisyon kontrolü için daha uygun olur diye düşündük  redüktörlü motor da kullanıla bilir

z

Gunesin hareketi cok cok yavas oldugu icin reduktorlu DC motor ve PI kontrol ile bu isi cok kolay yaparsin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mustafa_cmbz

Sanayide araba parçaları satan yerlere gidip kamyonların silecek motorlarından sor yaklaşık 50-60tl civarı olanlar var.

Bundalardan birtane edinip güzelce bir sistem oluşturabilirsin..