Tek pinle İki durum algılama

Başlatan mcn, 12 Mart 2014, 17:35:03

mcn

herkese merhabalar,

Bir devre üzerinde, hem işlemci de tek pin hemde girişte tek pin üzerinden,  girişte örneğin bir sensör  normalde ground da algılama da 12 V olduğunda, ya da tam tersi durum olduğunda algılayabilecek bir yapı oluşturmam gerek.

Bir anahtar ile bağlanacak sensörün türüne göre bağlantıların yönünü değiştirebilirim.

-Girişler izole olması gerek.
-16 adet bu şekilde giriş olacak o yüzden boyut ve maliyet önemli.

İlk aklıma gelen aşağıdaki şekilde bir yapı.

[IMG]http://img493.yukle.tc/thumbs/2404yapi.jpg[/img]

-Burda kullandığım DPDT anahtarlardan ne kadar baktıysam da SMD yapıda içinde 2 ya da 3 adet küçük bulunduran bulamadım.

Soru1: Resimdeki şekilde DPDT (İki kutup iki çıkış) , SMD olması şart değil, küçük boyutlu olsun yeterli bir switch bilen duyan gören kullanan?

Soru2: Aynı işlevi görebilecek bir yapı için farklı devre önerileriniz varsa alabilirim.

Kolay gelsin.

www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

z

Her opto ledinin önüne bir köprü diyod kullansan olmazmı?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mcn

İhtiyacımın çözümü TLP290-4 optosu.

Normalde bildiğimiz Pc817 tarzı optolar içerisinde tek led var ve tek yönlü tetikleme yapılabiliyor.

TLP290 serisinde içerisinde PC817 de olana ek bir de ters yönde bir led daha var ve bağlantı uçlarını değiştirdiğinizde de anahtarlama yapabiliyorsunuz.

Bu şekilde tek bir Jumper ile tüm girişleri Active High ya da Active Low şeklinde ayarlayabiliyorum.

Buraya da bu çözümü not düşmüş olalım.
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...